27 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και καλή Πρωτοχρονιά αρχικά, αγαπημένοι μου καλοφαγάδες. Αμφιταλαντευομαι μέρες αν θα έγραφα κριτικη για το συγκεκριμένο μαγαζί ή όχι και οι λόγοι αφορούν αποκλειστικά την πορεία του site που πλέον έχει χάσει μεγάλο μέρος της αξιοπιστίας του. θα ήταν όμως κρίμα να μη γράψω για ένα σχετικα καινούργιο μαγαζί που μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον εδώ και αρκετό καιρό και επιβεβαίωσε τις κριτικές του.

Στην περιοχή κινούμαι πλέον αρκετά, οπότε ένα βράδυ καθημερινης που θέλαμε να τσιμπήσουμε κάτι του δώσαμε μια ευκαιρία.

Το παρκάρισμα δε θα αποτελέσει πρόβλημα σίγουρα, αλλά και η πρόσβαση με τα μέσα μεταφοράς είναι αρκετά εύκολη.

Ο χώρος είναι καθαρός φωτεινός και με ευχάριστες πινελιές. Μόνο που δεν μου έβγαλε μια ζεστασιά που θα ήθελα, ίσως έπαιξε ρόλο ότι είχε μόνο 2-3 παρέες, ίσως εμείς είμαστε κάπως προκατειλημμένοι από τη συζήτηση που είχαμε... Πάντως και οι τουαλέτες τους είναι πολύ καθαρές και πιθανόν το καλοκαίρι να αξίζει και το 4αρι.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη από την αρχή ως το τέλος, νεράκι σε κανάτα που ανανεώθηκε, διάθεση και χαμόγελο δε χρειάζεται κάτι περισσότερο. Πραγματικό ενδιαφέρον στην κλασική ερώτηση αν μας άρεσαν τα πιάτα, ανθρωποι με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν και μακάρι να πετύχουν σε μια δυσκολη εποχή.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-βελουτε σούπα καρότου(πιάτο ημέρας ίσως και λόγω καιρού) εξαιρετική όλα τα υλικά σε έναν άψογο συνδυασμό δεν ήθελα να τελειώσει, προσφέρθηκαν να μας τη μοιρασουν.
-μελιτζανοσαλατα με σαλάμι Λευκάδος, το πιο αδύναμο πιάτο κατά τη γνώμη μου, επισκιάστηκε από τα υπόλοιπα γενικά μέτριο.
-καβουρμας με τηγανιτα πατάτας και αυγό μάτι, νομίζω ότι είχε και φρέσκο κρεμμυδάκι που έδινε μια ωραία ένταση στο πιάτο MUST
-ριζοτο μανιταριών με λάδι τρούφας, πιάτο που το έχουμε δοκιμάσει σε διάφορα μαγαζιά, εδώ σε πολύ καλή εκτέλεση το ρύζι χυλωμενο σωστά, το λάδι τρούφας τόσο ώστε να δίνει την κατάλληλη γευστικη ένταση χωρίς υπερβολές.
Στην αρχή ήρθε ψωμάκι (που δε ξέρω αν χρεώθηκε, ούτε αν ερωτήθηκαμε), ήπιαμε οινομελο αξιοπρεπές.

Ακριβώς δε ξέρω πόσο κόστισε το τραπέζι μας γιατί ήταν κερασμενο, μπορώ να πω όμως ότι φάγαμε πολύ καλα και με κάτι πρόχειρους υπολογισμους από τον καταλογο που είχε φροντίσει να μου στείλει αγαπημένη φίλη εδώ και καιρό, κυμανθηκαμε κοντά στα 35€ πόσο αρκετά καλό για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.
Τη στιγμή που γράφω την κριτική ετοιμάζομαι για την επόμενη μου επίσκεψη στο Καππα και έχω ήδη στείλει φιλική παρέα που ενθουσιαστηκε.

27 Δεκ 2018

TOMIE