Οι μπουζουκοταβέρνες δεν είναι του γούστου μου, για την ακρίβεια τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Έλα όμως που κάποιες στιγμές στη ζωή ο καθένας μας έρχεται αντιμέτωπος με το διάολο και το λιβάνι.
Αυτές είναι οι “ασκήσεις” της ζωής για να γινόμαστε καλύτεροι λένε οι σοφοί, μα εγώ το αμφισβητώ πέρα για πέρα! Να μου λείπουν τέτοιου είδους ασκήσεις, μια χαρά αφιερώνω χρόνο και ενέργεια σε άλλες δραστηριότητες που πραγματικά με κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

Η περιπέτεια ξεκίνησε όταν φίλος με πήρε τηλέφωνο να συναντηθούμε προτείνοντας το Ρακί Μεζέ.
Με έπιασε εξ απήνης πνιγμένη στο γραφείο, δεν προλάβαινα εκείνη τη στιγμή να το ψάξω, ησύχασα όταν μου ανακοίνωσε ότι ανήκει στον όμιλο Καστελόριζο, οπότε συμφώνησα ανακουφισμένη που κανονίστηκε έξοδος χωρίς να ασχοληθώ προσωπικά,
Την επόμενη ημέρα έριξα μία γρήγορη ματιά στις κριτικές και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια. Πήρα λοιπόν εκείνο το μικρό καλαθάκι που -πολύ συχνά το κρατάω τώρα τελευταία, έβαλα και τα καλοκαιρινά μου ρούχα που (ξανα)κατέβασα απο τις ντουλάπες και πρώτη Παρασκευή του Νοέμβρη πέρασα το κατώφλι του ΡΜ.

Το parking στην περιοχή είναι ένα θέμα, υπάρχουν σειρές με διπλοπαρκαρισμένα αυτοκίνητα (χαρακτηριστικό της Καλλιθέας), οπότε πρέπει να έχεις τύχη και μάτι αετίσιο για να χώσεις κάπου το αυτοκίνητο.

Νομίζω πως δεν μπορώ να σας περιγράψω την πρώτη εντύπωση που σχημάτισα για το χώρο, μιας και βλέποντας ότι υπήρχε ορχήστρα (! ) που είχε αρχίσει να κουρδίζει τα όργανα, έπαθα ένα σοκ και άρχισα να σκέφτομαι τρόπο απόδρασης. Γιατί δεν είχα διαβάσει ότι έχει ζωντανή μουσική????
Όπως γράφω και στην αρχή της κριτικής, δεν ανήκω στο είδος των ανθρώπων που τους αρέσει να τρώνε συνοδεία ζωντανής μουσικής -να ταλαιπωρεί ακουστικούς πόρους και φωνητικές χορδές -σέβομαι απόλυτα όσους διασκεδάζουν με αυτό τον τρόπο αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Δεύτερο σοκ το τραπέζι μας (στο μέσα χώρο) τόσο άβολο, τόσο στριμωγμένες οι καρέκλες στο τραπέζι, η ανάγκη να αποδράσω από το ΡΜ γίνεται επιτακτική.

Καταφθάνουν οι υπόλοιποι της παρέας, ευτυχώς ο έχων την ιδέα να πάμε στο ΡΚ, ζήτησε αλλαγή τραπεζιού και αμέσως μας έβαλαν στον εξωτερικό χώρο όπου η “ρύπανση” της μουσικής έφτανε με μειωμένη ένταση.
Επίσης, το τραπέζι εδώ ήταν πολύ άνετο και κάπως έτσι πήρα λίγο θάρρος και άνοιξα τον κατάλογο αποφασισμένη να αγνοήσω τις Κασσάνδρες των κριτικών και να επιλέξω τα καλύτερα.....

Αληθινή σπαζοκεφαλιά, πρώτη σελίδα ειδικό menu συγκεκριμένης αξίας, το προσπερνώ, επόμενη σελίδα άλλο menu άλλης αξίας, κλπ.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, γρήγορη, φιλική και με χαμόγελο.
Στο τραπέζι έφτασε ψημμένο ψωμάκι (καλοψημένο πασπαλισμένο με ρίγανη) και νερό βρύσης.

Ρίχνω μία δεύτερη ματιά στο χώρο -τώρα που τακτοποιηθήκαμε καλύτερα-είναι ευχάριστος, με ανοιχτά χαρούμενα χρώματα, βέβαια με λίγο στριμωγμένα τα τραπεζοκαθίσματα (στα πλαίσια της μπουζουκοταβέρνας που επιβεβαιώνει τη ρήση όλοι οι καλοί χωράνε).

Ξεκινάμε με ρακή για τους 3 της παρέας και λευκό κρασάκι για μένα.
Λευκό μοσχοφίλερο είπαν, απλώς αποδεκτό.... που ο Θεός Διόνυσος να το κάνει μοσχοφίλερο.

Για να συνοδεύσουν τη ρακί τους οι άλλοι 3, ζήτησαν ένα μεζεδάκι, ήρθε τσίρος ο οποίος συνοδευόταν απο ψιλοκομμένη ντομάτα-πιπεριές-κρεμμμύδι.
Μία μικρούτσικη πηρουνιά ήταν αρκετή να χάσω το ενδιαφέρον μου. Εάν εξαιρέσεις τη γνωστή πικάντικη γεύση του τσίρου, τα υπόλοιπα απλώς χρωμάτιζαν το πιάτο.

Μία σαλάτα ΡΜ, με πράσινα λαχανικά, ντομάτα, αγγούρι. Ναι ήταν φρέσκα τα υλικά, χωρίς αλάτι, λάδι, στεγνή και άγευστη.

Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Από τους χειρότερους που έχω γευτεί, ο γκαντέμης (εγώ) πέτυχα και το κομμάτι που ήταν γεμάτο κόκκαλα!!! @@@

Μία φάβα που επίσης χρωματίζεται με φιλοκκομένη ντομάτα και κρεμμύδι, τίποτε το ιδιαίτερο.

Μύδια αχνιστά, καθόλου ψωμωμένα, το ζουμί τους δεν κατάφερε να ζωντανέψει τη γεύση.

Ρυζότο μυδιών-ήρθε ένα λασπωμένο και ουχί χυλωμένο ρυζότο με ντεκόρ 5-6 μύδια. Δε θα μπω κάν στον κόπο να το αναλύσω

Λογαριασμός στα euro 75,00

Ας κρατήσουν οι χοροί όπως λέει και ο Σαββόπουλος και ας επισκέπτονται το ΡΜ οι άνθρωποι που τους εκφράζει αυτός ο τρόπος διασκέδασης και αρέσκονται σε τέτοιας ποιότητας και γεύσης φαγητού.....

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Τετάρτη 01 Απριλίου