09 Ιαν 2019

Πριν φύγει το 2018 είχα βάλει στα πλάνα οπωσδήποτε μια επίσκεψη στο ΚΑΠΠΑ, για να διαπιστώσω και προσωπικά εάν δικαιολογούνται οι εξαιρετικές κριτικές του στο ask4food (όχι βέβαια ότι είχα και ιδιαίτερες αμφιβολίες περί αυτού). Ένα κρύο σαββατιάτικο βράδυ του Δεκέμβρη λοιπόν, μετά από κράτηση, έφθασα με τη γυναίκα μου στο ΚΑΠΠΑ. Προηγήθηκε βέβαια άκαρπη προσπάθεια εύρεσης θέσης στάθμευσης, έως ότου καταλήξω σε κάποιο από τα επί πληρωμή parking της Ιεράς Οδού.

Το ΚΑΠΠΑ λοιπόν βρίσκεται επί της οδού Προδίκου, ένα ήσυχο στενάκι στον Κεραμεικό. Μια ταμπέλα με ένα «Κ» εξωτερικά θα σου δείξει ότι είσαι στο σωστό μέρος. Μπαίνοντας λοιπόν ο χώρος σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Όπως εύστοχα σημειώνει ο fratello στην κριτική του, σου δημιουργεί μια αίσθηση θαλπωρής και νοσταλγίας, με τα τόσα μικροαντικείμενα και τις άλλες λεπτομέρειες, χωρίς παράλληλα να γίνεται φορτωμένος και υπερβολικός. Για το χώρο επομένως δεν έχω να πω περισσότερα, οι φίλοι του site τον έχουν αναλύσει με κάθε λεπτομέρεια. Εγώ απλώς περιμένω να ζεστάνει ο καιρός για να επισκεφθώ και την αυλή του. Η μία ντοματούλα που αφαιρείται στην αξιολόγησή μου, οφείλεται αποκλειστικά στο επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός. Παρόλο βέβαια που η ατμόσφαιρα δεν ήταν ιδιαιτέρως επιβαρυμένη (το αντίθετο θα έλεγα), αυτό ενδεχομένως να οφειλόταν και στο γεγονός ότι δεν διέκρινα πολλούς καπνιστές στην αίθουσα, ενώ 1-2 μάλιστα προς τιμήν τους έβγαιναν έξω για το τσιγάρο τους.

Η εξυπηρέτηση από τη μεριά της πολύ καλή. Ένας κύριος σε υποδέχεται και σε ξεπροβοδίζει με ευγένεια, ενώ ένας νεαρός έχει αναλάβει το service με απόλυτη επιτυχία. Ευγενικός, πρόσχαρος, τα πιάτα σε σωστούς χρόνους, όλα καλά. Κέρασμα μαστίχα στο τέλος δεν είχαμε, μας πρόσφεραν ωστόσο στην αρχή δυο φλιτζανάκια με νόστιμη βελουτέ σούπα καρότο για το καλωσόρισμα.

- για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμάκι (1,00 €).
-πράσινη σαλάτα με ηλιόσπορο, σύκο, κρουτόν και κατίκι Δομοκού, εάν δεν μου διαφεύγει και κάποιο άλλο υλικό (6,5 €). Απλή στη σύλληψή της, πολύ νόστιμη ωστόσο. Φρεσκότατα τα λαχανικά, το κατίκι σε αρκετή ποσότητα για να γίνεται αισθητό, ενώ και ο ηλιόσπορος ταίριαζε απόλυτα.
-μελιτζανοσαλάτα με σαλάμι Λευκάδας και κρέμα κόκκινης πιπεριάς (5 €). Αν και οι κριτικές στο site για το συγκεκριμένο πιάτο είναι αντικρουόμενες, εμάς μας άρεσε πολύ. Ελαφριά μελιτζανοσαλάτα, με το αρκετό σε ποσότητα σαλάμι και την κρέμα κόκκινης πιπεριάς να την αναδεικνύουν.
- κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού (5 €), άψογα τηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, τραγανός εξωτερικά και αφράτος εσωτερικά. Προτείνεται.
- καβουρμάς με σάλτσα, τηγανίτα πατάτας και 1 αβγό μάτι (7.5 €). Από τις καλύτερες εκτελέσεις του αγαπημένου αυτού πιάτου. Πιο ζουμερός λόγω της ντομάτας και του αβγού, η τραγανή τηγανίτα, πέρα από πρωτότυπη ιδέα, ήταν και πεντανόστιμη. Αναμφίβολα το πιάτο της βραδιάς.
- σιουφιχτά μακαρόνια με ντομάτα, σύγκλινο, ξινοτύρι Ίου και διάφορα μυρωδικά (8 €). Νόστιμο επίσης πιάτο, με προσεγμένα υλικά, ίσως ένα κλικ πιο κάτω από τα υπόλοιπα. Μου φάνηκε κάπως στεγνό, ίσως το σερβίρισμα σε ένα βαθύτερο πιάτο να βοηθούσε τα υλικά να ανακατευτούν καλύτερα.
- από ποτό παραγγείλαμε πολύ ωραίο χύμα ροζέ Ζίτσα (στα 8 ευρώ το 1 λίτρο).

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω 5 πιάτα συν ένα λίτρο κρασί στα 41 ευρώ, εξαιρετικά δηλαδή.

Δεν χρειάζονται λοιπόν περισσότερα, όσοι δεν έχετε πάει, να πάτε. Είναι σίγουρο ότι θα περάσετε πολύ ωραία.

09 Ιαν 2019

ALEX80