24 Οκτ 2018

Τις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ δεν είχε τύχει να τις επισκεφθώ ποτέ, παρά το γεγονός ότι είναι ένα μέρος για φαγητό που «ακούγεται» πολύ τα τελευταία χρόνια, για διάφορους λόγους. Αυτός ενδεχομένως να ήταν και ο λόγος που τόσο καιρό απέφευγα να την βάλω στα άμεσα πλάνα μου.

Όλα αυτά έως τις αρχές του καλοκαιριού που έτυχε για πρώτη φορά να βρεθώ στις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ, έστω για σύντομο διάστημα, για να δω μια παρέα φίλων μετά από καιρό. Δεν κάθισα πολύ, ήπια μια μπύρα και τσίμπησα μερικές πιρουνιές από 2-3 πιάτα, καθώς μετά έπρεπε να αποχωρήσω. Παρά την βαβούρα και την πολυκοσμία που επικρατούσε πάντως, η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε ήταν άκρως θετική, έστω από το μικρό δείγμα των γεύσεων που δοκίμασα (τηγανιτό συκώτι με κρεμμύδια και ντομάτα, παπαρδέλες με καβουρμά, μανιτάρια με απάκι), οπότε οι ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ μπήκαν στις προτεραιότητές μου.

Αρχές Αυγούστου λοιπόν, κατά τις 8.00 μετά από ψώνια στο κέντρο, ρίχνω την ιδέα στη γυναίκα μου, συμφωνεί οπότε κατευθυνόμαστε προς το Μεταξουργείο. Η Αθήνα είχε ήδη αρχίζει να αδειάζει, όχι όμως και οι ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ. Αν και απόγευμα καθημερινής, το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο, υπήρχαν και αρκετές κρατήσεις, οπότε με δυσκολία τοποθετηθήκαμε σε ένα από τα 2 τελευταία τραπέζια του εσωτερικού χώρου.

Ο χώρος μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Ωραία η εικόνα της μεγάλης ανοιχτής κουζίνας και του μπαρ, καθώς και της ψηλοτάβανης αίθουσας, τα συν και η απαγόρευση του καπνίσματος εσωτερικά, τα τραπέζια ωστόσο ήταν υπερβολικά στριμωγμένα μεταξύ τους. Αν εξαιρέσεις ορισμένα ακριανά τραπέζια, μεγαλύτερα και πιο άνετα (προορισμένα ως επί το πλείστον για μεγάλες παρέες), οι υπόλοιποι ήμαστε πολύ κοντά ο ένας στον άλλο. Κατά τα λοιπά, υπάρχουν 4-5 τραπέζια στον παράπλευρο πεζόδρομο και αρκετά περισσότερα στην απέναντι πλατεία, στα οποία δεν υπήρχε ελεύθερη καρέκλα ούτε για δείγμα.

Το service επίσης άνισο. Η κοπέλα που πήρε την παραγγελία και μας έφερε στο τέλος το λογαριασμό ήταν άψογη. Φιλική, ευγενική, χαμογελαστή, μας ανανέωσε το νερό χωρίς να το ζητήσσουμε, μας έφερε και μαστίχες για κέρασμα, μας ρώτησε πως μας φάνηκαν τα πιάτα με ενδιαφέρον, όλα καλά. Από την άλλη υπήρχε ο έτερος σερβιτόρος, ο οποίος ήταν αγέλαστος, νευρικός και απότομος, χωρίς προφανή λόγο. Απλώς παρατούσε τα πιάτα στο τραπέζι και έφευγε, ενώ σε κάποια στιγμή που «τόλμησα» να του ζητήσω ένα δεύτερο μισόλιτρο κρασί, έδειξε και πάλι αδικαιολόγητο εκνευρισμό. Παρά λοιπόν την άψογη εξυπηρέτηση της κοπέλας, για τα παραπάνω και σε συνδυασμό με το σχετικά ειρωνικό ύφος του υπαλλήλου στην αρχή απέναντι μας που «τολμήσαμε» να πάμε στις ΣΕΥΧΕΛΛΕΣ χωρίς κράτηση, η βαθμολογία μου δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από «2».

