05 Ιαν 2019

Οταν, ξαφνικά, χάνεις ένα από τα βαρίδια που σε κρατούσαν σε ισορροπία..

Όταν έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε περιδίνηση σα να είσαι στον θάλαμο έλλειψης βαρύτητας στον οποίο εκπαιδεύονται οι αστροναύτες της NASA..

Όταν τα κλειδιά, που χρησιμοποιούσες για πολλά χρόνια, αποχωρίζονται το μπρελόκ, που τα συνόδευε..

Τότε

Εγώ γυρίζω πίσω. Ψάχνω να βρω οτιδήποτε με συνδέει με την πρότερη κατάσταση πραγμάτων..

Θέλω να είμαι κάπου που..

Κάθε τραπέζι μου φέρνει μια ανάμνηση. Εκεί έσβησα τα κεράκια μου μικρή. Εκεί αποχαιρετούσα. Εκεί με ξανάβρισκαν. Σ'αυτό το τραπέζι φλέρταρα. Σ' εκείνο ξεκινούσε κάτι νέο. Σ'αυτό γιόρταζαν μαμά και κόρη.

Με κάνει να κατανοώ την παρηγοριά που προσφέρει το φαγητό. Η σούπα της αρχής. Τα υπέροχα φρεσκοψημένα ψωμάκια τους. Τα αχλαδάκια τυριών. Το αχνιστό μπρόκολο με σάλτσα καπνιστού τυριού. Το φοβερό ριζότο με ρόδι. Το εμβληματικό αρνάκι λαδορίγανη που ούτε στην, γενέτειρά του, Αρκαδία δεν το πετυχαίνουν τόσο πολύ. Τα κεφτεδάκια που μυρίζουν μανούλα. Τα μπιφτέκια με την ψιλοκομμένη ντομάτα να τα σκεπάζει. Τα μοσχαρίσια spare ribs που γεφυρώνουν με τον καλύτερο τρόπο την Αμερική και την Ευρώπη.

Θα πήγαινα στον Οροσκόπο αν δεν υπήρχαν οι άνθρωποί του?

Σίγουρα ναι. Γιατί το φαγητό είναι εξαιρετικό. Αλλά αυτό δε φτάνει. Οι άνθρωποι είναι αυτοί που κάνουν τη διαφορά. Κι εκεί η διαφορά είναι τόσο μεγάλη που καλύπτει τις γεύσεις.

Ένας φίλος με ρώτησε πρόσφατα αν έκανα τον απολογισμό μου. Βρήκα χρόνο και τον έκανα λοιπόν. Αποφάσισα ότι τη νέα χρονιά θα κρατήσω μόνο τα σημαντικά πράγματα και τους σημαντικούς ανθρώπους. Τις αληθινές σχέσεις που έχουν δοκιμαστεί κι αντέξει. Αυτές που εξελίσσονται. Ότι αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου. Ότι συνδέει το παρελθόν και το μέλλον. Ολα όσα με κάνουν να στρέφομαι αυτόματα προς το μέρος τους αναζητώντας τα. Εκεί που μπορώ να δω τον εαυτό μου. Στον Οροσκόπο έχω την πολυτέλεια να με βλέπω ως παιδί, έφηβη, νεαρή, μεγάλη. Με βλέπω μέσα από τους καθρέφτες του αλλά πάνω από όλα μέσα από τα μάτια και τις αγκαλιές του. Τόσο όμορφη αίσθηση..

05 Ιαν 2019

tzia