30 Δεκ 2018

Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους, σ' αυτούς που λείπουν, σ' αυτούς που μας λείπουν ανεπανόρθωτα και σ' όσους είναι δίπλα μας. Στο Ψαροκόκκαλο έχω πάει πολλές φορές από τότε που άνοιξε μέχρι τώρα, κυρίως λόγω του ότι έχει αρκετά καλές τιμές και ωραίο περοβάλλον εσωτερικά, οπότε βγαίνει κανείς ασπροπρόσωπος αν θέλει να πάει με παρέα κάπου στα βόρεια για να φάει ψαρικά χωρίς να χρειαστεί να κηρύξει πτώχευση μετά. Βέβαια όπως είναι λογικό δεν μπορεί να δρέψει δάφνες υψηλής γαστρονομίας ούτε πρωτοτυπίας όμως πραγματικά η μέτρια ποιότητα (προσοχή μέτρια όχι χάλια) σε συνδυασμό με τις τεράστιες ποσότητες και τις κανονικές τιμές το κάνουν έναν δημοφιλή προορισμό για παρέες και οικογένειες που ξεκινούν αλόμη και από την άλλα άκρη της πόλης για να το επισκεφθούν.
Εξ' αιτίας του παραπάνω λόγου σχεδόν πάντα πρέπει να κάνει κανείς κράτηση αρκετά νωρίτερα ειδικά για τραπέζι το Σ/Κ ή/και για βραδυνή έξοδο. Εμείς 3 φίλες, καταφέραμε λίγες μέρες πριν το τέλος του 18 να βρούμε τραπέζι χωρίς μεγάλη δυσκολία, κυρίως γιατί καταθάσαμε καθημερινή μεσημέρι στις 2.30. Οχι ότι ήταν άδειο τουναντίον σχεδόν γεμάτο ήταν αλλά βολευτήκαμε και μάλιστα σε άνετο τραπέζι τεσσάρων ατόμων. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ ο αριθμός 3 όταν πρόκειται για μέρη σαν το ψαροκόκκαλο ή άλλα πολυσύχναστα γιατί έτσι κερδίζεις μία χάρη αφού αναγκαστικά τραπέζι για τρείς μόνο δεν υπάρχει.
Ο εξωτερικός χώρος του Ψαροκόκκαλου δεν μου άρεσε ποτέ γιατί δεν με παραπέμπει σε μεζεδοπωλείο ή ταβέρνα αφού πρόκειται για το υπερυψωμένο ισόγειο ενός συμπλέγματος πολυκατοικιών που έχουν ένα τύπου αίθριο-μπαλκόνι όπου το καλοκαίρι βγάζει τραπέζια το ψαροκόκκαλο και υπάρουν χώροι για μαγαζιά αυτοί οι γνωστοί χώροι με τις τζαμαρίες. Βέβαια το Ψαροκόκκαλο (Ψ/Κ για συντομία) κατέχει την μερίδα του λέοντος έχοντας κλείσει με τζαμαρία και μέρος του ημιυπαίθριου οπότε δεν υπάρχει μπέρδεμα με άλλους αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν περνάς από τη λεωφόρο (εντάξει ένας δρόμος με κίνηση είναι και μάλιστα μονόδρομος) δεν σε τραβάει να μπεις μέσα. Ομως αυτό ίγο μετράει γιατί οι καλές κριτικές και οι καλές τιμές το έχουν κάνει λαοφιλές. Ο εσωτερικός χώρος παρά το ότι είναι αρκετά πυκνός μου αρέσει πολύ, ιδιαίτερα η διακόσμηση με τα έντονα κίτρινα χρώματα και τα μπουκάλια ουζου στις προθήκες που μοιάζουν σαν βιβλιοθήκες ούζου + τα χριστουγεννιάτικα και όχι μονο φωτάκια λόγω των ημερών. Για την εξυπηρέτηση και το σέρβις δεν έχω να πω πολλά κυρίως γιατί δεν θα προσθέσω κάτι νέο σε σχέση με προηγούμενες κριτικές αλλά και γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητική οπότε τις περισσότερες φορές μένω ικανοποιημένη ή μάλλον δε δίνω και ιδιάιτερη σημασία. Πρέπει να γίνει κάτι πολύ χοντρό για να το κάνω θέμα, αλλά τότε δεν θα το κάνω απλώς θέμα θα γίνει το σώσε.
Στο Ψ/Κ όποτε έχω πάει όλα έχουν κυλήσει ομαλά το ίδιο και αυτή τη φορά χωρίς κανένα παράπονο. Τα ευγενικά παιδιά μας εξυπηρέτησαν χωρίς πολλά πολλά αλλά και σε καλούς χρόνους. Καταρχήν με το που καθήσαμε κατέφθασε ψωμί φρυγανιστό με πιατάκι με ελιές και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό το οποίο και κρατήσαμε καθώς και οι κατάλογοι.
Διαβάσαμε σαν ανθρωποι τους καταλόγους και όταν τους ακουμπήσαμε ήρθε ο σερβιτόρος για την παραγγελία.
