26 Οκτ 2018

Για το Ζευκιν είχα ακουσει πολλά καλά λόγια, απο φίλες που κατάγονται από το νησί της Ικαρίας και μέχρι τώρα δεν είχε τυχει να το επισκεφτω.

Μια Παρασκευή βράδυ τον Οκτώβριο μας δόθηκε η ευκαιρία να γιορτάσουμε εκεί τα γενέθλια μας(ή καλυτερα δύο) εξ’αυτών.

Κατ’αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι το μαγαζί κινείται σε ρυθμούς Ικαρίας σε όλους τους τομείς.
Το παρκάρισμα αποτελεί ενα πρόβλημα στην περιοχή. Το μαγαζί φροντίζει ομως να το λυνει με την ύπαρξη παρκαδόρου.

Ο χώρος είναι μεγαλος άνετος, με ανοιχτόχρωμες αποχρώσεις στους τοίχους και τα τραπεζοκαθίσματα. Επαρκείς οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών και μεγάλος χώρος για πίστα, που μπορεί καποιος να χορέψει. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι η έντονη ύπαρξη καπνού, που εμένα με ενόχλησε στο τέλος της βραδιάς.

Η εξυπηρέτηση είναι κάπως αργή, όμως μη νομίζετε οτι σας ξέχασαν απλά έχουν τους δικους τους ρυθμούς. Τα τασάκια αλλάζονται συχνά, το νερό ομως έρχεται εμφιαλωμένο(δε γνωριζω εάν χρεώνεται). Η ορχήστρα είναι πολυ καλή και έχει μεγάλη γκάμα τραγουδιών, οπότε ολοι θα μείνουν ευχαριστημένοι.

Οσον αφορά το φαγητό, η ποικιλία είναι επαρκής ουτως ώστε να καλύψει όλα τα γουστα.
Εμείς 8 άτομα, δοκιμάσαμε:

-Σαλάτα Ζευκιν, ενας ενισχυμένος ντακος, με παξιμάδι, διάφορες πρασινάδες, ντομάτα, νοστιμο τυρί και ένα ντρεσιγκ που ταίριαζε απόλυτα, μεγάλη σε μέγεθος.
-Κοτοπιτάκια, αψογο το φύλλο, η γέμιση καλή.
-Χορτοπιτάκια, δεν ειμαι η κατάλληλη να τα κρινω, καθώς δεν τα πολύ τρώω, οι υπόλοιποι τα ενέκριναν.
-Φλογέρες με ντοματα, έβγαζαν έντονα τη γεύση της λιαστής ντομάτας, την οποια εγω υπεραγαπω.
-φετα τυλιγμένη με φυλλο και μέλι, κλασικό αγαπημένο ορεκτικό σε καλή εκδοχή.
-ποικιλίες κρεατικών 4 ατόμων, περιείχαν λουκανικο(ιδιαίτερο, λεπτο, ελαφρύ και γευστικό), φιλέτο κοτόπουλο(σωστά ψημένο), παϊδάκια κοτόπουλο, κεμπάπ (ζουμερό και πολυ γευστικό), πανσέτες, συνοδευόταν από σαλάτα λάχανο-καρότο, πατάτες τηγανίτες, πιττες κομμένες και σως μπάρμπεκιου όλα ήταν σε καλή ποσότητα και γευστικά.
Σεγενικές γραμμές μπορω να πω ότι το φαγητό είναι πολύ καλό για τα δεδομένα του μαγαζιού. Οι μερίδες είναι μεγάλες και στη συγκεκριμένη περίπτωση έμειναν αρκετα.
Ηπιαμε κρασί κόκκινο ξηρο και ημίγλυκο που κινούνται στο μέσο όρο, και πινόταν ευχάριστα.
Σε ότι αφορά το οικονομικό κομμάτι, ακριβως το ποσο δεν το γνωρίζω γιατι το λογαριασμό πλήρωσε η εορτάζουσα. Ξερω ότι τη συγκεκριμένη ημέρα έχει καποιο φιξ μενού.
Σε γενικές γραμμές αυτο που μπορώ να σας πω είναι ότι οι σαλάτες κυμαίνονται από 7-8ευρώ, τα ορεκτικά απο 4-8ευρω περιπού και τα κυριως πιάτα από 8-11ευρω. Τις τιμές τις θεωρώ οκ για αυτά που προσφέρει βάσει του μεγέθους των μερίδων που είδα και της γεύσης.

Εν ολίγοις προτείνεται, εάν ψάχνεται ενα μεζεδοπωλείο με αξιολογο φαγητό και μουσική, και είστε, βεβαια, διατεθειμένοι να κάνετε υπομονή με την όποια καθυστέρηση υπάρχει.

26 Οκτ 2018

TOMIE