23 Νοε 2018

Το πολυσυζητημένο Mirch παρότι μετράει περίπου 6 χρόνια ζωής στου Ψυρρή, εγώ το δοκίμασα μόλις τον τελευταίο χρόνο. Μέσα σε αυτό το διάστημα, το έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής 2-3 φορές και δεν με έχει απογοητεύσει. Σήμα κατατεθέν του βέβαια... το Ινδικό τυλιχτό σουβλάκι. Έφαγα... και κόλλησα.

Αυτό που μου έχει κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως όσες φορές το έχω δοκιμάσει είναι ακριβώς ίδιο ποιοτικά, εμφανισιακά και γευστικά με την πρώτη φορά. Και με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε παλαιότερες κριτικές συμπεραίνω ότι τελικά, τα πάντα στο Mirch έχουν μια σταθερότητα μέσα στην πάροδο των χρόνων.

O χώρος δεν λέει πολλά, αν σκεφτούμε όμως ότι αυτοσυστήνεται σαν ταχυφαγείο ίσως τελικά λέει πολλά περισσότερα απ’ όσα θα περίμενε κάποιος. Είναι δίπατο με πέτρα και ξύλινο δάπεδο, με λιγοστά και στριμωχτά σιδερένια τραπέζια και άβολες πτυσσόμενες καρέκλες. Ανοιχτές πόρτες χειμώνα καλοκαίρι και για τον επάνω χώρο δεν έχω εικόνα γιατί όποτε έχω πάει γίνεται χαμός και δεν υπάρχει σπιθαμή ελεύθερη. Παρόλα αυτά επειδή υπάρχει ροή, όλο και κάποιο τραπεζάκι θα αδειάσει για να καθίσεις για λίγο ώστε να μη φας στο όρθιο.

Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο του χώρου είναι ο λαμπερός από τη φωτιά φούρνος ταντούρι που φαίνεται μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα, στου οποίου τα τοιχώματα κολλάνε μαεστρικά οι Ινδοί ψήστες τα nan ζυμάρια αλλά και τις σούβλες με τα μαριναρισμένα κρέατα για να ψηθούν.

Στην εξυπηρέτηση παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά πρόκειται για self service (παραγγέλνεις στο όρθιο, πληρώνεις και περιμένεις), είναι όλοι ευγενικοί, σβέλτοι και κάνουν πολύ καλά και οργανωμένα τη δουλειά τους, παρά τις δεκάδες κόσμου που συρρέουν σε μόνιμη σχεδόν βάση κυρίως Π-Σ-Κ μετά ή πριν από το ξενύχτι. Και κανατούλα με νεράκι θα φέρουν στο τραπέζι και χαρτοπετσέτες αλλά και την παραγγελία.

Στα του φαγητού τώρα, τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε 2 άτομα Παρασκευή 19/10/2018 δοκιμάσαμε:

- Ινδικό σουβλάκι (2 τεμάχια) Χ 4,00€

Πρόκειται για τυλιχτή πίτα nan πολύ μεγάλη, άριστα ψημένη που είχε διατηρηθεί μαλακή, με γέμιση μεγάλα κομμάτια από κοτόπουλο Tikka, σάλτσα γιαουρτιού και λαχανικά (ντομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι και πρασινάδα (μαρούλι αν θυμάμαι σωστά).

Μοναδικό στην κατηγορία του κατά τα γνώμη μου για την ποιότητά του, την ποσότητα αλλά και για την τιμή του. Εξαιρετικής γεύσης το κοτόπουλο που έχει μαριναριστεί με της Παναγιάς τα μάτια ώστε να έχει αυτό το τρυφερό και πεντανόστιμο αποτέλεσμα. Ελαφρώς πικάντικο, άνετα ανεκτό για τα δεδομένα μου (επίπεδο μιας πιπερίτσας με maximum τις τρεις στον κατάλογο).

Σερβίρεται κομμένο στα δύο (έκαστο) και χορταίνει άνετα έναν πεινασμένο άνθρωπο. Αν δεν πεινάς και πάρα πολύ, ακόμα και με το μισό είσαι κομπλέ. Κι αυτό γιατί όλη αυτή η τεράστια πίτα είναι γεμισμένη από τα παραπάνω υλικά… δεν ψάχνεις να τα βρεις μέσα στην πίτα, ούτε υπερτερούν τα λαχανικά όπως συχνά συμβαίνει στα πιτόγυρα για παράδειγμα που τα στουμπώνουν με πατάτες και υστερούν σε γύρο.

Μεγάλα καρέ κοτόπουλου μαγειρεμένο με κρέμα γάλακτος, γάλα καρύδας και κάσιους.
Είναι το πιο γλυκό πιάτο που συναντάμε συνήθως στα Ινδικά και το επιλέγω σχεδόν πάντα γιατί μου αρέσει πάρα πολύ. Η εκδοχή του Mirch μπορεί να μην είναι η καλύτερη σε σχέση με όσα korma έχω δοκιμάσει, και ίσως η τιμή του είναι υψηλή για πιάτο ταχυφαγείου, παρόλα αυτά είναι αξιοπρεπές γευστικά και η μερίδα είναι η πιο τίμια που μπορεί να συναντήσει κανείς.

Σερβίρεται σε μεγάλο μπολ γεμάτο κοτόπουλο και σχεδόν ξεχειλισμένο από αυτή την υπέροχη γλυκίζουσα σάλτσα με τριμμένη καρύδα στο κέντρο. Θερμιδική βόμβα μεν, χορταστικότατο δε.

Πληρώσαμε 16,50€ (8,25€/άτομο) που άξιζαν πραγματικά μέχρι το τελευταίο λεπτό του ευρώ, φύγαμε υπέρ πλήρεις και με το μισό τυλιχτό σε πακέτο.

Συμπερασματικά, τo Mirch φαίνεται να κρατάει τον χαρακτήρα του αναλλοίωτο στην πάροδο των χρόνων, τόσο στην ποιότητά του όσο και στις τιμές, αφού χαρακτηριστικά στο πιο δημοφιλές του προϊόν… το Ινδικό σουβλάκι, από το 2013 μέχρι και σήμερα έχει διατηρήσει την ίδια τιμή, το ίδιο μέγεθος και ακριβώς την ίδια γεύση. Αυτό είναι το μυστικό επιτυχίας του.

23 Νοε 2018

PONTIKI