04 Οκτ 2018

Ένα ζεστό βραδάκι καλοκαιριού αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό στα " PROSOPA " στο Ρουφ, μια καταπληκτική επιλογή για την ημέρα και την ώρα, καθώς ο υπαίθριος χώρος, δίπλα από την εκκλησία του Αγίου Βασιλείου, αποδείχθηκε ιδανικός. Σε συνδυασμό με το άψογο σέρβις και την διακεκριμένη και πολυποίκιλη γαστρονομία του εστιατορίου, περάσαμε μια πολύ όμορφη βραδιά!

Εδώ και πολλά χρόνια ψυχή του όλου εγχειρήματος είναι ο Γιάννης Γκούμας που ενίοτε ασχολείται και με την κουζίνα. Την ημέρα που επισκεφθήκαμε το μέρος αυτό ήταν πανταχού παρών και με απόλυτο επαγγελματισμό αλλά και χαμόγελο προσπαθούσε να ικανοποιήσει τους θαμώνες αλλά και να συντονίσει τους συνεργάτες του.

Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του γεύματος μας, μας προσέφερε λίγα κομμάτια από αχνιστή πίτσα που μόλις είχε ενταχθεί στο μενού, ενώ στο τέλος μας πρόσφερε επίσης και περίφημο γλυκό σοκολατόπιτα!

Η επίσκεψη στο εστιατόριο πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 30.08, δύο άτομα.

Οι εξωτερικοί χώροι είναι δύο: εκείνος που βρίσκεται στο απέναντι από το εστιατόριο τμήμα με τον χαμηλό φωτισμό και τα όμορφα κεράκια στο τραπέζι με τα "φυλλώδη" σουπλά. Αν και το μέρος αυτό βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από πολύβουες πιάτσες, σου δίνει την αίσθηση της ηρεμίας και αποπνέει διάχυτο ρομαντισμό.

Ο δεύτερος, μικρός, εξωτερικός χώρος βρίσκεται στο πεζοδρόμιο ακριβώς έξω από το εστιατόριο, επί της Μεγάλου Βασιλείου.

Ακούγαμε ρυθμικά ξένα κομμάτια μουσικής που συνόδευσαν το φαγητό μας και την παρέα μας με διακριτικότητα.

Η εσωτερική αρχιτεκτονική είναι άψογη και χωρίζεται σε δύο χώρους, έναν στενόμακρο με απλά τραπέζια και τον μεγάλο εσωτερικό χώρο που συνδυάζει το μοντέρνο και λίγο industrial ύφος με το κλασικό, με χαμηλό φωτισμό, αρκετά τραπέζια και ένα όμορφο μπαρ.

Την προσοχή μου τράβηξε η δεύτερη είσοδος επί της Κωνσταντινουπόλεως με τα τζαμωτά παράθυρα που θύμιζαν γαλλικό μπιστρό!

Οι ευρύχωρες τουαλέτες στο υπόγειο με τις χρωματιστές φιγούρες, τα κεράκια, τα διάφορα αρωματικά, την ξύλινη γούρνα και την καθαριότητα τους κερδίζουν τις εντυπώσεις!

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο. Εκτός από το κυρίως μεσογειακό μενού του εστιατορίου, υπάρχει και ο λιτός κατάλογος που απευθύνεται σε φανατικούς κρεατοφάγους, όπως η Picanha Black Angus Αμερικής τα 300γρ. στα ΕΥΡΩ 30,00.

Επιπλέον, δόθηκε ξεχωριστά και το μικρό μενού με τα θαλασσινά. Εντυπωσιακές βρήκαμε τις λίστες των ποτών και των κοκταίηλ καθώς και την ξεχωριστή κόκκινη λίστα με τις ιδιαίτερες ελληνικές μπύρες!!

Η παραγγελία μας κινήθηκε στα εξής πιάτα:

Γαρίδα τυλιγμένη με σπαγγέτι πατάτας και σως μάνγκο, κάρυ και τριμμένο μπαχάρι ( 9,60 )!! Ένα εκπληκτικό ορεκτικό από το κυρίως μενού. Σερβίρεται σε κομψό οβάλ πιάτο με ασπρόμαυρες φιγούρες τριών ψαριών. Πρόκειται για πέντε μικρά κομμάτια τυλιχτά με γαρίδα, που μοιάζουν με μπακλαβαδάκια!!

California Dreaming (8,00), από το επίκαιρο μενού με τα θαλασσινά, γαρίδες με ρύζι jasmine, αβοκάντο, σουσάμι και soy sauce. H απόλυτη γεύση!! Το έδεσμα σερβίρεται σε βαθύ γαλάζιο πιάτο και περιλαμβάνει πέντε μεσαίου μεγέθους γαρίδες πασπαλισμένες με σουσάμι που συνοδεύονται από το παραπάνω ρύζι και τουφίτσα άνηθου.

Black Angus Burger με καραμελωμένα κρεμμύδια και πατάτες τηγανητές (15,50). Σε στενόμακρο δίσκο σερβίρεται ένα μετρίου μεγέθους εύγευστο μπέργκερ με πράσινο φύλλο και κίτρινο τυρί και συνοδεύεται από ένα ροζ μεταλλικό κουτάκι με τις φρέσκες τηγανητές πατάτες.

Από τα γλυκά, πήραμε ένα γευστικότατο cheese cake με κόκκινα φρούτα σερβιρισμένο σε ποτήρι (6,50)!

Ήπιαμε μακεδονίτικη μπύρα "Voreia " pilsner (4,50)

Πρόκειται λοιπόν για ένα αξιόλογο εστιατόριο που συνδυάζει με επιτυχία τη γαστρονομία με την αισθητική!

04 Οκτ 2018

PP_TINA