24 Νοε 2018

Και όπου γίδια εννοώ εμένα, τους γονείς μου και τη θεία μου.

Βλέπετε αύριο είναι της Αγίας Αικατερίνης, εορτάζω δηλαδή, και είπα να πάρω τους άμεσους συγγενείς για βόλτα.

Ξενέρες, κακοτράχαλος δρόμος, σκυλιά που γαβγίζουν, παράγκες και ωραία θέα.

Ήθελα πραγματικά να μου αρέσει-αφού ήταν δική μου ιδέα- και ήμουν πολύ θετική, αλλά... πολλά τα αλλά... Φτάσαμε σήμερα 24/11 νωρίς- κατά τη μιάμιση-το μεσημέρι, μας υποδέχτηκε ένας πολύ ευγενικός κύριος γύρω στα 45+ με γυαλιά. Είχα κάνει κράτηση για μια ώρα αργότερα γιατί τα είχα υπολογίσει διαφορετικά, όμως ρωτήσαμε αν μπορούσαμε να κάτσουμε στη τζαμαρία που είχε ένα τεσσάρων θέσεων και μας απάντησε καταφατικά. Εξάλλου, ο χώρος εκείνη την ώρα ήταν σχεδόν άδειος.

Ξενέρα νούμερο 1: Δεν είχαν κοκορέτσι, θα έβγαζαν το βράδυ λέει. Δηλαδή ρε φίλος, το βράδυ ποιος θα πάει στο βουνό να τον φάνε οι λύκοι για το κοκορέτσι, αλλά τέλος πάντων.
Και χόρτα δεν έχουν. ΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΟΡΤΑ; Μέχρι και το πιο ταπεινό οβελιστήριο έχει, ήμαρτον!

Πήραμε λοιπόν δύο "γιορτινές" σαλάτες στα 6 ευρώ η μία, που αποτελούνταν από μαρούλι, ντομάτα, ρόδι, κρουτόν, μια κλασική ροζ σως από πάνω και "παρμεζάνα" που δεν ήταν παρμεζάνα αλλά γραβιέρα ούτε καν grana padano... Γεύση 3/4 αλλά ας μη γράφουν παρμεζάνα στον κατάλογο και ας είχε λίγο ρόδι παραπάνω. Πήρα δύο γιατί η μία ήταν για δύο άτομα και σε τραπέζι δεν θέλεις να είσαι "λειψή" οικοδέσποινα.

Μια παντζαροσαλάτα με γιαούρτι και καρύδια, 6 ευρώ πάλι, λίγο μικρότερη από τη γιορτινή, με μάλλον φρέσκα παντζάρια, άρεσε και στους τέσσερις μας. 3/4

Δύο πατάτες τηγανητές, στα 3 ευρώ η μερίδα, φρέσκες αλλά πλατιές. Μας άρεσαν, εγώ θα ήθελα τις κλασικές και όχι αυτές. Σαν σχήμα μου θύμισαν εκείνες που σερβίρονται στη φοιτητική εστία της Παντειάρας. 3/4

Τζατζίκι στα 3 ευρώ, μπόλικο, αφήσαμε κιόλας, πολύ καλό και σπιτικό. 4/4

Πήραμε κοντοσούβλι στα 7 ευρώ, εμένα μου άρεσε, οι γονείς μου όμως είπαν πως τους μύριζε αρκετά. 2/4

Μανιτάρια σκορδάτα στα 6 ευρώ, το καλύτερο πιάτο έβερ, φρέσκα μανιτάρια champignon με σκορδάτη σάλτσα. Τα λάτρεψαν όλοι 4/4

Μελιτζάνα στο φούρνο με τυρί, 1/4, δεν άρεσε γενικά και την έφαγα εγώ σχεδόν όλη. Τέσσερις κουταλίτσες ήταν και η σάλτσα ντομάτας που είχε μου θύμισε εκείνη την πλαστικοποιημένη σάλτσα που περιεχόταν παλιά στη συσκευασία των ζυμαρικών (λαζανιών) της Knorr. Εμένα μου αρέσει κατά ένα περίεργο τρόπο, οι υπόλοιποι δεν ήταν φίλοι.

Ξενέρα νούμερο 2. Το ψωμί, 0,60x4= 2,40, τους είπαμε να το ψήσουνε, μας ήρθε ένα ωραίο καλαθάκι μεν, με 2 ψητές φέτες ψωμιού και 3 πολύ μικρές μπαγκέτες ψωμιού ίσα με το δάχτυλο μου. 1/4

Ξενέρα νούμερο 3: το ημίγλυκο ροζ χύμα κρασί (3,75 το μισό κιλό), όπως και το λευκό ξηρό (επίσης στα 3,75 το μισό κιλό) δεν ήταν καλά. Δεν πίνουμε πολύ, ούτε έχουμε τον πιο λεπτό ουρανίσκο του κόσμου, αλλά δεν ήταν εύγευστα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τις θετικές εντυπώσεις του κόσμου από κριτικές στο ίντερνετ.0/4

Ξενέρα νούμερο 4: Το ένα κιλό παϊδάκια (στα 29,50... στάχτη και burberry), ήταν τίγκα στο κόκκαλο και το λίπος, με ελάχιστο κρέας. 1/4 επιεικώς.

