07 Ιαν 2019

Επίσκεψη μετά από αρκετό καιρό στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ του Παγκρατίου. Η πρώτη μου κριτική με γυρνάει αρκετά χρόνια πίσω, οπότε η επικαιροποίηση αναγκαία. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ βρίσκεται επί της οδού Αρριανού στο Παγκράτι, σχεδόν απέναντι από τον αγαπημένο μας Μαύρο Γάτο. Για το παρκάρισμα τα έχουμε πει, το παρκινγκ με πληρωμή είναι σχεδόν μονόδρομος. Επίσης, η κράτηση οποιαδήποτε ώρα και ημέρα είναι αναγκαία. Εμείς Τετάρτη κατά τις 6.00 το απόγευμα συναντήσαμε ένα σχεδόν γεμάτο μαγαζί.

Ο κύριος χώρος του μαγαζιού έχει μείνει ίδιος τα τελευταία χρόνια (δεν πρόσεξα τουλάχιστον κάποια αλλαγή). Το μαύρο και το άσπρο χρώμα κυριαρχούν, τα τραπέζια σε οριακά ανεκτή απόσταση μεταξύ τους. Με ενόχλησε ωστόσο το γεγονός ότι η πόρτα παραμένει ανοιχτή συνεχώς, με αποτέλεσμα, όσο και αν το πεζοδρόμιο είναι σχετικά προστατευμένο και έχουν τοποθετηθεί και θερμάστρες, τις πιο κρύες ημέρες μια ενόχληση την νιώθεις. Και ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί μες το Δεκέμβρη με τη θερμοκρασία σε μονοψήφια νούμερα η πόρτα πρέπει να είναι ανοιχτή, δεδομένου ότι υπάρχει και άλλος χώρος για μη καπνιστές, τελείως ανεξάρτητος, για να ικανοποιηθούν οι προτιμήσεις όλων. Υποθέτω για να διευκολύνεται το σερβίρισμα καθώς η κουζίνα δεν επικοινωνεί εσωτερικά με τον κυρίως χώρο του μαγαζιού.
Τέλος πάντων εμείς ζητήσαμε να μεταφερθούμε στον παραδιπλανό χώρο, που ήταν σαφώς πιο ζεστός και άκαπνος, ενώ και επί του πεζοδρομίου είναι τοποθετημένα μερικά τραπέζια. Πέρα από αυτά να σημειώσω επίσης και την ελλιπή καθαριότητα στις τουαλέτες, οπότε δυστυχώς η αξιολόγηση στο περιβάλλον/ατμόσφαιρα θα είναι αναγκαστικά χαμηλή.

Το service σε ικανοποιητικά επίπεδα, αλλά όχι και το πιο πρόσχαρο που θα συναντήσεις. Μην περιμένετε κάτι χτυπητά αρνητικό, αλλά δεν θα ξετρελαθείτε κιόλας. Για να μην είμαι άδικος βέβαια, κεραστήκαμε και 2 σφηνάκια ρακή στην αρχή και παξιμαδάκια με σάλτσα ντομάτας.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, διατίθεται και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του ΜΑΥΡΟΥ ΠΡΟΒΑΤΟΥ, να προσθέσω ωστόσο ότι υπάρχουν και κάποια πιάτα ημέρας. Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ένα μικρό φρατζολάκι ψωμί κατόπιν ερώτησης, ζεστό και πολύ νόστιμο (0,90 €). Ιδανική αρχή.
- σαλάτα Δήμητρα με μπρεζάολα, τραγανή σαλάτα λαχανικών, σύκα, ρόκα, ανθότυρο, λάδι τρούφας & βινεγκρέτ βαλσάμικο (8,30 €). Νόστιμη με ταιριαστά υλικά και το λάδι τρούφας σε ιδανική αναλογία. Προτείνεται.
- Μελιτζανοσαλατα με καπνιστή μελιτζάνα, πράσινη και κόκκινη πιπεριά, φρέσκο κρεμμυδάκι, μαϊντανό, ελαιόλαδο (4.90 €). Καλή εκτέλεση μας ικανοποίησε.
- Κεμπάπ κοτόπουλου πάνω σε πίτα με μαριναρισμένη τομάτα, κρεμμύδι και σως γιαουρτιού (5.80 €). Αδιάφορο πιάτο δεν με ξετρέλανε, καθώς ούτε ιδιαίτερα πικάντικο ήταν ούτε είχε κάτι αξιομνημόνευτο. Το μόνο καλό ήταν η χαμηλή τιμή του.
- Χωριάτικο λουκάνικο με μουστάρδα (7.50 €), μάλλον το καλύτερο πιάτο από όσα επιλέξαμε. Πολύ ωραίο και ιδιαίτερο το λουκάνικο, σωστό ψήσιμο όλα άψογα. Η χειροποίητη μουστάρδα πολύ νόστιμη, αν και σχετικά καυτερή.
- Μαριναρισμένα πανσετάκια με πατάτες τηγανιτές (8.80 €). Επρόκειτο για πιάτο ημέρας και στον κατάλογο περιγραφόταν ως μαριναρισμένο με φασκόμηλο και διάφορα άλλα μυρωδικά, που εγώ προσωπικά δεν διέκρινα. Απλά, καλοψημένα πανσετάκια που έχεις δοκιμάσει άπειρες φορές.
- 1 λίτρο χύμα μαλαγουζιά (10 €), μας ικανοποίησε.

Για την παραπάνω αρκετά πλούσια ομολογουμένως παραγγελία, ο λογαριασμός ήταν κοντά στα 46 €, εάν είχα μείνει περισσότερο ευχαριστημένος στις υπόλοιπες κατηγορίες θα μου φαινόταν φυσιολογικός, τώρα μου φάνηκε κάπως τσιμπημένος.

Συμπέρασμα, το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ απέχει πλέον αρκετά από το μεζεδοπωλείο εκείνο που στις πρώτες επισκέψεις μου με είχε ενθουσιάσει, οπότε δύσκολο το βλέπω να το ξαναεπισκεφθώ, τουλάχιστον σύντομα.

07 Ιαν 2019

ALEX80