23 Σεπ 2018

Όταν το PONTIKI βαθμολογεί με το απόλυτο 4άρι. Και όταν στραβώνει το αρχικό πλάνο και έρχεται μπροστά το plan B.

Κάππα λοιπόν, όπως λέμε Κυριακή μεσημέρι, κέντρο, Κεραμεικός, καλή παρέα, κρασί, καφές, κουβεντούλα και Κ στο άπειρο... Εμείς για αλλού κινήσαμε. Συγκεκριμένα για κάτι πολύ χαλαρό στο Flamme Rouge, που η φίλη TOMIE το αγαπάει πολύ και μου το είχε προτείνει, μα δυστυχώς έκλεισε. Με εμφανή σημάδια απουσίας - παραμέλησης, αλλά και επιβεβαίωση από φίλο μου, που μέσα στον Αύγουστο το είχε δει στην ίδια κατάσταση. Εύχομαι και ελπίζω να είναι κάτι παροδικό και να επαναλειτουργήσει σύντομα.

Η τηλεφωνική επικοινωνία με το Κάππα και η κράτηση τραπεζιού για 3 άτομα στην αυλή, άμεση και επιτυχής, κι έτσι 10'λεπτά περιπάτου μας έβγαλαν στην Προδίκου, ένα πραγματικά μικρό κρυμμένο στενάκι πίσω από την Ιερά Οδό. Ο φίλος μας που ήρθε με αμάξι, βρήκε πολύ εύκολα θέση και γενικά το πάρκινγκ μου έδωσε την εντύπωση του εύκολου.

Για μένα που είμαι παλαβή με τη φωτογραφία, η διακοσμητική τους επιμέλεια είναι όαση καλλιτεχνική, κόλλησα στις μικρές γωνιές και τα ξεχωριστά αντικείμενα για macro λήψεις, όλα τόσο όμορφα τοποθετημένα μέσα στο χώρο, που σε κερδίζουν αμέσως. Η πίσω αυλή πανέμορφη, ήσυχη, γλυκιά, χαλαρωτική, με ζωντανά χρώματα, λες και βρίσκεσαι αλλού και όχι δύο βήματα από την Ιερά Οδό.

Σε εκτενή συζήτηση που είχα με τον υπεύθυνο όμως, δυσαρεστήθηκα στο άκουσμα ότι το χειμώνα μέσα θα υπάρχει μόνο ένας... νοητός διαχωρισμός καπνιζόντων / μη καπνιζόντων, με έμφαση στους καπνίζοντες γιατί... αυτή η πλειοψηφία δεν πρέπει να δυσαρεστηθεί και όχι ας πούμε με έμφαση στους μειοψηφούντες μη καπνίζοντες γιατί πρέπει να εφαρμοστεί ο αντίστοιχος νόμος.

Κανονικά μόνο από αυτό θα αφαιρούσα βαθμό, αλλά δεν μου πάει καρδιά να το κάνω. Για όλη την υπόλοιπη περιγραφή και ατμόσφαιρα, το PONTIKI τα έχει γράψει άψογα όπως πάντα, οπότε σας παραπέμπω στην κριτική της.

Από την εξυπηρέτηση μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ευχάριστη, άνετη, φιλική, με επεξηγήσεις για υλικά πιάτων, ενημέρωση για τα γλυκά, αλλά και πληροφορίες όπως: νέα πιάτα που θα μπουν στο χειμερινό μενού πχ. περισσότερες επιλογές με κρέας αλλά και σούπες βελουτέ, την έμφαση που δίνουν στα εποχιακά υλικά, τις 4 αλλαγές μενού μέσα στους 3 μήνες λειτουργίας του μαγαζιού και γενικώς την επιλογή τους να μην εφησυχάζουν.

Ένα παράπονο που έχω, θα το "χρεώσω" στο vfm, αφαιρώντας έναν βαθμό. Έχει να κάνει με την έλλειψη οποιουδήποτε καλωσορίσματος - ευκταίο και αναμενόμενο σε τέτοια μαγαζιά - αλλά και την έλλειψη ενός οποιουδήποτε μικρού κεράσματος στο τέλος, δεν μας κέρασαν έστω ένα από τα γλυκά ή τους καφέδες που πήραμε, αλλά ούτε και την ντοματόσουπα ή τη μαστίχα που αναφέρει το PONTIKI. Eίμαι λίγο αλλεργική σε κάτι τέτοια...

