09 Νοε 2018

I am back from US again!

Επισκεφθήκαμε λοιπόν με τον Αμερικάνο φίλο μου το μεσημέρι της περασμένης Τρίτης το "Αθηναϊκόν" restaurant που είναι κοντά στο Σύνταγμα. Παντού κόσμος πολύς στην Αθήνα & lots of tourists around!!

Huge place, με όμορφα ξύλινα τραπέζια, καθίσματα, πατώματα και ψευδοροφές. Μεγάλες τζαμαρίες στη Μητροπόλεως, με θέα και φως, όπως και εντυπωσιακές αρχαίες κολόνες!

Πολλά παιδιά στο άψογο και γοργό service, καθώς και μεγάλοι κατάλογοι με του πουλιού το γάλα, που λέτε εδώ εσείς... Ακούγαμε από τα μεγάφωνα μουσική lounge & easy listening, με πολλά αμερκάνικα hits, soundtracks, etc.

Αφού μελετήσαμε καλά τα menus και ρωτάγαμε τους waiters για το παραμικρό, ύστερα από αρκετή ώρα επι τέλους καταλήξαμε στην παραγγελία μας.

Στην αρχή ήρθε mineral water και τα ψωμάκια μας.

Για ορεκτικά φάγαμε μια νόστιμη καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, αλλά και τους ελληνικούς γίγαντες στο oven, που ξετρέλαναν το φιλαράκι μου...

Για main dishes πήραμε εγώ ζυμαρικά λιγκουίνι με shrimps, που το φχαριστήθηκα πολύ, και ο Billy δεν άντεξε στο temptation του ξακουσμένου στα πέρατα του κόσμου ελληνικού μας μουσακά. Έγλυφε τα δάχτυλά του, ενώ του εξηγούσαμε πως είχε μέσα μπεσαμέλ on top, μελιτζάνα, ground meat, και πατατούλες στο bottom! Ζήτησε και τη συνταγή και του είπαμε φυσικά να την εβρεί στο Internet!

Αντέξαμε και για γλυκά, όπου παραγγείλαμε ένα προφιτερόλ με ice cream και ένα cheesecake με φρούτα του δάσους. Εδώ προτιμήσαμε τις διεθνείς γεύσεις, για να αποφύγουμε τα ελληνικά σοροπιαστά -μπακλαβάδες και τέτοια- with too much sugar...

Ηπιαμε ένα ωραίο μπουκάλι ροζέ κρασάκι από Πελοπόννησο, το Κτήμα Σπυρόπουλος, μελιαστό, biological, με λογική τιμή στα 19 €.

Πλέρωσα, κερνώντας τον φίλο μου, λογαριασμό στο amount 77 €, και βάζω άριστα στο φαγητό και 3 στα 4 στο value for money, not bad at all!

Per person, excluding wine, 26/36 € each of us.

Highly recommended και θα ξαναπάω άμα θα ξαναβρεθώ downtown!!, Mάθαμε πως είναι παλιό εστιαατόριο με παράδοση και υπάρχει κι άλλο κοντά σε Ομόνια & Κάνιγγος square!!

09 Νοε 2018

PRitanis