10 Οκτ 2018

Το Healthy bites είχαμε την τιμή να μας το συστήσει στο site ο αγαπητός Fratello πριν από σχεδόν ένα χρόνο. Από τότε το είχα σταμπάρει. Όλο πήγαινα… κι όλο το ανέβαλα.

Ήρθε λοιπόν η ώρα του την Παρασκευή 7/9/2018 δύο άτομα, μετά τη δουλειά μιας και είναι σχετικά κοντά, κι έμοιαζε να είναι η τέλεια ευκαιρία αφού με το μηχανάκι σε 10 λεπτά ήμασταν απ’ έξω χωρίς προβληματισμό για παρκάρισμα (βρίσκεται επάνω στην Πανεπιστημίου και ακριβώς απέναντι από την Ακαδημία).

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, ψηλοτάβανος με κυρίαρχες τις βιτρίνες με τα πιάτα, τις πίτες και τα γλυκά. Υπάρχει ανοιχτή κουζίνα με μια χαρακτηριστική τεράστια φωτογραφία που μου άρεσε πολύ, μιας κοπέλας που αντί για μαλλιά έχει στο κεφάλι φύλλα από σγουρή πράσινη σαλάτα… έξυπνη φωτογράφιση που συμβολίζει τη φρεσκάδα και θέλει να περάσει προφανώς και το μήνυμα για την υγιεινή διατροφή!

Μια στρογγυλή σκάλα οδηγεί σε ένα πατάρι με ωραία τραπεζοκαθίσματα τύπου φερ φορζέ και στις τουαλέτες. Είναι όμορφα και καθαρά. Έξω υπάρχουν 3-4 μεγάλα στρογγυλά ωραία ξύλινα τραπέζια πάλι φερ φορζέ καρέκλες, όμως ο θόρυβος της κίνησης και η ζέστη μας απέτρεψε από το να καθίσουμε εκεί.

Επιλέξαμε λοιπόν το πατάρι καθώς στον κάτω εσωτερικό χώρο έχει μόνο ψηλά σκαμπό με πάγκο κατά μήκος της τζαμαρίας που βλέπει στη στοά και θέλαμε περισσότερη άνεση. Ήταν πολύ ωραία επάνω, ήσυχα, δροσερά και με ωραία μουσική. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι κάποια στιγμή ανέβαινε μυρωδιά από την κουζίνα με αποτέλεσμα φεύγοντας να έχουν μυρίσει τα ρούχα μας.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, παρότι θεωρείται self service το εστιατόριο. Δηλαδή παραγγέλνεις, πληρώνεις, κάθεσαι και σε φωνάζουν (αυτό καταλάβαμε). Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, μας έλυσε απορίες, μας πρότεινε πιάτα και παρότι περιμέναμε ότι θα μας φώναζαν για να πάρουμε τα πιάτα, μας τα ανέβασε η ίδια. Επίσης κάτι σημαντικό που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση είναι ότι θέλαμε να δοκιμάσουμε vegan γλυκό και ενώ μας είπε ότι έχουν τελειώσει όλα, είδα κάτι cup cakes στη βιτρίνα που έγραφε ότι είναι vegan. Όταν τη ρώτησα αν μπορούμε να πάρουμε από αυτά, μου απάντησε ότι δεν μας τα πρότεινε γιατί δεν ήταν φρέσκα! Αυτό είναι από τις σπάνιες φορές που συμβαίνει και το εκτιμήσαμε ιδιαιτέρως.

- Πίτα ημέρας με αλεύρι Ζέας και μελιτζάνα χ 3,5€

Την επιλέξαμε αντί του λαχταριστού μουσακά ο οποίος είχε τελειώσει δυστυχώς. Ήταν πολύ καλή εμφανισιακά και ποσοτικά όμως στη γεύση της έλειπε κάτι που θα της έδινε περισσότερη ένταση. Ίσως έπαιξε ρόλο και το φύλλο το οποίο είχε ζεσταθεί ελαφρώς πριν μας σερβιριστεί και είχε μαλακώσει οπότε ίσως έχασε κάποιους πόντους κι από εκεί.

- Νιόκι από κινόα με λευκή σάλτσα και μανιτάρια χ 10€

Επιλέξαμε τη vegan εκδοχή με κρέμα γάλακτος καρύδας και vegan παρμεζάνα. Το συγκεκριμένο πιάτο έχει επίσης σήμανση ότι δεν έχει γλουτένη. Ένα λαχταριστό εμφανισιακά και γευστικά πιάτο το οποίο είχα σταμπάρει όπως ο κυνηγός το θήραμά του… από την σελίδα τους στο fb και μου είχαν τρέξει τα σάλια.

- Ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας χ 12€

Ένα πιάτο όνειρο με ρύζι αρμπόριο, λευκό κρασί, vegan παρμεζάνα και μυρωδικά μεταξύ αυτών και κρεμμύδι ξερό. Αν άλλαζα κάτι σε αυτό το πιάτο θα ήταν το κρεμμύδι. Ήθελα να μην το καταλαβαίνω στο δόντι. Ιδιοτροπία δική μου αυτή αλλά αν ήταν περασμένο στο multi θα ήταν τέλειο για το γούστο μου. Κατά τα άλλα ήταν αψεγάδιαστο.

- Πιτόγυρος χ 5€

Άφησα το καλύτερο για το τέλος. Βασικά όλα τα πιάτα ήταν άρτια, σε καλές μερίδες και γευστικότατα. Απλά στο πιτόγυρο εστιάσα όλο μου τον ενθουσιασμό καθώς δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσε κάποια πρώτη ύλη να προσομοιάζει τόσο πολύ με κανονικό (κρεατένιο) σουβλάκι.

Λοιπόν, ήρθε πάνω σε ξύλινη βάση με συνοδεία ενός μπολ με μπόλικες πατάτες με τη φλούδα τους και μυρωδικά κι ένα μπολ με σάλτα ντομάτας τύπου κέτσαπ. To βασικό υλικό είναι το κεμπάπ σόγιας το οποίο ήταν κομμένο σε καρέ και μαριναρισμένο σε σόγια σος. Αυτό βέβαια το έκανε αρκετά αλμυρό, παρότι δεν υπήρχε καθόλου προσθήκη αλατιού απ’ ότι μας είπαν, παρόλα αυτά ήταν πεντανόστιμο. Είχε επίσης ντομάτα και σως από vegan μαγιονέζα. Ήταν αποκάλυψη πραγματικά. Και μπορεί τα 5 ευρώ να ακούγονται πολλά για σουβλάκι όμως με τα γενναιόδωρα συνοδευτικά του αποτελεί ένα πλήρες και χορταστικό γεύμα.

Με νερό σε μπουκάλι δικό τους πληρώσαμε για το παραπάνω υπερπλήρες γεύμα 30,50€ ήτοι 15,25€/άτομο και πραγματικά φύγαμε σκασμένοι. Θέλαμε να δοκιμάσουμε και γλυκό όμως πέσαμε στην τελευταία μέρα θερινού ωραρίου τους οπότε τους πετύχαμε λίγο πριν το κλείσιμο κι έτσι είχαν τελειώσει όλα. Καλύτερα όμως γιατί αυτό αποτελεί αφορμή για επανάληψη και σύντομα μάλιστα.

Συμπερασματικά το Ηealthy bites παρουσιάζει πρωτότυπες, ενδιαφέρουσες και γευστικότατες προτάσεις απευθυνόμενο όχι μόνο σε vegetarian και vegan κοινό, αλλά και σε όλους εκείνους που απλά θέλουν κάτι διαφορετικό, πιο υγιεινό, πιο light είτε σ’ εκείνους που νηστεύουν ή για λόγους ειδικής διατροφής αναζητούν συγκεκριμένες πρώτες ύλες (gluten free etc) ή ακόμα και σ’ εκείνους που απλά μπούχτισαν από το κρέας… και θέλουν κάτι άλλο!

Προσωπικά μου αρέσει αυτή η “στροφή” που γίνεται τον τελευταίο καιρό με αργούς αλλά σταθερά αυξανόμενους ρυθμούς στον γαστρονομικό χάρτη με όλο και περισσότερες αξιόλογες προτάσεις (avocado, healthy bites, lime bistrot κ. α. ) καθώς θεωρώ ότι βρισκόμαστε στην εποχή των άκρων και της υπερκατανάλωσης (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου από αυτό), πράγμα που πιστεύω ότι δεν είναι καλό. Παρατηρώ δε, ότι για παράδειγμα σε περιόδους νηστείας μέχρι πρότινος (ευτυχώς τείνει ν’ αλλάξει αυτό τα τελευταία χρόνια) υπήρχαν εξαιρετικά περιορισμένες επιλογές στον κατάλογο ενός εστιατορίου, σε σημείο που καμιά φορά αισθανόσουν ότι έπρεπε ν’ απολογείσαι γιατί δεν ήθελες ν’ αρτυθείς.

Επιπλέον φαντάζομαι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για τους ανθρώπους που για διάφορους προσωπικούς λόγους έχουν διακόψει για πάντα την κατανάλωση κρέατος ή και των παράγωγών του κι έχουν επιλέξει χορτοφαγική διατροφή.

Αν λοιπόν ανήκετε σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες ή τέλος πάντων μπορείτε και να ζήσετε σε μία έξοδό σας χωρίς κρεατοφαγία, αν πιστεύετε πως μια συνταγή μπορεί να γίνει ακόμα και πιο νόστιμη από ένα κρεατοφαγικό πιάτο, τότε αξίζει να περάσετε από το Ηealthy bites γιατί σας διαβεβαιώνω… ότι γίνεται. Αν πάλι δεν το πιστεύετε… μια δοκιμή θα σας πείσει.

10 Οκτ 2018

PONTIKI