31 Οκτ 2018

Τον παλιόφιλο που έλειπε για δουλειές είχα να τον δω απ’ τον χειμώνα, κι έτσι το μεσημέρι της Τετάρτης 24/10 που συναντηθήκαμε είπαμε να φάμε και πάλι στη γνωστή μας ΣΤΟΑ ΠΡΩΙΑ (ΣΠ), το μοντέρνο μαγέρικο στην ομώνυμη στοά της Πανεπιστημίου, απέναντι απ’ τη Βιβλιοθήκη.

Η ΣΠ άνοιξε το 2012 και λειτουργεί Δευτέρα με Παρασκευή απ’ τις 11.00 μέχρι τις 17.00, μια ώρα όμως όπου τα φαγητά έχουν εξαντληθεί συνήθως, άρα θα πρέπει να φάτε αρκετά νωρίτερα απ’ το κλείσιμο!

Υπενθυμίζω ότι ο μικρός και λιτός χώρος εστίασης έχει γύρω στα 7 τραπεζάκια στον ακάλυπτο, για καμιά 20αριά άτομα, και πριν λίγες μέρες είχε κλείσει, με κατέβασμα των διαφανών χωρισμάτων, τα οποία μένουν ανοιχτά από τον Απρίλη μέχρι τουλάχιστον τα μέσα του Οκτώβρη, πάντα σε συνάρτηση με τον καιρό και τα φθινοπωρινά πρωτοβρόχια.

Εξακολουθεί να υπάρχει η ίδια σύνθεση του προσωπικού του χώρου εστίασης, με επικεφαλής τον Ηπειρώτη σεφ Παναγιώτη, που τον βοηθούν στο σέρβις ο Ηλίας κι ο Νικόλας, πρόσωπα ευδιάθετα και ευγενικά στην εξυπηρέτηση.

Τα φαγητά, από όσο πρόσεξα, παραμένουν βασικά τα ίδια, με καμιά δεκαριά πιάτα συνολικά κάθε μέρα, εκ των οποίων συνήθως ένα κρέας, ένα κοτόπουλο, ένας κιμάς, ένα ψάρι, ένα όσπριο, μια σούπα ή και πίτα, και 3-4 σαλάτες, όλα σε τιμές best value for money κυριολεκτικά!!

Μπαίνοντας, διαβάζουμε το μενού στον μαυροπίνακα, το οποίο όμως αναρτάται και ηλεκτρονικά στο σάιτ τους, μετά τις 11.00, που ολοκληρώνει την ετοιμασία του ο Παναγιώτης. Δίπλα στον πίνακα υπάρχει η βιτρίνα με τις φρέσκες σαλάτες, καθώς και αυτή με τα φαγητά και τον πάγκο σερβιρίσματος. Ατυχώς σήμερα έλειπε η εκλεκτή Ηπειρώτικη πίτα του σεφ, σχεδόν καθημερινή του συνήθεια, που θα πρέπει να την αναζητήσουμε σε προσεχή μας επίσκεψη.

Ανεβαίνοντας στο μικρό πατάρι, απ’ τη σκαλίτσα δίπλα στις βιτρίνες, οδηγούμαστε στο ένα μόνο κοινό WC, λόγω του περιορισμένου χώρου, που ωστόσο το ελέγχουν τα παιδιά σχολαστικά για την καθαριότητα.

Εμείς λοιπόν πήραμε τα εξής πιάτα.

Στην αρχή μοιραστήκαμε μια μερίδα αρακά λεμονάτο, που ήρθε ζεστός και πολύ γευστικός.

Ο φίλος μου έφαγε μπακαλιάρο πλακί στον φούρνο, που ήταν μια κανονική μερίδα και συνοδεύονταν από βραστές πατάτες, ντομάτες, κολοκυθάκι και πράσο. Τα λαχανικά του άρεσαν, αλλά το ψάρι το βρήκε υπέρ το δέον ψημένο.

Εγώ παράγγειλα το αγαπημένο μου κοτόπουλο μιλανέζα. Ήρθε μέσα σε ένα βαθύ πιάτο, μια καλή μερίδα μπούτι που τους ζήτησα, αλλά η σος στο ρύζι δεν ήταν όσο παχύρρευστη την περίμενα, ή όπως τη θυμόμουνα παλιότερα…

Για τον λόγο αυτό, βαθμολογώ τώρα τη γεύση με τρία στα τέσσερα.
Ισχύει, άραγε, το κάθε πέρσι και καλύτερα, ή μήπως εγώ, για κάποιους λόγους, ήμουνα τώρα πιο απαιτητικός;;

Το μόνο βέβαιο είναι ότι η γεύση είναι ό, τι πιο υποκειμενικό διαθέτουμε, και για τον λόγο, άλλωστε, αυτό οι Γάλλοι ακαδημαϊκοί, ήδη απ’ την εποχή του Μεσαίωνα δήλωναν απερίφραστα πως: «Des goûts et des couleurs on ne discute pas», όπερ εστί μεθερμηνευόμενο ότι: «για τα γούστα και τα χρώματα δεν χωρά συζήτηση», ή, επί το ελληνικότερο, «περί ορέξεως κολοκυθόπιτα»!!

Πληρώσαμε 15.30 € (1/9 € το κεφάλι), ποσό ικανοποιητικό, παρά τις οποίες επιμέρους γαστρονομικές μας ενστάσεις.

Συμπερασματικά, η ΣΤΟΑ ΠΡΩΙΑ παραμένει ένα απλό στέκι για μεσημεριανό φθηνό φαγητό, όταν βρεθείτε στα πέριξ, και προπαντός μια ήσυχη γωνίτσα στο πολύβουο Κέντρο, στη στοά με τα σκαλάκια απ’ τη Σταδίου προς στην Πανεπιστημίου, όπου μόνο οι διαδηλωτές με τις ντουντούκες τους ακούγονται καμιά φορά…

31 Οκτ 2018

piperman