31 Οκτ 2018

Μονοήμερης άδειας… συνέχεια!

Μετά λοιπόν το Belga… ημέρα Παρασκευή 14/9 του Σταυρού και είπαμε να μην αρτυθούμε τουλάχιστον κρέας. Έτσι μετά από παρότρυνση έμπιστου μέλους που έχει κάνει το τελευταίο διάστημα διατριβή στην vegetarian διατροφή, λέγε με Underwater, κατηφορίσαμε από τα βόρεια προάστια σε εντελώς αντίθετη κατεύθυνση. Για την ακρίβεια… πιο κέντρο δεν γίνεται.

Το Cookoomela grill έχει ανοίξει εδώ και κάποιους μήνες αλλά η πρώτη του ονομασία ήταν Amanita Grill. Λόγοι κατοχύρωσης της ονομασίας όμως υποχρέωσαν την αλλαγή του. Τη μέρα που πήγαμε εμείς ακόμα δεν είχε τοποθετηθεί η νέα ταμπέλα οπότε παρότι ήμασταν σχεδόν απ’ έξω… το ψάχναμε και δεν το βρίσκαμε.

Το Cookoomela πληροφορηθήκαμε ότι είναι η ονομασία μιας συγκεκριμένης ποικιλίας μανιταριών από εκεί προέκυψε και το όνομα. Η σπεσιαλιτέ λοιπόν και για την ακρίβεια η βασική πρώτη ύλη του Cookοomela δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τα… μανιτάρια!!! Και μάλιστα σε μορφή γύρου μέσα σε πίτα! Οπότε βρεθήκαμε σα να λέμε στο σπίτι του μανιταροπιτόγυρου και το βρήκαμε άκρως ενδιαφέρον.

Πέρα από το γεγονός ότι το Cookoomela αυτοπροσδιορίζεται ως ταχυφαγείο φυτικής μεσογειακής διατροφής ή αλλιώς vegan, απευθύνεται σε όλους και τους προσκαλεί να δοκιμάσουν ένα πεντανόστιμο σουβλάκι χωρίς κρέας και ζωικά παράγωγα.

Πριν μπω όμως σε λεπτομέρειες να πω δυο λόγια για τον χώρο… που δυστυχώς για εμάς οι οποίοι δεν είμαστε του φαγητού στα γρήγορα και στα όρθια, είναι άβολος και σχεδόν ανύπαρκτος. Καταρχήν η τοποθεσία που βρίσκεται είναι άχαρη από μόνη της έτσι κι αλλιώς αφού η Θεμιστοκλέους δεν έχει κάποια ομορφιά σαν δρόμος.

Ο χώρος λοιπόν είναι πάρα πολύ μικρός με το “μεγαλύτερο” μέρος αυτού να καταλαμβάνεται φυσικά από την –μικροσκοπική στην ουσία- κουζίνα. Δύο ψυγεία φιλοξενούν κάποιες κανάτες (ανοιχτές από πάνω) με νερό, συσκευασίες με πίτες και καθόλου αναψυκτικά. Αν θυμάμαι καλά μας είπαν ότι θα φέρουν κάποιο αναψυκτικό τύπου green cola. Η ένστασή μου μέχρι εδώ είναι ότι αυτές οι κανάτες θα πρέπει οπωσδήποτε να αντικατασταθούν με μπουκάλια γυάλινα με πώμα. Και εφόσον το μαγαζί είναι ουσιαστικά street food, θα πρέπει να έχουν και εμφιαλωμένα μπουκαλάκια που ούτε κι από αυτά είχαν εκείνη τη μέρα. Από μπύρες θα βρείτε μόνο Βεργίνα βαρελίσια αν δεν κάνω λάθος.

Σε ένα πάσο στα δεξιά υπήρχε μια πετσέτα στρωμένη με κάποια ποτήρια πλυμένα και αναποδογυρισμένα επάνω. Να πω την αλήθεια αυτή η εικόνα ήταν το μοναδικό πράγμα (μαζί με τις κανάτες που προανέφερα) που με χάλασε στο Cookoomela. Δεν υπονοώ ότι δεν ήταν καθαρή η πετσέτα (αν και δεν ήθελα να το ανακαλύψω κι όλας) πάντως σε κάθε περίπτωση αυτή δεν είναι εικόνα για χώρο εστίασης που σε προδιαθέτει θετικά. Ακόμα και στον καφενέ του χωριού μου αυτά τα συστήματα έχουν εκλείψει.

Εξωτερικά στο πεζοδρόμιο που τουλάχιστον καλύπτεται από το επάνω κτίριο οπότε σε περίπτωση βροχής προφυλάσσει τον επισκέπτη, υπάρχουν 2 ψηλά τραπέζια με 4 στουλ και σίγουρα δεν είναι βολικά όμως είναι μια λύση προκειμένου να μην φας στα όρθια. Θα ήθελα όμως να δω πιο φροντισμένο τον περιβάλλοντα χώρο, τουλάχιστον ένα σκούπισμα είναι αναγκαίο και κάποιες γλάστρες σίγουρα θα έδιναν μια πιο ευχάριστη νότα. Ελπίζω στην πορεία να δρομολογηθούν όλα αυτά.

