26 Οκτ 2018

Απόγευμα καθημερινής, τέλος Αυγούστου, όμως βροχερό και ενώ περπατούσαμε στο κέντρο, σκεφτήκαμε κάπου πιο ζεστά να πάμε για φαγητό 2 άτομα.

Όλο το χειμώνα είχα "εντοπίσει" μέσω της ιστοσελίδας μας το συγκεκριμένο εστιατόριο, οπότε και κατευθυνθήκαμε επί τούτου στην Ευριπίδου ώστε να το βρούμε.
Τα γύρω στενά θέλουν προσοχή όταν τα περνάς πιο αργά τη μέρα, όμως το σημείο, γωνιακό, είναι ευκρινές και μπορείς πολύ εύκολα να το εντοπίσεις.

Αν και δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, στους μη καπνίζοντες, βρήκαμε εύκολα 2 μικρά τραπεζάκια που έπρεπε να είχαμε ωστόσο φύγει πριν τις 21:00 γιατί ήταν σε κράτηση.
Εσωτερικά ο χώρος έχει ήδη αναλυτικές περιγραφές, θα ήθελα να πω ότι τόσο το ψυγείο με τα αλλαντικά και τυριά στη μέση του χώρου, όσο και η κουζίνα ακριβώς δίπλα, ανοιχτή και αυτή, ήταν πολύ καθαρά όλα.

Μικρά τραπεζάκια, όμως αυτή είναι και η φιλοσοφία, μικρά κεράσματα.
Οι τιμές ήταν λογικές, όπως επίσης και στο κρασί, που επιλέξαμε ένα ροζέ βόρειας Ελλάδας, μόλις στα 12.00 Ευρώ.

Αρχικά ήρθαν τα εξής πιάτα:

-Χειροποίητα ντολμαδάκια, 6 συνολικά, από τα πιο νόστιμα γιαλαντζί πολίτικα που έχω φάει, συνοδείας γιαουρτιού και μία φέτας λεμονιού.
- Ζεστή πατατοσαλάτα με πορτοκάλι και λουκάνικο. Πολύ νόστιμη, καθόλου βαριά η αίσθηση που άφηνε στο τέλος το λουκάνικο, σε απόλυτη αρμονία με το πορτοκάλι, τη μουστάρδα και το φρέσκο κρεμμυδάκι.
- Σαλάτα πληγούρι, με σωστά ψιλοκκομένα όλα τα υλικά και επιπλέον πορτοκάλι και κάρδαμο. Πολύ δροσιστική και ιδιαίτερη γεύση.

- Ανάμικτη σαλάτα με δροσερά και φρέσκα λαχανικά, με ανεβατό, σαλάμι Δράμας πικάντικο και ντομάτα. Μία αρμονία σε όλα.
Στη συνέχεια πήραμε τυροκαυτερή, οκ, νόστιμη όμως της έλειπε η ένταση, λουκάνικο κιοφτέ, γιαουρτλού σε πίτα, πολύ καλό και ποικιλία λουκάνικων που ενώ φοβήθηκα ότι θα είναι πολύ βαριά και λιπαρά, ωστόσο, το πιάτο αποτελούταν από 2 μικρά και λεπτά μοσχαρίσια και χοιρινά αντίστοιχα λουκάνικα, συνοδείας πίτας και μουστάρδας πέρα από το γιαούρτι. Αν και δεν είμαι φαν του λουκάνικου, αυτά πραγματικά με κέρδισαν.
Και τελευταίο πιάτο πήραμε τις αγκινάρες τουρσί, που πραγματικά ήταν το τέλειο συνοδευτικό στο κρασί μας.

Θα μου πείτε πολλά; Για δυο άτομα ναι, ίσως, ομως εάν πεινάς, οι μερίδες είναι κανονικές και συνοδείας κρασιού, όλα καταναλώνονται.

Ως επιδόρπιο πήραμε ένα κιουνεφέ, που ναι μεν εύγεστο, δυστυχώς όμως με πάρα πολύ σιρόπι. Όταν ήρθε και η σερβιτόρα, που εδώ πρέπει να σημειώσω ότι ήταν όλοι πολύ καλοί στην εξυπηρέτηση, και μας ρώτησε αν όλα μας άρεσαν, σχολιάσαμε το επιδόρπιο. Το αποτέλεσμα; Ήρθε η κυρία που προφανώς το φτιάχνει στην κουζίνα, και αφού μας ζήτησε συγνώμη γιατί όντως το έβλεπε και η ίδια ότι είχε παραπάνω σιρόπι, όχι μόνο προσφέρθηκε να μας προσφέρει κάποιο άλλο γλυκό, αλλά στο τέλος, αφού πραγματικά δεν μπορούσαμε να φάμε κάτι άλλο, το αφαίρεσε από το λογαριασμό.
Τελικό ποσό, 48.00 Ευρώ.

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ ωραία λύση για αργά το μεσημέρι ή νωρίς το απόγευμα στο κέντρο της Αθήνας και κυρίως για χειμώνα.

26 Οκτ 2018

Jeanne