Πάμε τώρα στο φαγητό, όπου ο κατάλογος παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον. Αναμενόμενα πιάτα, που έχεις ξαναδοκιμάσει με μια τάση ωστόσο να παρουσιαστούν κάπως διαφοροποιημένα. Στα συν επίσης και η αρκετά μεγάλη ποικιλία σε τυριά (μέτρησα τουλάχιστον 15 διαφορετικά είδη). Προς διευκόλυνσή σας ο κατάλογος είναι αναρτημένος στο διαδίκτυο, αλλάζει ωστόσο και συχνά λόγω εποχικότητας. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν λίγες φέτες ψωμί, με χρέωση 0,50 € ανά άτομο,
- ντάκο με χαρουποπαξίμαδο και ξινοτύρι Κιμώλου (6,50 €). Νόστιμο πιάτο, με αρκετά διαφοροποιημένη εκτέλεση από αυτές που συναντάς. Μαλακό το παξιμάδι με μια ελαφρώς πιο γλυκεία γεύση, πολύ έντονη η γεύση του τυριού, γευστικά και τα ολόκληρα ντοματίνια που είχαν αντικαταστήσει την τριμμένη ντομάτα. Πετυχημένο το τελικό αποτέλεσμα.
- πατάτες τηγανητές (3,80 €), φρεσκοτηγανισμένες και τραγανές μας ικανοποίησαν,
- πιπεράτο γιδοτύρι (5,20 €), νόστιμο με πιπεράτη γεύση που δικαιολογούσε την ονομασία του και σε γενναία ποσότητα.
- γλυκοκαυτερά μπριζολάκια (8,00 €), πιάτο σήμα κατατεθέν του μαγαζιού, καθώς το είδα να κυκλοφορεί πολύ. Σε γενικές γραμμές δικαίως. Λεπτοκομμένα μπριζολάκια, χωρίς πολύ λίπος, με τη γλυκεία γεύση να ξεχωρίζει και το καυτερό να εντοπίζεται σε συγκεκριμένες μπουκιές (ίσως θα έπρεπε να είχαν μαριναριστεί πιο ομοιόμορφα). Μας άρεσαν. Σχετικά ικανοποιητική μερίδα, χωρίς ωστόσο κάποιο συνοδευτικό.
- μοσχαρίσια μπιφτέκια (9,00 €). Αν και τα φοβήθηκα αρχικά, γιατί κρατούσαν εσωτερικά αρκετά υγρά και μου φάνηκαν κάπως άψητα για τα δεδομένα μου, ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα και δεν μπορώ να τους βρω κάποιο ψεγάδι. Συστήνονται ανεπιφύλακτα. Και εδώ πάντως έλειπε κάποιο συνοδευτικό, καθώς υπήρχε μόνο μια αρκετά ρευστή σάλτσα γιαουρτιού και 1-2 φέτες ψητή ντομάτα.
- από ποτά πήραμε 1 λίτρο ροζέ κρασί, το οποίο ήταν αξιοπρεπέστατο (9 € το λίτρο).
Από άποψη γεύσεων, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Όλα τα πιάτα ήταν νόστιμα, προσεγμένα και καλομαγειρεμένα, δεν δοκιμάσαμε κάτι συνταρακτικό, δεν βρίσκω όμως και το λόγο να του στερήσω το «4» στην τελική αξιολόγηση.

Ο λογαριασμός από την άλλη ήρθε στα 42.50 €, σε ικανοποιητικά επίπεδα δηλαδή, με περιθώρια ωστόσο βελτίωσης.

Τελικό συμπέρασμα: παρά τις πολύ καλές εντυπώσεις ως προς τις γεύσεις, δεν πιστεύω να το κάνω στέκι. Ίσως να του έδινα μια ευκαιρία κάποιο μεσημέρι καθημερινής, με την ελπίδα ότι θα το πετύχω σε πιο χαλαρή κατάσταση.

24 Οκτ 2018

ALEX80