Στο δια ταύτα λοιπόν, οι γεύσεις ήταν σχεδόν άψογες. Οι 2 που ήμασταν για φαγητό, δοκιμάσαμε τα εξής ( ο τρίτος μας έκανε παρέα με καφέ και γλυκό ):
- Ντακάκια με κρέμα τυριού, καρεδάκια ντομάτας - αγγουριού, φρέσκο κρεμμμυδάκι, κρίταμο και φύλλα βαλεριάνας. Έρχονται 4 τραγανά αλλά και μαλακά σταρένια ντακάκια, με φρεσκότατα και δροσερά όλα τα υλικά και αρκετό ελαιόλαδο, πολύ φρέσκια σύλληψη του κλασικού ντάκου και με απίθανη εμφάνιση, μας άρεσαν πάρα πολύ (4,50 ευρώ).

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαουρτένιο ντιπ με μοσχολέμονο. Ούτε υδαρείς, ούτε σφιχτοί, ούτε λαδεροί, ούτε στεγνοί. Με μπόλικα αρωματικά, αφράτοι, καλοτηγανισμένοι, τραγανοί αλλά και αέρινοι, από τους πολύ καλούς που έχω φάει πρόσφατα, 5 τμχ στη μερίδα, 5 ευρώ.

- Κριθαρότο με καρέ κολοκυθιού, μπουκιές κοτόπουλο μπούτι (δεν είμαι φαν αλλά ήταν καλό) και γιαούρτι αρωματισμένο με δυόσμο. Έρχεται ένα λευκό κριθαρότο, έντονα πιπεράτο και πολύ γευστικό, με διορθωμένο χρόνο βρασμού (al dente όχι λασπωμένο) και καλής ποσότητας. Πιάτο ημέρας που έχει ζήτηση και φόντα να γίνει μόνιμο, μας άρεσε πολύ (8,50 ευρώ).

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα, λιαστή ντομάτα, μια ιδέα μους πιπεριάς Φλωρίνης για τσαχπινιά και κυδωνάτες πατάτες φούρνου φλουδιστές (νέα λέξη δική μου). Εξαιρετικό και αυτό, σωστά ψημένο στους χρόνους και στους χυμούς του, χορταστική μερίδα, λίγες παραπάνω πατάτες ευπρόσδεκτες θα ήταν (9,50 ευρώ).

Ήπιαμε μια παγωμένη Μάμος, αγαπημένη προσφάτως (3 ευρώ) και με την άφιξη του φίλου μας προχωρήσαμε στα γλυκά. Ένα τσιζκέικ με μαρμελάδα φράουλας από το οποίο δεν πρόλαβα να δοκιμάσω αλλά ο Θάνος και το κουτάλι του έδωσαν thumbs up και μια πανακότα με καραμέλα γάλακτος (αυτή του μπανόφι) πολύ δροσερό. Όλα τα γλυκά τους στα 4,50 ευρώ. Είχαν και σοκολατόπιτα.
Επίσης ήπιαμε και 3 espresso doppio lungo, 2 ευρώ έκαστος. Αξίζει εδώ να αναφέρω ότι έχουν και ξεχωριστό ένθετο με ωραιότατα κοκτέιλ σε τιμές γύρω στα 6 ευρώ και το αγαπημένο μου Aperol επιτέλους σε τιμή Bologna στα 5 ευρώ!!! Μπράβο παιδιά.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν στα 45,50 ευρώ. Για εμάς που φάγαμε, στα 19 ευρώ/άτομο. Ίσως ακούγεται πολύ, αλλά ήταν και με καφέ + γλυκό. Θεωρώ το vfm σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά θα ήθελα να επιμεληθούν κάπως καλύτερα το καλωσόρισμα/ κέρασμα για να φτάσουν στο άριστα.

Οι προδιαγραφές σίγουρα είναι εκεί. Αξίζει να δοκιμαστεί και γι'αυτό το προτείνω με μεγάλη χαρά. Όσο για εμάς, το χειμώνα ανανεώνουμε ραντεβού εκεί για τις σούπες του, PONTIKI λαμβάνει, όβερ.

23 Σεπ 2018

Ucook