Το πρώτο Σαββατοκύριακο του Σεπτέμβρη, με τη θερμοκρασία να ξεπερνάει τους 35° ξαμολήθηκα στις θάλασσες και τις ακτές μπας και βρω λίγη δροσιά, στο καπάκι σε beachοbara και το βράδυ σε ταβερνεία, οπότε καταλαβαίνετε την κούραση των 2 αυτών non stop ημερών.

Σε ποιον να το πω και να με πιστέψει, περίμενα λοιπόν τη Δευτέρα για να ξεκουραστώ το απόγευμα, με τη λήξη των εργασιακών μου υποχρεώσεων.

Στα μισά της ημέρας σκάει τηλέφωνο από το έτερον ήμισυ, μας έχει καλέσει ο θείος στην Ανάβυσσο (ελλείψει θείου στην Κορώνη, έχουμε ένα “καλοκαιρινό"στην Ανάβυσσο! ) να μας κάνει το τραπέζι.

Μη φανταστείτε ότι θα μαγείρευε ο ίδιος! Μας έδωσε ραντεβού στο ΧΗ. ΜΑ στο οποίο πάει συχνά και του αρέσει.

Μετά από ένα rally acropolis για να προλάβουμε να είμαστε στην ώρα μας, ξεκινάμε για Ανάβυσσο. Στη διαδρομή κοιτάζω ένα εκπληκτικά πανέμορφο ηλιοβασίλεμα, με τον ήλιο να βάφει κατακόκκινο τον ουρανό ενώ βουτάει στη θάλασσα του Σαρωνικού και σκέφτομαι γιατί οι περισσότεροι από εμάς (με εμένα πρώτη-πρώτη) περιμένουμε να πάμε διακοπές για να απολαύσουμε ωραία δειλινά ?

Κάπως έτσι φτάσαμε το ΧΗ. μικός-ΜΑ. θηματικός (την ετυμολογία την δίνει ο Τρώγων – μαζί με πολλές και ενδιαφέρουσες άλλες πληροφορίες) έξυπνο λογοπαίγνιο που σου μένει εντυπωμένο λόγω της «ανορθογραφίας».

Καθίσαμε στο εξωτερικό τμήμα του μαγαζιού, απέναντί μας βλέπαμε τον εσωτερικό χώρο (τους δύο χώρους διαχωρίζει ο δρόμος-που αρχή Σεπτέμβρη δεν ήταν πολυσύχναστος) με στρωμένα τραπέζια που περιμένουν υπομονετικά τους πελάτες, με τη μουσική να παίζει σε φυσιολογική ένταση, καθαροί και τακτοποιημένοι και οι δύο χώροι.

Το ΧΗ. ΜΑ δεν είναι παραδοσιακή ψησταριά, ούτε έχει θέα θάλασσα……
Βρίσκεται ένα τετράγωνο πίσω από την παραλία της Π. Φώκαιας σε σημείο που εάν δεν το ξέρεις δε θα το δεις…Προφανώς το ξέρουν πολλοί……….
Ο κατάλογος περιέχει αρκετούς μεζέδες (και επιλογή για μικρότερη ποσότητα/ χαμηλότερη τιμή), οπότε είναι ιδανικό για μεγάλη πείνα ή μεγάλη παρέα ώστε να περάσουν από το τραπέζι οι περισσότερες γεύσεις. Την επόμενη φορά....

Αν και Δευτέρα βράδυ, υπήρχε υπερ-αρκετό προσωπικό, το οποίο εξυπηρετούσε ευγενικά και άμεσα.

Η παραγγελία (συγκρατημένη λόγω περασμένης ώρας και περασμένης ηλικίας του θείου) για 3 άτομα αποτελούνταν από:

1 ντάκο που έφτασε σε συμπαγή μορφή στρογγυλής φόρμας (ευρηματική παρουσίαση) και περιείχε όλα τα απαραίτητα υλικά, συμπιεσμένα και ομογενοποιημένα. Προσωπικά προτιμώ το παξιμάδι τραγανό, σε αυτή την εκτέλεση το παξιμάδι ήταν μουλιασμένο λόγω της συμπίεσης των υλικών και ίσως έτσι έχανε σε ένταση γεύσης.

1 τζατζίκι μέτριας έντασης (όπως πρέπει για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι)

1 ποικιλία κρεάτων για 2 άτομα η οποία περιείχε κομμάτια κοτόπουλου μαριναρισμένα και πολύ σωστά ψημένα, πανσετάκια επίσης σωστά ψημένα και αρτυμένα, λουκάνικο (το οποίο προσωπικά δεν εκτίμησα καθόλου μιας και μου φάνηκε αρκετά βαρύ και αδιάφορο στη γεύση) και κομμάτια από αρνί σε μορφή κεμπάπ (το πιο αδύναμο σημείο της ποικιλίας, δεδομένου ότι το κρέας είχε τη χαρακτηριστική «αρνίσια» μυρωδιά).

Πιτούλες (ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί ή πίτες) ψημένες τέλεια για να συνοδεύσουν την ποικιλία μας

Μπύρες, πολλές μπύρες, έχασα το λογαριασμό……….

Σημειώνω ότι το εμφιαλωμένο νερό έρχεται και χρεώνεται κανονικά (χωρίς να ερωτηθούμε)

Λογαριασμός στα παρά κάτι ψιλά € 50,00 εκ των οποίων τα € 30,00 περίπου αφορούσαν στο φαγητό (μην ξεχνάμε τις πολλές μπύρες! ).

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Δευτέρα 19 Αυγούστου