Στην εξυπηρέτηση δεν υπάρχουν προβλήματα. Όλοι είναι ευγενικοί και πρόθυμοι να εξηγήσουν και να βοηθήσουν. Στην κουζίνα όλοι φορούν γάντια και φαίνονται προσεκτικοί, παρόλα αυτά θα χρεωθούν σε αυτήν την κατηγορία μια ντοματούλα για τις παραπάνω παρατηρήσεις. Κατά τα άλλα το σύστημα λειτουργεί όπως σε όλα τα σουβλατζίδικα. Παραγγέλνεις πληρώνεις, περιμένεις, παίρνεις το χαριτωμένο ξύλινο κασονάκι με τα σουβλάκια σου και κάθεσαι έξω ή τα παίρνεις στο χέρι ή σε πακετάκι και φεύγεις.

Ο κατάλογος έχει 3 επιλογές σε πίτες, κανονική, καλαμποκιού και ολικής και 4 επιλογές τυλιχτού με χειροποίητες vegan σάλτσες. Εμείς, δύο άτομα, δοκιμάσαμε τα 3 από τα 4 σουβλάκια με πίτα καλαμποκιού και ολικής.

- Cookoomela Red x 2,50€

Γύρος μανιταριού, αβοκάντο, φυτική μαγιονέζα από βιολογικό γάλα σόγιας, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας, κρεμμύδι (το αφαιρέσαμε), ντομάτα, μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Πραγματικά νομίζω πως βρήκα την τέλεια λύση (μαζί με το πιτόγυρο του healthy bites) για έναν άξιο αντικαταστάτη πιτόγυρου σε περιόδους που δεν θέλω να φάω κρέας. Ο γύρος μανιταριών εξαιρετικά γευστικός και η σάλτσα πολύ ενδιαφέρουσα.

- Cookoomela Yellow x 2,50€

Γύρος μανιταριού, αβοκάντο, φυτική μαγιονέζα από βιολογικό γάλα σόγιας, μουστάρδα, ντομάτα, κρεμμύδι (το αφαιρέσαμε), μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Το ξεχωρίσαμε κατά ένα σκαλοπάτι από το πρώτο χάρη στην μουσταρδένια σάλτσα. Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!!

- Cookoomela kebap χ 2,50€

Σουτζουκάκια από φακή, χειροποίητη σάλτσα ντομάτας, τυρί αμυγδάλου, ντομάτα, κρεμμύδι, μαϊντανό και πατάτες φρέσκιες. Εμείς το ζητήσαμε και αυτό φυσικά χωρίς κρεμμύδι και το μοιραστήκαμε εννοείται. Άλλη μια χορτοφαγική επιλογή πολύ αξιόλογη, ελαφρώς πικάντικο και εξίσου χορταστικό με τα παραπάνω.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει άλλη μια επιλογή σε πιτόγυρο το λεγόμενο Green με πράσινη σαλάτα, σως verde και tartar σως από γιαούρτι σόγιας, χωρίς πατάτες.

Στην πορεία θ’αρχίσουν να μπαίνουν στο μενού και κάποια πιάτα. Πρόσφατα ενημερώθηκα από το site τους για τον ντάκο τους για παράδειγμα. Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται (γάλα σόγιας, ντομάτες κτλ, ) είναι βιολογικά από μικροπαραγωγούς και οι σάλτσες είναι όλες χειροποίητες. Οι πατάτες τηγανίζονται σε ελαιόλαδο και γενικότερα έχουν οικολογική συνείδηση χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα και βιοδιασπώμενα υλικά. Μπράβο τους.

Για τα τρια παραπάνω πιτόγυρα εμείς πληρώσαμε 7€ και θεωρώ το vfm αρκετά καλό όχι τόσο σε συνάρτηση με την τιμή του όσο για το ότι ήταν πραγματικά χορταστικά και εξίσου νόστιμα τα σουβλάκια.

Έχω αναφέρει ξανά ότι δεν καταλαβαίνω το λόγο που η vegetarian και vegan διατροφή είναι τόσο υπερεκτιμημένη; Υποτίθεται ότι γίνεται μια προσπάθεια προσέγγισης του κόσμου ώστε να γνωρίσει τα οφέλη και τα προϊόντα της συγκεκριμένης διατροφής και αυτό από μόνο του θα έπρεπε να τα καθιστά πιο προσιτά από οικονομικής άποψης στον καταναλωτή και όχι να λειτουργούν ως ανασταλτικοί παράγοντες. Οπότε δεν θα κατανοήσω ποτέ γιατί ένα σουβλάκι με λαχανικά ουσιαστικά χρεώνεται παραπάνω από ένα κλασικό με κρέας, αλλά εντάξει, θα σταθώ στο γεγονός πως τουλάχιστον το συγκεκριμένο είναι και χορταστικό και γευστικό.

Συμπερασματικά, το Cookoomela grill κερδίζει πόντους για τις χειροποίητες σάλτσες του, τις καλές βιολογικές πρώτες ύλες του και το ψήσιμο του εξαίσιου γύρου μανιταριών, που για άλλη μια φορά αναδεικνύει αυτόν τον υπέροχο μύκητα, σε βασιλιά του είδους του και άξιο αντικαταστάτη -θρεπτικά αλλά και γευστικά- του αντίστοιχου ζωικής προέλευσης γύρου. Το Cookoomela λοιπόν (προς το παρόν) κάνει 4 πραγματάκια… και τα κάνει καλά! Στην πορεία ελπίζουμε για ακόμα καλύτερα. Δοκιμάστε το γιατί αξίζει.

31 Οκτ 2018

PONTIKI