09 Οκτ 2018

Δεν το περίμενα. Η τελευταία κριτική στο Chau's, το βιετναμέζικο της Ηλιούπολης, είναι από τον Μάιο του '16. Κρίμα κι άδικο.

Ήταν η δεύτερη φορά που το επισκεπτόμουν. Από την πρώτα φορά μου είχε κάνει καλή εντύπωση αλλά επειδή είχα φτάσει καθυστερημένη δεν είχα την ευκαιρία να εντρυφήσω στα πιάτα και να απολαύσω την ποικιλία των γεύσεων, κοινώς έφαγα τα περισσεύματα (για να μην πω τα αποφάγια) της παρέας, όπως πάντα ευσυνείδητα.
Αυτήν τη φορά όμως πήρα το αίμα μου πίσω, καθώς ήμασταν μόνο τα δυο μας με το αδέλφι που γιόρταζε ακαδημαϊκές επιτυχίες. Και οι δυο αγαπάμε τις ασιατικές κουζίνες και είμαστε φουλ του πειραματισμού, οπότε ήταν δεδομένο ότι πηγαίναμε αποφασισμένες να τα δώσουμε όλα.

Η πρόσβαση είναι πανεύκολη με το μετρό. Στάση Άγιος Δημήτριος και 5' λεπτά αργού περπατήματος. Το Chau's εμφανισιακά είναι ο ορισμός του συνοικιακού κινέζικου. Έχει μικρό εσωτερικό χώρο, με σχεδόν απουσία διακόσμησης και μπροστά μια βεράντα που “βλέπει” έναν δρόμο μέτριας κυκλοφορίας. Λίγα φυτά, κόκκινα φαναράκια, αναπαυτικές πλαστικές καρέκλες, κολλητά, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό, τραπέζια. Νάιλον προστατεύουν τους πελάτες τις κρύες μέρες. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Η γενική εντύπωση είναι ένας απλός χώρος που βγάζει κάτι παλιακό. Η ατμόσφαιρα ήταν ανάλογη: ήρεμη και χαλαρή. Μουσική δεν ακουγόταν.

Η βεράντα σχεδόν γέμισε, οπότε ίσως μια κράτηση σε ημέρες αιχμής να χρειάζεται.
Μας υποδέχτηκε και μας σέρβιρε μια κοπέλα ασιατικής καταγωγής ήσυχη και με μια πηγαία ευγένεια. Μας εξυπηρέτησε στην παραγγελία και σε όλα τα υπόλοιπα ένας νεαρός κύριος που πραγματικά μας σκλάβωσε. Μας περίμενε υπομονετικά να αποφασίσουμε τα περί της παραγγελίας, μας εξήγησε τον μισό (βιετναμέζικο) κατάλογο, πρότεινε πιάτα, μας έκοψε όταν το παρακάναμε, μας περίμενε ξανά να τροποποιήσουμε την παραγγελία, μας εξήγησε τον άλλο μισό κατάλογο, ζήτησε χίλιες φορές συγνώμη για κάποιες παραλείψεις και μας ρώτησε με γνήσιο ενδιαφέρον αν μας άρεσαν τα πιάτα. Ο ίδιος έκανε εκείνη το βράδυ και το delivery με μια πολύ ιταλική βέσπα. Ωραία παρουσία εν ολίγοις.

Παραγγείλαμε αποκλειστικά από τον βιετναμέζικο κατάλογο (έχει και κινέζικο): Φρέσκα ρολά τα οποία περιέχουν ωμές πρασινάδες σε στυλ μαρούλι και μυρωδικά, βραστές γαρίδες, και μικρή ποσότητα λεπτών βρασμένων νούντλς. Όλα αυτά είναι τυλιγμένα σε λεπτά, διάφανα, φύλλα ρυζιού τα οποία έχουν προηγουμένως μουλιάσει σε νερό. Ήρθαν δυο χορταστικά ρολά μαζί με δυο μπολάκια dipping sause με θρυμματισμένα φυστίκια που αμυδρά θυμάμαι ότι περιείχε fish sauce. Πάρα πολύ καλά. Αυτά τα ρολά τα ονειρευόμουν από τότε που η αδελφή μου έκανε την κράτηση και βέβαια αυτό το πιάτο ξεχάστηκε. Όταν το θυμίσαμε στον σερβιτόρο ζήτησε συγνώμη και μας το έφερε άμεσα, επισημαίνοντας ότι είναι κερασμένο.

Πήραμε και τα nem τα οποία είναι επίσης ρολά που μοιάζουν με τα γνωστά spring rolls. Τηγανισμένα, περιείχαν κιμά και λαχανικά. Συνοδεύονταν με διαφορετική dipping sause. Μου άρεσε που δυο παρεμφερή πιάτα συνοδεύονταν από διαφορετικές sauce και μάλιστα από αυτές που προβλέπονται παραδοσιακά, όπως διάβασα εκ των υστέρων. Μια χαρά ήταν τα nem, άλλωστε είμαστε εθισμένες στα spring rolls.

Από κυρίως διαλέξαμε το βιετναμέζικο γλυκόξινο χοιρινό που δεν έχει σχέση με το κινέζικο γιατί ενώ είναι τηγανητό δεν έχει κουρκούτι. Ήρθαν καραμελωμένα κομμάτια χοιρινού (μερικά ήταν λίγο σκληρά) με γλυκόξινη πικάντικη γεύση.

Πήραμε επίσης κοτόπουλο κάρυ με λεμονόχορτο το οποίο δεν ήταν σουπέ όπως τα ταϊλανδέζικα αλλά έμοιαζε περισσότερο με τα ινδικά κάρυ. Πολύ νόστιμο πάντως με ιδιαίτερη πικάντικη γεύση, μου άρεσε περισσότερο από το χοιρινό. Όλα τα κυρίως συνοδεύονται από ρύζι ατμού και οι μερίδες ήταν καλές, ιδίως του κοτόπουλου.

Επίσης παραγγείλαμε udon με λαχανικά. Ο σερβιτόρος εδώ μας έκοψε. Όμως μετά από διαβουλεύσεις τον πείσαμε να τα παραγγείλουμε. Τα udon βέβαια είναι γιαπωνέζικα νούντλς. Διαβάζω όμως ότι υπάρχουν χοντρά βιετναμέζικα νούντλς που μοιάζουν μορφολογικά με τα udon, γι' αυτό τα τελευταία χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατο ελλείψει των αυθεντικών. Ήταν πολύ νόστιμα και πλούσια και ας πούμε ότι έπαιξαν το ρόλο σαλάτας.

Ήπιαμε μια Kaiser και είχαμε νερό σε κανάτα. Δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα στην αρχή ή στο τέλος και για όλα αυτά (μείον τα κερασμένα ρολά) πληρώσαμε 30 €. Η αλήθεια είναι ότι δεν καταφέραμε να αδειάσουμε όλα τα πιάτα. Έτσι φύγαμε με τρία μικρά ταπεράκια!
Μείναμε ευχαριστημένες και από το φαγητό και από την εξυπηρέτηση.

Αργά ή γρήγορα θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και άλλα βιετναμέζικα πιάτα που μας προτάθηκαν και οπωσδήποτε τις σούπες.

09 Οκτ 2018

katkats