Επειδή με διακατέχει ένα κατοχικό σύνδρομο και δεν αφήνω φαγητό στο πιάτο, τα έφαγα όλα και δεν διαμαρτυρήθηκα, αφού είχα και την θεία μου μαζί, δεν μπορείς να πάρεις έναν άνθρωπο που άφησε τις επαγγελματικές του δραστηριότητες για να σου ευχηθεί και να ακούει λογομαχίες και εντάσεις. Λέω και εγώ θα μας αποζημιώσουν με το κέρασμα... Είχα διαβάσει που λέτε πως σέρβιραν πορτοκαλόπιτα (μέχρι και μια κριτική στις 18/11 το έγραφε φετινή). ΑΜ ΔΕ.

Είχε διαθέσιμα γλυκά στον κατάλογο κάτι καρυδόπιτες, κορμό σοκολάτας και σουφλέ σοκολάτας. Ρωτήσαμε για γιαούρτι με γλυκό, ούτε καν. Μας έφεραν λοιπόν ως κέρασμα την ξενέρα νούμερο 5, ένα μισό μήλο κομμένο σε λεπτές φετούλες, με τη ΦΛΟΥΔΑ (αυτό έκανε πολύ κακή εντύπωση στον πατέρα μου) και 4 ροδέλες καθαρισμένου πορτοκαλιού, με κανέλα και μέλι. Κρίμα το μέλι δηλαδή.

Δηλαδή βρε φιλενάδε θα σου δώσω 85,40 ευρώ για σχετικά ωραία παρελκόμενα και ένα μάτσο λίπη με κόκαλα, δεν μπορείς να μου καθαρίσεις το ευλογημένο το μήλο;

Ξενέρα νούμερο 6, ούτε καφέ σερβίρουν. Πήγαμε για καφέ και γλυκό στην Αγγέλου Μεταξά. Μετά την εκδρομή στο... μαντρί.

Τώρα ο χώρος, θα τον προτιμούσα πιο ζεστό μεταφορικά και κυριολεκτικά, αν και είναι δύσκολο λόγω της αχανούς έκτασης του. Αυτό που βρήκα λίγο περίεργο, ήταν που εκείνη τη στιγμή προσέθεταν επιπλέον χριστουγεννιάτικους στολισμούς, θα μπορούσε να γίνει αυτό πριν ανοίξει το κατάστημα.

Εμένα οι τουαλέτες μου φάνηκαν καθαρές, όμως τη μητέρα μου την χάλασε που το χαρτί δεν έβγαινε αυτόματα και είχαν ένα ρολό χαρτί πάνω του, "το πιάνει ο καθένας" και είχε δίκιο. Ο πατέρας μου δε, ενημέρωσε πως έχει χαλάσει το καζανάκι στις αντρικές τουαλέτες και έλαβε ως απάντηση πως "το ξέρουμε". Στο τραπέζι μας σκοτώσαμε και μια αράχνη, αλλά οκ εξοχή είναι πες, αυτά συμβαίνουν.

Δεν ξέρω αν μπορώ να το προτείνω, ευγενικό το προσωπικό οκ, ωραία θέα στη θάλασσα (που όμως βλέπεις και τις παράγκες από κει γύρω), κακοτράχαλος ο δρόμος και ο χώρος στάθμευσης (καλά τόσα χρεώνουν δεν μπορούν να ρίξουν λίγη άσφαλτο;) και σε μια φάση πριν ανεβούμε στο πάρκινγκ μας κυνηγούσε ένα τσομπανόσκυλο αγριεμένο, δεν θα ήθελα να περάσω πεζή από κει.

Για μια φορά να το δείτε, να απολαύσετε τη θέα εντάξει, να πάτε, αλλά να έρθετε από την άλλη άκρη του λεκανοπεδίου Αττικής όπως εμείς καλή ώρα, όχι. Δεν αξίζει τόσο. Πρέπει να βελτιωθούν οι μερίδες, η ποιότητα τους, οι τιμές, το κέρασμα στο τέλος και τα μικροπροβλήματα του χώρου. Βέβαια, λογικό να εφησυχάζονται με την πελατεία που το προτιμά, τους έχοντες cayenne και jeep...

24 Νοε 2018

numanuma