29 Νοε 2018

Ο Μερακλής... δεν είναι και τόσο μερακλής τελικά!
Χρόοοονια στη Νέα Ιωνία και κάποιος γνωστός μου είπε ότι κάνει πολύ καλό σουβλάκι. Ε, να το δοκιμάσουμε ρε αδερφέ.

Βρίσκεται σ' ένα στενάκι λίγο πριν τη διασταύρωση με την Ηρακλείου στο ύψος του παλιού Εμπορικού κέντρου. Γωνία μεριά.

Ο χώρος δεν επιδέχεται σχολιασμού. Βγάζουν και κάτι τραπεζάκια έξω στο μικρό πεζοδρόμιο δίπλα στην κίνηση... δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσω ποτέ να φάω εκεί. Θα προτιμούσα να τα φάω στο χέρι περπατώντας (πράγμα που επίσης απεχθάνομαι και δεν κάνω ποτέ ακόμα κι αν πεθαίνω της πείνας). Τελικά, ένα απόγευμα μετά τη δουλειά που δεν υπήρχε φαγητό σπίτι και έπρεπε να φύγουμε άμεσα για θέατρο, αποφάσισα να πάρω πακέτο (για δύο άτομα).

Η εξυπηρέτηση οκ, σουβλάκι πακέτο μπήκαμε να παραγγείλουμε, δεν είχαμε και πολλές απαιτήσεις, κόσμο δεν είχε άλλο το μαγαζί οπότε όλα καλά μέχρι εκεί.

Στο δια ταύτα. Παραγγείλαμε 2 τυλιχτά και 2 καλαμάκια χοιρινά σκέτα γιατί πιστεύαμε ότι θα ήταν πολύ μερακλίδικα και φοβηθήκαμε μήπως μας πέσουν βαριά από το πολύ μεράκι. Το αποτέλεσμα όπως φαντάζεστε ήταν απογοητικό. Τα τυλιχτά ήταν τόσο τυλιχτά που η πίτα είχε κάνει δυο σβούρες στο λαδόχαρτο. Ψάχναμε να βρούμε το κρέας και τα υπόλοιπα υλικά μέσα. Νομίζω πως δεν είχε ούτε πατάτες. Πίτα είχε μπόλικη πάντως. Πιο "αδύνατα" σε πάχος σουβλάκια δεν έχω ξαναδεί. Η γεύση; Εκπληκτική. Χορτάσαμε μεράκι. Σε καμια περίπτωση βέβαια δεν θα έστελνα αυτή την κριτική. Αλλά πρέπει να καρα-τσεκάρω, αν υπάρχει κανείς στο site που να τσεκάρει τις κριτικές. Κάποιοι χρήστες (tzia, tomie) έκαναν ήδη την αρχή και δυστυχώς... δεν βλέπω φως στο τούνελ. Κρίμα. Μείναμε λοιπόν νηστικοί (μη με ρωτήσετε πόσα πληρώσαμε, νομίζω όσα δίνουμε πάντα για ένα κανονικό μη-μερακλήδικο σουβλάκι. Και για να μη μπερδευτείτε και κάψουμε και κανέναν άνθρωπο, άλλο ο Μερακλής, άλλο το Μερακλήδικο και άλλο μαγαζί οι Μερακλήδες.

Συμπερασματικά, αν είστε σε δίαιτα να πάτε στον Μερακλή, αλλά να προσέξετε μην ξεφύγετε γιατί το πολύ μεράκι παχαίνει.

29 Νοε 2018

PONTIKI