03 Οκτ 2018

Στις Βαρκούλες που αρμένιζαν καιρό στο μυαλό μου, κατάφερα να πάω με έναν καλό μου φίλο στις 10 Αυγούστου, λίγο πριν κλείσουν και αυτοί για τις αυγουστιάτικες διακοπές τους. Φυσικά με κράτηση, αλλιώς δεν θα είχαμε καμία τύχη.

Εύκολος εντοπισμός όπως και πάρκινγκ, ένεκα της άδειας Αθήνας, όμως τα τραπέζια τους, στο στενό πεζοδρόμιο σε συνδυασμό με τον υποφωτισμένο μέσα χώρο, τουλάχιστον ως πρώτη εντύπωση δεν είναι ή δεν μου φάνηκαν θελκτικά. Ας πούμε ότι οι ακροβατικές ικανότητες εδώ σε κάτι θα σου χρησιμέψουν.
Για κάποιον λόγο όμως μόλις καθήσαμε, ένιωσα μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα σε αυτό το μικρό στενάκι, που μου θύμισε κάτι οικεία γραφικό. Ο μέσα χώρος πάλι, ίσως το χειμώνα δείχνει αλλιώς, πάντως σε ένα πέρασμά μου που τον είδα στα κλεφτά, μου φάνηκε αρκετά συμπαθητικός. Στα πλην, ότι επιτρέπεται το κάπνισμα.

Το μαγαζί όντας έξω γεμάτο και μέσα κατά το ήμισυ, προφανώς σφύζει από σταθερή πελατεία. Ο κόσμος που συνεχώς ερχόταν εκείνη την Παρασκευή ήρθε και κούμπωσε με μια αρκετά νευρώδη - ίσως και λίγο αγχωτική - εξυπηρέτηση από το σέρβις. Μάλιστα ο κύριος που μας εξυπηρέτησε μας συστήθηκε με το όνομά του, σε μια προσπάθεια - επιτυχή - για πιο φιλική προσέγγιση σε ό, τι χρειαστήκαμε. ΠΣΚ σίγουρα είναι λίγο της υπομονής, οπότε οπλιστείτε ανάλογα.
Με πλήθος εδώ τις κριτικές και τον τιμολογημένο κατάλογό τους στην ιστοσελίδα τους, έ πήγα κι εγώ διαβασμένη.

Αγκάθι, βέβαια, αποτελεί σε κάθε περίπτωση η de facto χρέωση του ψωμιού 1,20 pp, παρά τα συνεχή και διαχρονικά παράπονα σε ώτα μη ακουόντων. Πριν καλά καλά καθήσουμε, ένα αόρατο χέρι εναπόθεσε ένα καλάθι με 3-4 φέτες αδιάφορου και όχι φρέσκου ψωμιού που συνοδευόταν από μικροποσότητα σαλάτας ταμπουλέ, πριν καν φτάσει στο τραπέζι μας η κανάτα με το νερό!

Διαφωνώ κάθετα με την τακτική "αποφασίζω και διατάζω": μήπως, λέω εγώ τώρα, το ψωμάκι κάθεται κομμένο και ξεραίνεται στο καλάθι του πολλή ώρα πριν καθήσουν οι πελάτες και τους σερβιριστεί μαραμένο, μήπως;
Κανονικά δεν είμαι ο άνθρωπος που θα σκαλώσει τόσο πολύ σε κάτι τέτοιο, αλλά θα συμφωνήσω και πάλι με το PONTIKI. Ξεπεράστε κάποτε το καμουφλαρισμένο κουβέρ. Έχει καταργηθεί εδώ και αιώνες και είναι μια απαράδεκτη τακτική που ενοχλεί, για μεγάλες παρέες δεν το συζητώ καν, δείχνει κουτοπονηριά κερδοσκοπική - για να μην εκφραστώ αλλιώς - χαλώντας την εικόνα ενός μαγαζιού με αξιόλογο κατά τα άλλα φαγητό σε ικανή ποικιλία και συμπαθητικές τιμές.

Γκρίνιας τέλος, πάμε τώρα στα καλά. Οι γεύσεις σε αυτά που δοκιμάσαμε μας κέρδισαν απόλυτα, εξ ου και βάζω το 4άρι μου ταυτιζόμενη με την άποψη του φίλου που με συνόδευε. Για τη συρρίκνωση των άλλοτε μεγαλύτερων μερίδων, δυστυχώς δεν έχω άποψη, στα δικά μας 4 πιάτα μόνο το 1 μου φάνηκε ελαφρώς... λειψό.

