Καλοκαιρι σημαινει ανεμελια, μακροβουτια, ερωτες και παγωτα. Επισης σημαινει ρημαδιασμενος καυσωνας, τσουχτρες, κοιλιακοι να σε κοιταζουν χλευαστικα απο παντου και αμμος στα σεντονια. Κυριως, ομως, το καλοκαιρι ειναι ενα σοβαροτατο μαθημα ζωης σε οσους το παιρνουν αναλαφρα και πανε διακοπες με οποιον τυχει, χωρις πρωτα να εχουν υπολογισει τους αταιριαστους βιορρυθμους, με αποτελεσμα η εβδομαδα των διακοπων να μετατρεπεται στην εβδομαδα των παθων αρδην.

Ενας απο αυτους τους αμετανοητους, που τιποτα δε μαθανε απ τα προηγουμενα καλοκαιρια ειμαι και γω, που αποφασισα να εκδραμω εις τη Μυκονο του Αργολικου με φιλους υπεραγαπημενους, αλλα ολιγοφαγους και διαιτουντες. Αποτελεσμα να γυρισω 3 κιλα ελαφρυτερη και με απωθημενο τα αμυγδαλωτα Σπετσων που εβλεπα παντου γυρω μου, και που επειδη δεν σερβιρονταν σε σφηνακι δεν τα τιμησαμε. Ευτυχως η εν Αθηναις κολλητη ειναι συμπονετικη και κοιλιοδουλη και με το που πατησα το πασουμι μου πισω στην πολη, με βουτηξε και με εσυρε στα Πιρουνακια για καυσιμα.

Τα οποια Πιρουνακια αυγουστιατικα και λειτουργουσαν κανονικα, και ειχαν και δουλεια. Νεοσουβλατζιδικο απο τα πολλα, χωρις ιδιαιτερο διακοσμο αλλα καθαρο και μαζεμενο. Τετραγωνο κτισμα με τζαμαρια ολογυρα και καμια 15ρια ξυλινα ταπεζοκαθισματα, ντυμενα στα μπλε καρο. Δεν ειναι καθολου ασχημο με το σανιδενιο πατωμα του και το ανοιγομενο ταβανι του. Το ελαφρολαικο ρεπερτοριο του παει υποθετω, παει και με το καπνισμα που προφανως επιτρεπεται παντου.

Η σερβιτορα ηταν μεσα στην καλη χαρα, λες και δε σερβιρε σουβλακια Αυγουστο μηνα σε μια ερημη πολη. Ηταν ευγενικη, κεφατη, γρηγορη, και προσπαθησε να μας σταματησει στην παραγγελια, αγνοωντας οτι ειχαμε ηδη μεταμορφωθει σε πυθωνες ικανους να καταπιουν ολοκληρο πιανο αμασητο απ τη λιμαρα. Ολα ηρθαν γρηγορα και σωστα, με την αποδειξη τους, στα δισκακια τους, εμενα αυτα μου αρκουν για το 4ρι. Ειδικα οταν πειναω.

Απο τον αναμενομενο καταλογο παραγγειλαμε:

Σαλατα Καισαρα (6€) σε μεγαλο ασπρο πιατο, χωρις κοτοπουλο που γενικως δεν συμπαθω παρα πολυ. Λογιων μαρουλια με μπολικη ψιλοτριμμενη παρμεζανα, μπεικον, καλαμποκι, ελαφρια σως και μπολικα μαξιλαρενια κρουτον, αρμονικο, πλουσιο και νοστιμο συνολο.

Πατατες τηγανιτες (2.8€) και ενα εξτρα σωσακι (1€) για να μην ειναι βαρετες. Σε ενα τετραγωνο μεταλλικο διχτυ ερχεται μια μεριδαρα πατατες, σκεπασμενες σε αλατορηγανα, φρεσκιες και καυτες. Περιμενα προτηγανισμενη, επεσα εξω και ξαφνιαστηκα ευχαριστα. Το σωσακι το κλασσικο μουσταρδομαγιονεζας, την εκανε τη δουλεια του.

Μεριδα γυρο χοιρινο, (8€) που ερχεται σε μεταλλικο δισκο. 2 πιτες σε τεταρτα περιμετρικα, ενα μπολακι ωραιο αλλα σιγουρα προκατ τζατζικι, μεγαλη ποσοτητα γυρου, πατατες και ντοματα με κρεμμυδι στην ακρη. Η μεριδα ειναι πολυ μεγαλη μεν, αλλα καποια πραγματα δεν με τρελαναν, συγκεκριμενα τα εξης δυο: αφενος ειχε πανω στο κρεας γλυκια παπρικα χωρις ειδοποιηση, το οποιο για τον νορμαλ κοσμο ειναι καλο, για μενα που τη μισω ωμη το λες και σαδισμο. Ντραπηκα να ζητησω αλλαγη και την ανεχτηκα, αλλα θα προτιμουσα να το ξερω απο πριν. Αφετερου, και σημαντικοτερο, ο γυρος ηταν μαλακος. Αμα μανα μου δεν τον ξεροψησεις λιγο να τραγανισει, χανεις τη μιση χαρα. Οι γυροι ειναι ειτε 80% ειτε 100% πανσετα, πραγμα που σημαινει οτι το παρα πολυ λιπος που κουβαλανε κανει ενα εξωτερικο περιβλημα τραγανιστης κρουστας μουρλια.

Σαντουιτς (5€) με γυρο χοιρινο, ντοματα, πατατα, μαρουλι και σως μαγιονεζας. Μεγαλο, με αφρατο ψωμι και πατατουλες ολογυρα στο δισκακι του, λογω μεγεθους το πηραμε πακετο τελικα. Η γευση ειναι η αναμενομενη, αλλα ειναι χορταστικο και οικονομικο.

Για να λεμε τα πραγματα ως εχουν, τα Πιρουνακια δεν ειναι ενα μαγαζι αξιο συζητησης, ουτε και επισκεψης αν δεν βρισκεστε στην περιοχη. Ειναι ομως το σουβλατζιδικο που ολοι θελουμε στη γειτονια μας. Το οικονομικο, καθαρο, νοστιμο, καθημερινο φαγητο που θα εκανες το κλασσικο σου ντελιβερι για τις λιγουρες που χτυπανε περιεργες ωρες. Εμεις δωσαμε γυρω στα 23€ και κοντεψαν οι κοιλιες μας να μετοικησουν στις Σπετσες, για συνεχεια των διακοπων τους.

Παντως αν βρεθειτε στην περιοχη και σας μυριζει τσικνα, να πατε. Θα φατε τιμια.

ΥΓ. Ξερω οτι εχω εξαφανιστει τελευταια απο το ασκ4φουντικο συμπαν και μου λειπετε, για διαφορετικους λογους ο καθενας. Ξεκινησα να διαβαζω οσο προλαβαινω και με λιγη υπομονη θα σας ψηφισω ολους εν καιρω. Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Χρυσανθεμακι

Τετάρτη 14 Νοεμβρίου