Ο κατάλογος του Ψ/Κ είναι αρκετά πλούσιος σε ορεκτικά με θαλασσινά και σε σαλάτες με μεγάλη έμφαση κατά τη γνώμη μου στα ρυζότα και τα ζυμαρικά με γαρίδες κλπ προφανώς γιατί συμφέρουν αμφότερους πελάτες και ιδιοκτήτες όλως περιέργως. Οι μεν πελάτες τα θεωρούν vfm οι δε ιδιοκτήτες κερδίζουν περισσότερο.
Εγώ όποτε έχω πάει, ψάρι μεγάλο δεν έχω πάρει και δεν νομίζω ότι θα πάω ποτέ για ψάρια Α κατηγορίας στο Ψ/Κ γιατί χωρίς να θέλω να το κατηγορήσω αυτό που ειδικεύεται είναι κυρίως κλασσικά μεζεδάκια και μικρά ψαράκια άντε μέχρι μικρό μπαρμπούνι και κουτσομούρες.
Ετσι και αυτή τη φορά κινηθήκαμε αναλόγως και παραγγείλαμε:
-1 φάβα με καραμελωμένο κρεμμύδι και χταπόδι Χ 7 ευρώ τεράστια μερίδα που εμένα δεν μου άρεσε γιατί φυσικά το χταπόδι ήταν ανύπαρκτο κάτι θρυμματισμένες σακκούλες μάλον, το καραμελωμένο κρεμμύδι ήταν ένας πολτός και θα ήταν χίλιες φορές καλύτερα να παίρναμε την απλή φάβα με κρεμμυδάκι που έχει και την μισή τιμή.
- 1 ταραμοσαλάτα χ 4,5 ευρώ επίσης επικό μέγεθος αλλά αυτή τη φορά κάτι μου μύριζε μάλλον το λάδι ή σπορέλαιο ίσως που είχαν βάλει. Γενικώς δεν μου άρεσε ενώ συνήθως την προτιμώ.
- 1 πεσκανδρίτσα ψαροκόκκαλο Χ 8 ευρώ που είναι μαγειρεμένες μπουκίτσες πεσκανδρίτσας χωρίς κόκκαλα με κρέμα γάλακτος λίγο σκόρδο και κάτι σαν φέτα, κατ' εμέ το καλύτερο πιάτο από αυτά που έχω δοκιμάσει στο Ψ/Κ. Ομως για πρώτη φορά απογοητεύτηκα κάπως, γιατί βρήκαμε 2-3 κομμάτια σχεδόν ωμά μέσα στη σάλτσα αν και ήταν νόστιμο όπως πάτντα.
1 γόνος καλαμαράκι κατεψυγμένο Χ 7 ευρώ έρχεται με μία σάλτσα κέτσαπ- μαγονέζα σε μπολάκι αρκετά καλό
1 μύδια αχνιστά με λεμόνι X 7 ευρώ τεράστια σουπιέρα και πολύ νόστιμο ζουμί αν και τα μύδια είναι αρκετά μικρά.
1 γαριδάκι τηγανητό χ 6.5 ευρώ πολύ πολύ καλό και τραγανό
1 πατάτες τηγανητές (μάλλον ένας λόφος) Χ 4 ευρώ, μακράν οι καλύτερες τηγανητές πατάτες οι οποίες είναι ότι πρέπει να τις βουτάει κανείς στα μύδια.
Τέλος ήπιαμε το χύμα κρασί Ζίτσα ροζέ 1/2 κιλό Χ 4 ευρώ περίπου και μας κέρασαν μαζί με το λογαριασμό την γνωστή γρανίτα λεμόνι που είναι πολύ καλή και από ένα κομματάκι χαλβά καθόλου άσχημο επίσης.
Συνολικά μαζί με τo tip δώσαμε 3 άτομα 50 ευρώ δλδ περίπου 16 ευρώ το άτομο και πραγματικά σκάσαμε αφού τη φάβα την ταραμοσαλάτα και τα μισά καλαμαράκια τα πήραμε πακέτο.
Σε γενικές γραμμές το Ψ/Κ πιστεύω διατηρεί το επίπεδο που έχει, παρά τις κάποιες αστοχίες που κάποιες από αυτές τις θεωρώ τυχαίες όπως την πεσκανδρίτσα που την παίρνω πάντα και με ενθουσιάζει ή τον ταραμά επίσης και την φάβα με χταπόδι που θα έπρεπε να περιμένουμε ότι προφανώς με 7 ευρώ δεν πρόκειται να δεις χταπόδι αλλά σάλτσα από χταπόδι και να διαλέξουμε κάτι άλλο. Σίγουρα θα ξαναπάω για την ποικιλία του σε ωραία αχνιστά μύδια την ποικιλία του σε γαρίδες, την πεσκανδρίτσα πάντα και τις καλές τιμές σε συνδυασμό με τις τεράστιες μερίδες. Επισημαίνω ότι στη γεύση αυτή τη φορά θα έβαζα 2,5 αν μπορούσα, όμως σε γενικές γραμμές που αλλού θα φάει κανείς μεζεδάκια σε ένα ωραίο περιβάλλον χωρίς να ελαφρύνει κατά πολύ το προτοφόλι του. Και επειδή τα ίδια πιάτα τα έχω φάει αλλού σε χειρότερη ποιότητα και κατά πολύ ακριβότερα θα ξαναπήγαινα στο Ψ/Κ και θα δοκίμαζα και κάποια από τις μακαρονάδες του οι οποίες γίνονται πάντα ανάρπαστες όπως έχω δει στα διπλανά τραπέζια.

30 Δεκ 2018

Lucca