10 Οκτ 2018

Το καλοκαίρι που πέρασε ήταν περίεργο.

Από τη μια η πυρκαγιά στην Αν. Αττική άφησε το βαρύ και πένθιμο αποτύπωμά της στις ψυχές όλων μας.

Από την άλλη και οι κλιματολογικές συνθήκες (πολλές μέρες βροχή και συννεφιά) δεν μας άφησαν να χαρούμε την καλοκαιρία.

Ας είναι...

Μέσα Σεπτεμβρίου και μετά από πρόσκληση φίλου, βρεθήκαμε τρία άτομα για φαγητό, Παρασκευή βράδυ στο biftekia & souvlakia της Λεωφ. Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό. Ο χώρος σε προδιαθέτει θετικά, λιτή διακόσμηση με το γνωστό στυλ "μίμησης μπακάλικου" που πολλές νεο-ταβέρνες και νεο-σουβλατζίδικα έχουν υιοθετήσει. Συσκευασίες προϊόντων, κατά κανόνα ελληνικών, διακοσμούν τους τοίχους. Κατά τα άλλα, το λευκό χρώμα κυριαρχεί σε τραπέζια και καρέκλες και η διαρρύθμιση των τραπεζοκαθισμάτων είναι τέτοια που γενικά, οι πελάτες κάθονται άνετα και δεν ενοχλούν ούτε ενοχλούνται από τους διπλανούς τους.

Μόλις φτάσαμε, ένας ευγενικός σερβιτόρος μας βοήθησε να διαλέξουμε τραπέζι στο σχεδόν μισογεμάτο εστιατόριο, Προτιμήσαμε τον ημιυπαίθριο στεγασμένο εξωτερικό χώρο. Σχεδόν αμέσως ένας άλλος ευγενικός σερβιτόρος έφερε καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο άνοιξε χωρίς να μας ρωτήσει (και αυτό οφείλω να αναφέρω ήταν και το μοναδικό φάουλ στην εξυπηρέτηση των κατά τα άλλα ευγενέστατων και ταχύτατων σερβιτόρων). Λίγο αργότερα, ο υπεύθυνος πήρε την παραγγελία μας.

Δοκιμάσαμε λοιπόν:
- Πίτες με καλαμάκι κοτόπουλο. Ο καθένας διάλεξε διαφορετική γέμιση, προσωπικά προτίμησα ντομάτα και σάλτσα γιαουρτιού, Η πίτα ήταν αλάδωτη, πολύ σωστά ψημένη, το καλαμάκι κοτόπουλο πολύ νόστιμο και εξαιρετική η σως γιαουρτιού. Να σημειώσω ότι στους φίλους που τη δοκίμασαν άρεσε πολύ και η σως μουστάρδας.

- Μερίδα γύρο χοιρινό. Αρκετά καλός ο γύρος, αν και μάλλον ξεροψημένος. Συνοδευόταν μόνο από πιτάκια και σως μουστάρδας.

- Πατάτες τηγανιτές με τριμμένη παρμεζάνα. Πολύ νόστιμες, φρεσκοκομμένες σε μορφή τσιπς και με αρκετή παρμεζάνα πάνω τους. Μας άρεσαν πολύ.

- Σαλάτα σίζαρς με γύρο κοτόπουλο. Αρκετά καλή, έδεναν γευστικά τα πράσινα λαχανικά και ειδικά το μαρούλι με τον γύρο κοτόπουλο.

- Ντάκος με τριμμένη ντομάτα, ξινομυζήθρα και κάπαρη. Αρκετά νόστιμη επιλογή η σαλάτα αυτή, πολύ καλής ποιότητας η ξινομυζήθρα που ο κατάλογος ανέφερε ότι είναι από την Κρήτη.

Ο λογαριασμός ανήλθε στα 14-16 ευρώ το άτομο που δεν τα λες και λίγα για λογαριασμό σε (νεο-)σουβλατζίδικο. Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι η τιμή της πίτας με καλαμάκι ή γύρο (κοτόπουλο ή χοιρινό) ανέρχεται στα 2,90 ευρώ, τιμή αρκετά υψηλή.

Να προσθέσω ότι μαζί με τον λογαριασμό έφτασαν και τρία ποτηράκια με γρανίτα λεμόνι, ευχάριστο κέρασμα, για να αλλάξει η γεύση μας.

Συνοπτικά, το νεο-σουβλατζίδικο BIFTEKAKIA KAI SOUVLAKIA της Λεωφ. Κηφισίας στο Νέο Ψυχικό μας άφησε καλές εντυπώσεις, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας κέρδισε κιόλας. Ευγενική εξυπηρέτηση, όμορφος χώρος, αρκετά καλό φαγητό, αλλά ακριβές τιμές για το είδος του...

Καλό φθινόπωρο σε όλες και όλους τους χρήστες του ask4food!

ΥΓ. Αγαπητέ jim η παρουσία σου στο ask4food είναι πολύτιμη! Ελπίζω οι υποχρεώσεις σου να επιτρέψουν να παραμείνει κοντά στην κοινότητά μας η κοφτερή, μα και συνάμα λυρική, πένα σου...

10 Οκτ 2018

George G.