Δοκιμάσαμε:
- Tα τηγανητά κολοκυθάκια, κομμένα σε στικς, με δροσερό γιαουρτένιο ντιπ. Καλή ποσότητα, αγαπησιάρικο ορεκτικό στην εποχή του, σε μικρό πιατάκι βέβαια, γευστικά, τραγανά, άλαδα, ωραία αλατισμένα, αντικαθιστούν ανετότατα τις τηγανιτές πατάτες που θέλαμε να αποφύγουμε και δεν παραγγείλαμε (4e).

- Φάβα με ξερό κρεμμύδι, μαιντανό και ποιοτικότατο λάδι/ λεμόνι (4e). Αναγράφεται Σαντορίνης και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω γιατί γευστικά διέφερε πάρα πολύ - προς το καλύτερο - από άλλες που έχω δοκιμάσει. Η υφή της ανεπανάληπτη, η πυκνότητα και η θερμοκρασία υποδειγματικές. Το μόνο που λίγο με παραξενεύει είναι ότι στη Σαντορίνη δεν βρίσκεις σε κανένα εστιατόριο αυτή τη φάβα σε τιμή κάτω των 7 ευρώ και στην μισή ποσότητα από αυτή που σερβίρεται εδώ. Χωρίς ρίσκο, η καλύτερη που έχω δοκιμάσει έξω.

- Καλαμαράκια τηγανιτά, αυτά με τον αστερίσκο (τιμή 8e. Υπάρχουν και τα φρέσκα με 12e). Ήταν το πιάτο που του έβαλα την ταμπέλα "λειψό και μίζερο". Η κακή αυτή εντύπωση αντισταθμίστηκε από το πολύ καλό τηγάνι. Τραγανά, μαλακά, εύγευστα, καθόλου λαστιχένια, καμία σχέση με τα κακής ποιότητας τέρατα που έχω πετύχει αλλού. Αλλά, λίγα.

- Κριθαρότο γαρίδας (15e). Το δίχως άλλο, εντυπωσιαστήκαμε. Μας διευκρινίστηκε ότι καλύπτει 2-3 άτομα και η φωτογραφία είναι απατηλή αν δεν το δεις εσύ ο ίδιος με τα μάτια σου. Τελικώς περίσσεψε κάποια ποσότητα, την οποία κοιτούσαμε με απορία όταν διαβάστηκε η σκέψη μας πριν την αρθρώσουμε και μας το έκαναν πακέτο.
Το κρασί στο σβήσιμο και το τυρί στο τελείωμα, αυτά το ανέβασαν γευστικά από άλλα παρόμοια έτσι που έμεινε στο μυαλό μου. Σωστό και το χύλωμά του, ούτε ζουμάτο ούτε στεγνό ούτε ξέφυγε στο βρασμό. Οι 4 μεγάλες γαρίδες, νοστιμότατες μα λίγες. Αν το μοιραστούν τα άτομα για τα οποία προορίζεται ποιός θα πρωτοφάει; Απορίες. Εμάς μας κάλυψε πάντως.
Για το "σκεύος" στο οποίο σερβίρεται αυτό το θαύμα (λέγεται πίνα και είναι όστρακο) πήρα τις πληροφορίες μου εκ των υστέρων, καθώς ο μπαμπάς του φίλου είναι και ψαράς. Πιάτο που δεν πρέπει να παραλείψετε αν πάτε στις Βαρκούλες.

Συνοδεύσαμε το δείπνο μας με 1/2 lt χύμα κρασάκι λευκό (Κτήμα Μίγας αναγράφει ο κατάλογος) στα 4e, ενώ στο τελείωμα μας έφεραν γενναιόδωρη ποσότητα παγωμένο (και γλυκό) καρπούζι και μια συμπαθητική κρεμ καραμελέ, για τον γλυκατζή που σνομπάρει τα φρούτα!

Πληρωμή με κάρτα σε ενσύρματο POS στα 37,40 ευρώ, φυσικά με απόδειξη.

Οι Βαρκούλες, στην κοντινή μου Ν. Ιωνία που ολοένα ανακαλύπτω τώρα τελευταία, έχουν χτίσει όνομα και σταθερή πελατεία από ό, τι κατάλαβα. Κι εμάς μας άρεσαν πολύ, αν εξαιρέσω το αγκαθάκι που ανέφερα πιο πάνω.

Μάλιστα σκεφτόμουν να ξαναπάω σύντομα, πριν ανεβάσω αυτή την κριτική. Δεν αλλάζει αυτό, απλά μετατίθεται για αργότερα. Έχει ποιότητα, έχει εύρος επιλογών για μεσαία ή και πιο υψηλά βαλάντια, αν προσέξει και λίγο παραπάνω αυτό που ενοχλεί, θα το πρότεινα κι εγώ πιο ένθερμα.

03 Οκτ 2018

Ucook