04 Οκτ 2018

Αρκετές οι εκκρεμότητες από εξόδους που έγιναν κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, οπότε αναγκαστικά κάποιες κριτικές μου θα είναι κάπως ετεροχρονισμένες. Αλλά ας ξεκινήσουμε σιγά – σιγά.

Επίσκεψη στο ΜΥΛΟΛΙΘΟ κατά τη διάρκεια του Ιουλίου. Βρίσκεται σε ένα πολύ όμορφο χώρο επί της οδού Πανόρμου, σε χώρο που για χρόνια κατά το παρελθόν στεγαζόταν το Blues. Για το Blues, ένα μπαρ που είχα την τύχη 2-3 φορές να επισκεφθώ, μας είχε γράψει ο φίλος Τρώγων σε μια από τις τελευταίες (δυστυχώς) κριτικές του για το ΜΥΛΟΛΙΘΟ, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ο χώρος, παρά το γεγονός ότι άλλαξε σε κάτι τελείως διαφορετικό, εξακολουθεί να είναι πολύ ιδιαίτερος και προσεγμένος.

Στην είσοδο λοιπόν υπάρχουν μερικά τραπέζια, σε έναν όμορφο κήπο, αρκετά άνετα και με απόσταση μεταξύ τους. Ανεβαίνοντας τις σκάλες, θα συναντήσεις τον εσωτερικό χώρο (εκτός λειτουργίας κατά το καλοκαίρι, θα ήθελα σίγουρα κάποια στιγμή να τον επισκεφθώ το χειμώνα), για να φθάσεις στην ταράτσα που ήταν ο τελικός προορισμός μας. Δροσερή ταράτσα, σε μια πυκνοκατοικημένη περιοχή της Αθήνας, μας προδιέθεσε θετικά. Διάφορα φυτά και διακοσμητικά ομόρφαιναν το χώρο, τα τραπέζια κάπως στριμωγμένα, χωρίς ωστόσο να ενοχλεί το γεγονός. Στον τοίχο διπλανής πολυκατοικίας, ο προτζέκτορας πρόβαλλε ποδοσφαιρικό αγώνα (βρισκόμασταν σε περίοδο μουντιάλ βλέπετε), χωρίς ήχο. Όταν ο αγώνας τελείωσε, άρχισε η προβολή παλιάς ασπρόμαυρης ελληνικής ταινίας. Δεν ξέρω, εάν είναι κάτι που συνηθίζεται, σίγουρα πάντως δεν πιστεύω ότι προσέφερε κάτι στην όλη ατμόσφαιρα η συγκεκριμένη έμπνευση.

Η εξυπηρέτηση τυπική και ευγενική, χωρίς ωστόσο να σε «σκλαβώνει». Αν δεν με απατάει και η μνήμη μου, κεραστήκαμε και γλυκάκι στο τέλος και γενικά όλα κίνησαν φυσιολογικά.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, νομίζω κινείται περισσότερο στη λογική του να παραγγείλεις πιάτα στο κέντρο. Προς διευκόλυνσή σας είναι διαθέσιμος ηλεκτρονικά στο site του εστιατορίου. Εμείς 3 άτομα κάναμε την παρακάτω αρκετά λιτή, για τα δεδομένα μας, παραγγελία:
- για αρχή ήρθε εμφιαλωμένο νερό, χωρίς να ερωτηθούμε και ψωμί με ένα συνοδευτικό ντιπ (0,80 € ανά άτομο)
- ντάκος κρητικός με μους τυριών (6,80 €), αρκετά συμπαθητικός σε γενικές γραμμές, ήπιο το τυρί και νόστιμη η ντομάτα. Ενδεχομένως είχε περισσότερη υγρασία από το επιθυμητό.
- φέτα με μέλι και σουσάμι (4,70 €), κλασικό πιάτο που συναντάς παντού, σε κάθε περίπτωση ήταν νόστιμο,
- χοιρινά φιλετάκια με κρασί, κάππαρη, σκόρδο και πουρέ πατάτας (9,80 €). Θεωρώ το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Τρυφερά τα φιλετάκια χωρίς δυσάρεστες οσμές, βουτηγμένα σε μια πολύ γευστική και ελαφριά σάλτσα. Πιάτο που προτείνεται...

- μπιφτεκάκια μυλόλιθος (9,50 €). Επίσης πολύ νόστιμο πιάτο. Καλοψημένα τα μπιφτέκια, χωρίς ωστόσο να έχουν στεγνώσει, με ωραία μπαχαρικά, σίγουρα δεν είναι τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, βρίσκονται ωστόσο άνετα πάνω από τον μέσο όρο. Συνοδεύονταν από νόστιμες τηγανιτές πατάτες και ρύζι με λαχανικά.

- μοσχάρι χουνκιάρ μπεγιεντί (9,80 €). Γενικά δεν είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα, ειδικά για καλοκαίρι, αλλά έκανα τη χάρη στην παρέα. Για να μην είμαι άδικος πάντως ήταν νόστιμο, καλοψημένο και αρωματικό το κρέας, το ίδιο και ο πουρές μελιτζάνας.
- από ποτά παραγγείλαμε 1 λίτρο λευκό κρασί (9,20 €), καλής ποιότητας, θα το προτιμούσα μόνο λίγο πιο δροσερό.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι περισσότερο από 50 €, κινούμενοι ωστόσο σχετικά συντηρητικά. Οι τιμές είναι λογικές, με περιθώριο ωστόσο βελτίωσης.

Σε γενικές γραμμές μείναμε ικανοποιημένοι από την επίσκεψη στο ΜΥΛΟΛΙΘΟ. Χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό, θεωρώ ότι δεν πρόκειται να απογοητεύει κάποιον.

Ευτυχώς μάλιστα δείχνει ότι ήδη έχει την πελατεία του, καθώς Παρασκευή βράδυ που πήγαμε εμείς (και σχετικά νωρίς μάλιστα κατά τις 9) βρήκαμε το τελευταίο διαθέσιμο τραπέζι. Οπότε, με μια κράτηση πιο πριν, να πάτε και εσείς...

04 Οκτ 2018

ALEX80