09 Ιαν 2019

Σαββατόβραδο παραμονής γιορτών και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο εστιάτοριο, μιας και η σύζυγος που εργάζεται σχετικά κοντά μόνο καλά λόγια είχε να πει για την πίτσα που διανέμει. Με την άφιξη μας διαπιστώσαμε ότι δεν υπήρχε τραπέζι, αλλά ο ευγενικός κατά τ' άλλα μετρ (απ΄ότι κατάλαβα και ιδιοκτήτης) μας πρότεινε μια βόλτα γιατί σε ένα τέταρτο θα άδειαζε κάποιο. Δυστυχώς, αν και δεν πιστεύω στην μεταφυσική, η συγκυρία ήταν καρμική και έπρεπε να αρνηθούμε. Tελικά ανταποκριθήκαμε στο κάλεσμα από τηλεφώνου και επιτέλους καθίσαμε σε ένα τραπέζι τόσο κοντά στα δύο παρακείμενα, που μπορούσαμε να ακούσουμε και το τι συζητούσαν οι γειτνιάζοντες θαμώνες. (Ωιμέ, απογοητευτικές και οι δύο παρέες, αλλά αυτό είναι κάτι που ουδόλως μπορεί να ενδιαφέρει τον καλοφαγά επισκέπτη, παρά μόνο τους ίδιους και τις τροποντινά ζωές τους).
Ο κατάλογος με τις τιμές στα ύψη κατέφθασε και το εμφιαλωμένο νερό ανοίχθηκε χωρίς να ερωτηθεί κανείς και ακολούθησαν τα πιο αδιάφορα κουβέρ που έχω συναντήσει ποτέ σε εστιατόριο και που αρνούμαι να περιγράψω, περιοριζόμενος να αναφέρω ότι αυτά τα δύσμοιρα εδέσματα συνοδεύονταν από μια πιατέλα με τρεις θήκες που περιείχαν δείγμα από κόκκινη, καυτερή σάλτσα, δείγμα από κάτι άλλο πορτοκαλί χρώματος (αλοιφή να την πω) και δείγμα από βούτυρο με αβοκάντο που δεν έφτανε να το αλείψεις ούτε σε ένα κόκκο σουσαμιού. Ωστόσο οι εντυπώσεις άλλαξαν άρδην και το πρώτο σοκ ξεπεράστηκε, όταν κατέφθασε η σαλάτα ρόκα, μια συνηθισμένη κατά τ΄άλλα επιλογή, που εύκολα βρίσκεις σε κάθε εστιατόριο, αλλά που παρολ' αυτά ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, μέσα σε ενα αρκετά στενό χώρο με ντεκόρ που δεν συναντάς παρά μόνο σε φωτογραφίες από εστιατόρια του Παρισιού του προπερασμένου αιώνα.
Η προσωρινή νίκη του εστιατορίου κόντρα στην καχυποψία μας έγινε Βατερλώ με την έλευση των κυρίως πιάτων. Μαύρα μακαρόνια (ασορτί με την διάθεσή μας και την γεύση του πιάτου) με καπνιστό σολωμό που έπλεε μέσα σε κόκκινη σάλτσα που είτε είχε πέσει παραπάνω είτε ήταν το αίμα του άτυχου ψαριού που πέθανε μέσα σε ακατάσχετη αιμοραγία. Άνοστο έως δεν τρωγόταν, όπερ και εγένετο, καθότι σταμάτησα στην τρίτη πηρουνιά. Το δεύτερο πιάτο της συζύγου συναγωνίστηκε με την ίδια δυναμική το δικαίωμα στην αποτυχία. Ήταν ένα μάλλον ξαναζεσταμένο ριζότο κοτόπουλο που παρόλο είχε επαναφερθεί σε κανονική θερμοκρασία έπειτα πιθανολογώ από μικρή παραμονή σε κελί απομόνωσης ως τιμωρία για το άτυχο πτηνό, που είχε επιλέξει λάθος εστιατόριο για να περάσει ως πρώτη ύλη στην ιστορία της μαγειρικής. Το δε ρύζι πρέπει να προοριζόταν για ρυζόγαλο, αλλά λόγω ζήτησης μεταλλάχθηκε ως δια μαγείας σε ένα υπέροχο ταού κιοκσού αλά ιταλικά.
Η δυσαρέσκεια μας φάνηκε όταν η σερβιτόρα διαπίστωσε ότι δεν είχαμε αγγίξει τίποτα και ο μετρ εμφανίστηκε για να πάρει τα πιάτα και να κάνει κι εκείνος, όπως είπε, τον ποιοτικό έλεγχο. Αλίμονο, τελικά όπως μας μας είπε μετά το... VAR, το φάουλ ήταν δικό μας. Η συνταγή είχε εκτελεσθεί άψογα και μάλλον έφταιγε το γεγονός ότι εμείς δεν ήμαστε συνηθισμένοι στην γαστριμαργική πανδαισία που προσφέρει το μαγαζί του και γενικά στην ιταλική κουζίνα. Η στάση του μου θύμισε τον κόουτς Πασκουάλ που υπεραμυνόταν των επιλογών του, ακόμα κι αν ο μπασκετικός ΠΑΟ δεν βλεπόταν, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία και αφορά εμένα και όλους όσοι είναι αθεράπευτα μπασκετικοί Παναθηναικοί. Δηλαδή, για να επανέλθω στα του φαγητού, φταίμε εμείς οι τυχαίοι περαστικοί, αμάθητοι χρήστες των ντελίβερι κι όχι η κουζίνα του. Ας είναι...
Είναι σίγουρο ότι σε ένα μαγαζί που ο μέσος όρος ηλικίας ήταν την συγκεκριμένη στιγμή γύρω στα 70, μάλλον σταθεροί πελάτες από τα χρόνια που ίσως και να μην ήξερα ακόμη την αλφάβητο, οι γεύσεις δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο. Και είναι ακόμη πιο σίγουρο ότι θα επιστρέψω αν με το καλό πατήσω τα 70 και σίγουρα θα είμαι ευχαριστημένος, αφού στην ηλικία που θα είμαι, καθετί που θα τρώω θα το θεωρώ νοστιμότατο, αφού δεν θα είναι ούτε φιδές ούτε λαπάς.
Μετρ, σας ευχαριστούμε για τις υποδείξεις σας και για το γλυκό που ήσαστε διατεθειμένος να κεράσετε, αλλά έχουμε μάθει πρώτα να τρώμε φαγητό και κατόπιν να χωνεύουμε με επιδόρπιο. Tι λέτε; αυτό τουλάχιστον το ξέρουμε; Σας ευχαριστούμε ακόμη και για το περιβάλλον, μιας κι αυτά που ακούσαμε από τα γύρω τραπέζια, ενίσχυσαν την άποψη μας πως η χώρα αυτή οδηγήθηκε στα βράχια από την απίστευτη εκμετάλλευση της αδικαιόλογητης έπαρσης και προσωπικής αλαζονείας και την απαράμιλλη δηθενιά του νεοέλληνα, που στην προσπάθεια του να αυτοπροβληθεί, γίνεται πιο γελοίος κι από την πιο κωμική φιγούρα του θεάτρου σκιών. Όσο για τα 54 σχεδόν ευρώ που ήταν το αντίτιμο του φαγητού που εν μέρει φάγαμε και τα οποία θα προτιμούσα να τα είχαμε φάει σε κάστανα στην οδό Ερμού, παρακαλώ να τα δώσετε σε κάποιον έρανο, μέρες που είναι για να πίασουν τόπο.

09 Ιαν 2019

classic2012