27 Σεπ 2018

Ύστερα από πολύ καιρό αποχής λόγω έντονου φόρτου εργασίας, είπα να ξεκινήσω με μία από τις τελευταίες μου χρονικά επισκέψεις σε must to try εστιατόρια.

Τελευταία μέρα του Αυγούστου και λόγω ιδιαίτερης περίστασης, επισκεπτόμαστε το ΖΑΜΡΑΝΟ με το σύζυγό μου καθότι πάντα ήταν στη λίστα μας προς δοκιμή από το χειμώνα, όμως ποτέ δεν είχαμε καταφέρει να πάμε.

Μέσω ειδικής σελίδας είχα κάνει κράτηση για 19:30 και για να επωφεληθούμε της έκπτωσης του 10% και γιατί λόγω των μικρών μας δεν θα μπορούσαμε να αργήσουμε και πολύ.

Ο χώρος έχει αναλυθεί και παλαιότερα, το μόνο που έχω να τονίσω είναι ότι πραγματικά δένει το μοντέρνο με το πιο κλασσικό λόγω του ξύλου και σε παραπέμπει, με το που μπαίνεις ήδη στην είσοδο, σε ένα Ευρωπαϊκό μπιστρό με ζεστά αρώματα και εικόνες.
Νωρίς για δείπνο όμως ο χώρος σε μισή ώρα είχε γεμίσει από τουρίστες που αποτέλεσαν και το κύριο μέρος της πελατείας του. Όλοι σέβονταν το χώρο και η ένταση της μουσικής ήταν στο επίπεδο που έπρεπε ώστε και να την προσέχεις και να μπορείς να συνομιλήσεις.
Οι σερβιτόροι καθώς και ο μπαρίστας πολύ ευγενικοί με αίσθηση του χιούμορ εκεί που και όταν πρέπει, με αμεσότατη εξυπηρέτηση και αναλυτικοί σε κάθε μας ερώτημα.

Αρχικά πήραμε ένα ροζέ κρασί εγχώριου παραγωγού από τη Δράμα, μετά την παρότρυνση του σερβιτόρου καθώς του εξηγούσαμε τι γεύσεις μας αρέσουν και τι είχαμε σκοπό να παραγγείλουμε, το οποίο μας συνόδευσε τέλεια τα πιάτα που στη συνέχεια πήραμε.
Ξεκινήσαμε με ένα σεβίτσε λαβράκι, ΑΨΟΓΟ και μακρά το καλύτερο που έχουμε ποτέ φάει. Αρμονία απόλυτη γλυκόξινης γεύσης με συνοδείας ρόκας και πουρέ μάνγκου. Μόνο και μόνο για αυτό το πιάτο θα ξαναπάμε και πολύ σύντομα μάλιστα. Η αποθέωση της γεύσης, καταλάβαινες τόσο το λαβράκι όσο και την οξύτητα που έπρεπε του λάιμ.
Στη συνέχεια επιλέξαμε τη σαλάτα με τα παντζάρια, τη ρόκα, λάχανο εσκαρόλ, γραβιέρα Τριπόλεως και ψητό ροδάκινο, το οποίο μαζί με τη βινεγκρέτ πραγματικά έδινε πολύ νόστιμη και ευχάριστη νότα στην ήδη δροσερή σαλάτα. Όλα ήταν με σωστό τρόπο κομμένα και φρεσκότατα.

Για κυρίως, ο σύζυγός μου επέλεξε φιλέτο λαβράκι με σπιτικό πουρέ αρακά και γλυκοπατάτας συνοδείας αρωματικής σάλτσας. Πολύ ωραίος συνδυασμός, νόστιμο πιάτο που προσωπικά θα ήθελα λιγότερο ψημένο να είναι το ψάρι και πιο ζουμερό, οπότε και για αυτό και μόνο τα 3 στα 4 ντοματάκια η κριτική της γεύσης. Αν γινόταν θα έβαζα 3.5/4.

Προσωπικά επέλεξα φιλέτο σολωμού με κρούστα μυρωδικών πάνω σε πουρέ λαχανικών και λεπτοκομμένα κολοκυθάκια. Εδώ ο σολωμός πολύ σωστά ψημένος, χωρίς καμία έντονη μυρωδιά και γεύση, που είναι και ο λόγος που αποφεύγω να τρώω εύκολα έξω σολωμό, με τραγανή κρούστα και με όλους τους ζωμούς του εσωτερικά. Τα κολοκυθάκια al dente, και το πουρέ σε κρεμώδη υφή όπως έπρεπε.

Μεγάλες μερίδες, φυσιολογικές πολύ οι τιμές σε αναλογία του χώρου, νόστιμα πιάτα και ευχάριστο περιβάλλον συνθέτουν την εικόνα που άφησε το εν λόγω μπιστρό σε εμάς.

Στο τέλος προσφέρθηκαν και μας κέρασαν και πανακότα με σάλτσα που δεν θυμάμαι δυστυχώς πιο φρούτο ήταν καθότι δεν τρώω γλυκά.

Μου άρεσε πολύ που το μενού του είχε στα περισσότερα πιάτα Ελληνικότατες επιρροές και προϊόντα σε μοντέρνα διάσταση με τοπικές προτιμήσεις.

Συνιστάται κατά τη γνώμη μου εξίσου και για επαγγελματικά δείπνα.

Είδα ότι έχει και brunch τις Κυριακές υπό τον ήχο της jazz μουσικής και θα επανέλθω σύντομα και για αυτό.

27 Σεπ 2018

Jeanne