05 Σεπ 2018

Μια επίσκεψη στα Καλύβια την κυνηγούσα πολύ καιρό!

Η κατάλληλη ευκαιρία δόθηκε ένα μεσημέρι Σαββάτου μέσα στο καλοκαίρι, με φίλη που πηγαίνει συχνά και φίλη που ήρθε από το εξωτερικό.

Εμείς επιλέξαμε τον Χριστόφορο επειδή τον είχε επισκεφτεί αρκετές φορές η φίλη-θαμώνας και τον πρότεινε σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Ο χώρος κατ'αρχάς είναι μεγάλος μέσα-έξω με πολλά τραπέζια. Εμείς πήγαμε γύρω στις 17.00 οπότε δεν ήταν ώρα αιχμής, μας έβαλαν σε ένα μεγάλο τραπέζι, ούτως ώστε να χωρέσουν άνετα και τα τεράστια πιάτα. Οι τουαλέτες τους πολύ καθαρές και τα πάντα προσεγμένα, γενικά μην περιμένετε κάτι περισσότερο από αυτό που είναι, μια ψησταριά.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή, με ταχύτητα, μεγάλο κέρασμα, εάν έλλειπαν οι γνωστοί "κράχτες" και το εμφιαλωμένο νερό θα έπαιρνε 4.

-ψωμάκι ψημένο με λαδάκι (αξιοπρεπές)
-τηγανόψωμο, με ζάχαρη άχνη από πάνω, χωρίς περιττά λάδια, ίσως το μόνο πιάτο που είχε φυσιολογικό μέγεθος.
-φέτα ψητή, γενναία μερίδα(όπως και όλα όσα θα ακολουθήσουν), με ντομάτα ψητή και πιπερίτσα λίγο καυτερή, φαγώθηκε πολύ ευχάριστα.
-πατάτες τηγανιτές, απαραίτητο συνοδευτικό, για τα κρέατα, αφού έρχονται χωρίς γαρνιτούρα, αξιοπρεπείς.
-χόρτα, σωστά βρασμένα είχαν και κανα-δύο κολοκυθάκια, πολύ καλά.
-λουκάνικο χωριάτικο ψητό, κέρασμα του μαγαζιού, ζουμερό καλοψημένο, φαγώθηκε ευχάριστα.
-κοντοσούβλι χοιρινό, γευστικό άψογο, χαρακτηρίστηκε "λουκούμι"
-μπιφτέκι, πραγματικά πολύ καλό αν και το φοβόμουν λόγω μεγέθους, ήταν σωστά ψημένο, χωρίς εμφανή περιττά λίπη.
Ήπιαμε δυο μπύρες φιξ, και 1 εμφιαλωμένο νερό.
Το μπιφτέκι που ήρθε τελευταίο, το μισό κοντοσούβλι και τα μισά χόρτα πήγαν πακέτο.

Για τα παραπάνω που χόρταιναν άνετα και 4ο άτομο, δώσαμε 17 ευρώ pp.
Δε θα πρωτοτυπήσω, με τη σειρά μου και θα σας προτείνω να πάτε με μεγάλη παρέα, αλλιώς ή θα περιοριστείτε ή θα φύγετε με φαγητό για την επόμενη μέρα.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι ήταν καλύτερο από ότι το περίμενα σε πολλούς τομείς και μάλλον θα το επισκεφτώ ξανά, ίσως βέβαια να δώσω και μια ευκαιρία στον ανταγωνισμό.

05 Σεπ 2018

TOMIE