18 Οκτ 2018

Το Λυκονέρι είναι ένα καινούργιο μεζεδοπωλείο στα Γλυκά Νερά που έχει ανοίξει όπως έμαθα γύρω στα μέσα του Σεπτέμβρη.
Τυχαία βρεθήκαμε στην περιοχή μία Κυριακή βράδυ και και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την κουζίνα του.
Το παρκάρισμα έξω από το εστιατόριο είναι πολύ εύκολο αφού υπάρχει ανοιχτό πάρκινγκ, αλλά και αν αυτό γεμίσει, στα γύρω στενά υπάρχει άφθονος ελεύθερος χώρος.
Το εστιατόριο εκτείνεται κυρίως στον εξωτερικό χώρο ο οποίος είναι κλεισμένος με τζαμαρία.
Και εκεί είναι τα περισσότερα τραπέζια, ενώ στο εσωτερικό του βρίσκεται η κουζίνα σε κοινή θέα και χωράνε 3-4 τραπέζια.
Η διακόσμηση είναι ξεχωριστή με την κουζίνα να δεσπόζει στον χώρο ενώ εντύπωση μας έκαναν και τα τραπέζια που το πάνω μέρος τους ήταν επενδεδυμένα με πλακάκι!

Την ώρα που μπήκαμε το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο από παρέες νέων ατόμων και το κλίμα ήταν πολύ εύθυμο.
Από τα ηχεία ακούγεται ελληνική μουσική, πότε έντεχνο, πότε ρεμπέτικο, αλλά ακούγεται ελάχιστα λόγω της αυξημένης φασαρίας στο χώρο.

Αφού καθίσαμε μας έφεραν για καλωσόρισμα νερό βρύσης και ένα μεγάλο κομμάτι σπανακόπιτα κομμένο στα τέσσερα.
Πρωτότυπο, όντως.
Ο κατάλογος είναι ένα καλαίσθητο φύλλο από χαρτόνι με το έμβλημα του μεζεδοπωλείου στο πάνω μέρος.
Το μενού του εστιατορίου βασίζεται κυρίως στην ελληνική κουζίνα με τα κρεατικά να κυριαρχούν αλλά και κάποια ξεχωριστά πιάτα με θαλασσινά.

Ξεκινήσαμε με την ελληνική σαλάτα (7 €) που είναι στην ουσία χωριάτικη με παξιμάδι και μανούρι.
Ήρθε σε ένα μεγάλο πήλινο πιάτο με την τομάτα λεπτά κομμένη ενώ είχε και φύλλα κάπαρης μέσα.
Συνεχίσαμε με κεφτεδάκια τηγανητά όπου ήρθαν σε σέσουλα με λαδόκολλα, μαζί με τηγανιτές πατάτες (6,8 €).
Μας άρεσαν πολυ, καθώς και οι πατάτες οι οποίες ήταν τραγανές και φυσικά αληθινές.
Πήραμε μια αλοιφή που λέγεται φλωρινοπιπεροσαλάτα που η βάση της είναι πιπεριά Φλωρίνης με φύλλα κάπαρης(4€).
Θα προτιμούσαμε να ερχόταν σε ένα πιο βαθύ πιατάκι.
Μας άρεσε πολύ και σίγουρα ήταν κάτι το διαφορετικό από τις κλασσικές προτάσεις όπως τυροκαυτερή μελιτζανοσαλάτα η τζατζίκι.

Το φύλλο του ήταν λεπτό και μας άρεσε πολύ η γεύση του.
Για κυρίως πήραμε τα πρόβεια φιλετάκια (9,5 €) που ήρθαν με συνοδεία τηγανητές πατάτες και κομματάκια από λαχανικά.
Επόμενο κυρίως ήταν το κοντοσούβλι κοτόπουλο (9,5€).
Από το όνομα και μόνο φαντάστηκα πως θα ήταν ψητό κοτόπουλο σούβλας ή στη λαδόκολλα.
Αντί για αυτό ήρθε μία μικρή μεταλλική σούβλα όπου είχαν περάσει φιλέτο κοτόπουλο σε κομματάκια μαζί με πιπεριές.
Και εδώ η γαρνιτούρα ήταν ξανά τηγανητές πατάτες και μία σάλτσα λεμονιού που θα μπορούσε να ήτανε πιο πηχτή.
Η γεύση μας φάνηκε κάπως επίπεδη, κυρίως λόγω της σάλτσας.

Επειδή είχαμε πάρει φόρα, άλλωστετέσσερα άτομα ήμασταν, είπαμε να δοκιμάσουμε και το χοιρινό κεμπάπ.
Εδώ ήρθαν 3 τεμάχια από χοιρινό κιμά συνοδευμένα και αυτά από τηγανητές πατάτες, πιτάκια και γιαούρτι (9 €).
Δεν είχαμε παράπονο από τη γεύση, μας άρεσαν πολύ και αυτά αλλά είχαμε μία μικρή ένσταση σχετικά με τη γαρνιτούρα που ήτανε σε όλα τηγανιτές πατάτες.
Αν και πολύ εύγευστες ίσως Θα πρεπε σε κάποια πιάτα να βάζουν και κάποια άλλη γαρνιτούρα.
Κέρασμα στο τέλος είχε λουκουμάδες με σοκολάτα, σε σχήμα κουλουριών!
Η τιμή μας φάνηκε αρκετά καλή, δεδομένο ότι φάγαμε γνωστά ελληνικά πιάτα μαγειρεμένα όμως με ένα λίγο διαφορετικό τρόπο που μας άρεσε.
Όπως έγραψα στην αρχή το μαγαζί είναι καινούργιο και σίγουρα με μία και μόνο επίσκεψη δεν μπορεί κάποιος να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.
Σίγουρα θα το επισκεφτούμε και άλλες φορές για να δοκιμάσουμε και κάποια άλλα πιάτα από μας εντυπωσίασαν διαβάζοντας τα και μόνο.

18 Οκτ 2018

lagas