03 Νοε 2018

Σαββατόβραδο και η επιθυμία για πίτσα μας οδήγησε, παρέα τριών ατόμων, στο MYSTIC PIZZA & PASTA, στο Παγκράτι, πίσω από το Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο. Το εστιατόριο στεγάζεται στο όμορφο κτήριο που για χρόνια στεγαζόταν η παραδοσιακή ταβέρνα του Μεγαρίτη.

Φτάνοντας εκεί, η ευγενέστατη υπεύθυνη που μας υποδέχτηκε, έδωσε δύο επιλογές: Να καθίσουμε στην καλυμμένη ημιυπαίθρια ταράτσα ή στον εσωτερικό χώρο. Μια και ο καιρός είχε αρχίσει να κρυώνει, προτιμήσαμε το δεύτερο. Όμορφος, συμπαθητικά διακοσμημένος χώρος με ξύλινα έπιπλα και τέτοια διαρρύθμιση, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα και να μην ενοχλείται ο ένας πελάτης από τον άλλο.

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω το θετικό στην εξυπηρέτηση: Κατέφθασε αμέσως με το που καθίσαμε στο τραπέζι μας κανάτα με νερό βρύσης που ανανεώθηκε, όποτε χρειάστηκε και μας προσφέρθηκαν μετά από λίγο κομμάτια φρεσκοψημένης βάσης πίτσας (κάτι ανάμεσα σε φοκάτσια και ψωμάκι) με μια νόστιμη σως με βάση το γιαούρτι. Δεν υπάρχει καμιά "κρυφή" χρέωση (τύπου κουβέρ), όπως σωστά επισήμανε στην κριτική του και ο έμπιστος χρήστης ALEX80.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:
- Σκορδόψωμο με λιαστή ντομάτα, ελαιόλαδο και ρίγανη. Περιλάμβανε τρία ευμεγέθη τεμάχια, αρκετά νόστιμα, αν και κάπως βαριά στη γεύση.

- Φαλάφελ. Μας σέρβιραν έξι μεγάλα τεμάχια μαζί με μια δροσερή σως με βάση το γιαούρτι, η οποία έδενε γευστικά με τα φαλάφελ και τα νοστίμιζε, καθώς από μόνα τους δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό.

- Σαλάτα Mystic Αpple με λόλα, μαρούλι, ρόκα, ανθότυρο, καρύδια, κανναβόσπορο, μήλο και βινεγκρέτ με μέλι. Πραγματικά πολύ νόστιμη, ελαφριά και δροσερή σαλάτα, μας άρεσε πάρα πολύ και ήταν τέλεια εισαγωγή για τις πίτσες που ακολούθησαν.

- Πίτσα Olive (8 κομμάτια) με τυρί, ντομάτα, μανιτάρια, ελιές, φέτα, πιπεριά και ρίγανη. Πραγματικά πεντανόστιμη! Η ζύμη από κανναβόσπορο αφήνει αρκετά ελαφριά αίσθηση, ήταν πολύ σωστά ψημένη και ο συνδυασμός του σωστά λιωμένου τυριού με τα λαχανικά μας ικανοποίησε πλήρως γευστικά.

- Πίτσα Capricciosa (8 κομμάτια) με μοτσαρέλα, ντομάτα, ζαμπόν, αγκινάρες. Αυτή η πίτσα δεν μας άρεσε και τόσο, ίσως χρειαζόταν λίγο ψήσιμο ακόμα...

Μόλις ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν τρία νοστιμότατα χειροποίητα σοκολατάκια με κανναβόσπορο, αν δεν κάνω λάθος, πραγματικά πολύ νόστιμα, γλυκό κλείσιμο για το όμορφο δείπνο μας.

Ο λογαριασμός ανήλθε γύρω στα 13-14 ευρώ το άτομο, πραγματικά πολύ καλό value for money για αυτά που παραγγείλαμε...

Συνοψίζοντας, το MYSTIC PIZZA & PASTA στο Παγκράτι μας άφησε γενικά θετικές εντυπώσεις. Αρκετά καλό φαγητό, ειδικά η μία πίτσα μας ενθουσίασε, αλλά και γενικότερα, η ζύμη από κανναβόσπορο μας φάνηκε αρκετά ελαφριά και εύπεπτη. Ο χώρος όμορφος και προσεγμένος, και πάντως, ο εσωτερικός χώρος προσδίδει μια ζεστασιά, όμορφη για το χειμωνιάτικο κρύο. Η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη, ειδικά η υπεύθυνη το βράδυ που βρεθήκαμε εκεί, ήταν πάντα με το χαμόγελο και ανταποκρινόταν ταχύτατα σε ό, τι ζητούσαν οι πελάτες, ενώ άξια λόγου είναι και η έλλειψη "κρυφών" χρεώσεων, όπως ήδη προανέφερα. Τέλος, και το value for money είναι ικανοποιητικό.

Εν κατακλείδι, αποτελεί μια αξιόπιστη πρόταση για την περιοχή και θα το έχουμε στα υπόψη μας για μελλοντικές επισκέψεις.

03 Νοε 2018

George G.