02 Νοε 2018

Τα Πετράλωνα, άλλη μια αχαρτογραφητη περιοχή για μένα, η οποία πάντα μου άρεσε αλλά την απέφευγα λόγω δυσκολίας στο παρκάρισμα. Οι φορές που έχω πάει είναι μετρημένες.

Όταν αγαπημένος φίλος, που μένει εκεί κοντά πρότεινε Σάββατο βράδυ βόλτα στην περιοχή για καφέ και μετά φαγητό φυσικά δέχτηκα με χαρά.

Το ασχημόπαπο ήταν στέκι του πατέρα του και νονού μου, τουλάχιστον 20 χρόνια πριν, από τυχαία συγκυρία το μάθαμε και θέλαμε να το δούμε.
Έριξα μια ματιά στις κριτικές που δεν ήταν αποτρεπτικές και πήγαμε.
Το παρκάρισμα στην περιοχή (Άνω Πετράλωνα) είναι πρόβλημα σε μέρες και ώρες αιχμής, εμείς κάπου το βολέψαμε βέβαια.

Το ασχημόπαπο βρίσκεται σε ένα στενάκι, λίγο απόμερα από τα μπαράκια της περιοχής.
Ο χώρος είναι όντως βγαλμένος από κάποια ελληνική ταινία του 1960, κάποια λίγο ενοχλητική μυρωδιά υπάρχει (συνδυασμός από την κουζίνα και την κάπνα), άλλα για εμάς δεν απετέλεσε ανασταλτικό παράγοντα. Το μαγαζί έχει κλείσει μισό αιώνα ζωής και συνεχίζει ακάθεκτο. Τα κλασικά ξύλινα τραπέζια με τις ψάθινες καρέκλες που περιμένεις να συναντήσεις, λίγο στριμωγμένη για να χωρέσει όσους περισσότερους γίνεται. Στους τοίχους διάφορες φωτογραφίες και ενθύμια από το διάβα των ετών.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Μπαίνοντας, είχε δυο παρέες και ο σερβιτόρος μας υπέδειξε το μοναδικό ελεύθερο τραπέζι, κρυφογελώντας κοιταχτήκαμε μεταξύ μας, αν στις 9.30 το βράδυ έχει δυο παρέες θα γεμίσει? Πόσο λάθος κάναμε, κάτσαμε και σε μισή ώρα το πολύ δεν έπεφτε καρφίτσα. Νερό προφανώς σε κανάτα που ανανεώθηκε, ευγένεια, χαμόγελο, αναμνήσεις και ένα μισόκιλο κρασί κερασμένο και χαλβάς σιμιγδαλένιος. Δε θα μπορούσαν καλύτερα.

Φάγαμε:
-μπουγιουρντί, μας προειδοποιήσαν ότι θα είναι καυτερό και όντως ήταν ΆΨΟΓΟ για τα γούστα μου.
-χωριάτικη, με ένα τεράστιο κομμάτι φέτα πλούσια και καλά τα λαχανικά.
-μπεκρή μεζέ, τόσο μαλακό το κρέας και γευστικότατη σάλτσα ότι πρέπει για βουτιές.
-εξοχικό χοιρινό, σε λαδόκολλα επίσης το κρέας κοβόταν χωρίς χρήση μαχαιριού
Τα δύο κυρίως συνοδεύονταν από ρύζι και πατάτες και ήταν αμφότερα σε καλό επίπεδο.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί λευκό, το οποίο ήταν μέτριο.

Τα παραπάνω πιάτα, των οποίων τις τιμές δε θυμάμαι, γιατί δεν είχα στόχο την κριτική, κόστισαν 37 ευρώ περίπου, και ήταν επαρκή για 3 άτομα. Δε θυμάμαι αν χρεώθηκε κουβέρ πάντως ήρθε στην αρχή φρέσκο ψωμάκι.

Προτείνεται εάν ψάχνετε ένα κουτούκι βγαλμένο από άλλη εποχή, που θα σας οδηγήσει σε ατέρμονες συζητήσεις με κρασάκι και μεζεδάκια, από εμάς χαρακτηρίστηκε ως ενα εποικοδομητικό Σαββατόβραδο.

02 Νοε 2018

TOMIE