14 Ιαν 2019

Δεν νομίζω να υπάρξουν ποτέ πια Χριστούγεννα που να μην πάω στις Λεύκες μετά την περσινή μου γνωριμία με αυτό το μοναδικό εστιατόριο, που ξεκίνησε ως εντυπωσιασμός και φέτος εξελίχθηκε σε λατρεία & αγάπη.
Επιστρέφοντας ξανά και ξανά σε αγαπημένα μέρη και αφιερώνοντάς τους μια 2η ή 3η κριτική, βλέπω πια με ωριμότητα αυτή τη μικρή pocket list, που όλοι έχουμε, με τα 5-10 διαμάντια, που μας ταίριαξαν και τους ταιριάξαμε, και μπαίνει με τη σειρά του σε μια κενή θέση εκείνο που τα κατάφερε δικαιωματικά. Οι Λεύκες είναι στο νο 5.

Όχι επειδή είναι το τέλειο εστιατόριο, αλλά επειδή είναι ένα από τα τέλεια για το δικό μου γούστο. Είναι αυτό που μαεστρικά ξαλαφρώνει το πορτοφόλι μου και του συγχωρώ σχεδόν τα πάντα, μπροστά στην συγκινητική ομορφιά του και τις συγκλονιστικά ηδονικές γεύσεις του που φέτος έγιναν αντικείμενο σπουδής και τέρψης μαζί. Είναι απολύτως ορθό οι Λεύκες να μην αρέσουν σε όλους. Οι τιμές που ανέβηκαν κι άλλο, το μενού που αλλάζει σχεδόν νευρωτικά κάθε τόσο και κάποτε ψάχνεις τα Καπελάκια που αγνοούνται για να τα ξαναβρείς πολύ αργότερα, η εξυπηρέτηση στα άκρα - είτε απόλυτα χαλαρή είτε εντελώς σφιγμένη αλλά πάντα επαγγελματική - όλα μαζί εκρηκτικός συνδυασμός.

Ξαφνιάζεσαι ευχάριστα με τα νέα τους σκεύη/σερβίτσια που δεν αδικούν πλέον τις γεύσεις και πριν τον ουρανίσκο έχει ήδη εντυπωσιαστεί το μάτι το αχόρταγο, ακόμη πιο ευχάριστα με κεράσματα που δεν τα περιμένεις, ξαφνιάζεσαι και δυσάρεστα με την αστάθεια στην εκτέλεση των πιάτων κάποιες φορές και πιο δυσάρεστα ακόμη όταν η υλοποίηση της Χ ιδέας του σεφ κοστολογείται 15+ ευρώ για 5 μπουκιές μετρημένες. Έχεις ένα δίκιο. Όμως στις Λεύκες δεν ήρθες για να τη βγάλεις με 10 ευρώ. Δεν έχεις εξαπατηθεί.
Για την ποσότητα υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές. Για την ποιότητα, αυτό εδώ το πορτοκάλι είναι για σένα, δικό σου.

Μπροστά στις Λεύκες μάλλον δεν έχω αντιστάσεις γιατί πάντα βρίσκω εκείνα που νοσταλγώ να ξαναδοκιμάσω συν κάτι καινούργιο. Γιατί τα μέτρια πιάτα αποσύρονται και έρχονται καινούργια πιο λιμπιστά & γιατί ξέρω πια πώς να κοντρολάρω την παραγγελία ώστε η παρέα να συμφωνήσει μαζί μου. Εγωιστικό; Μπορεί. Αλλά το αποτέλεσμα πάντα με δικαιώνει και κάνει αρνάκι ακόμη και την αδερφή μου που είναι πολύυυ δύσκολη.
Γιατί κατάφερα έναν αγαπημένο φίλο να μου κάνει τον Δεκέμβριο την έκπληξη: " έκλεισα τραπέζι να σε πάω στις Λεύκες"!! Και γιατί άλλοι φίλοι μου ζήτησαν να τους πάω κάπου εορταστικά και όμορφα για δείπνο μεταΠρωτοχρονιάτικο και ήταν πάλι μονόδρομος "έκλεισα τραπέζι και θα σας πάω στις Λεύκες!! "

Στις 2 επισκέψεις που έγιναν, υπήρξαν μικρές διαφορές, αμελητέες. Και ποιός είναι πάντα ο αλάνθαστος δηλαδή;
Στην πρώτη επίσκεψη, 2 άτομα, απολαύσαμε το απόλυτο και αψεγάδιαστο των Λευκών. Στο χειροποίητο ξυλοφουρνίσιο ψωμί τους που ευχαρίστως πια χρεώνομαι 1,60 pp με την πικάντικη πάστα πανσέτας & το πυροσβεστικό τσοπανοτύρι, ήρθαν παρέα 2 ζεστά φλυτζάνια βελουτέ γλυκοπατάτας, και το ιδανικό καταφύγιο του ψωμιού η ζεστή φάβα 7e με μανιταράκια λεντίνες, λάδι μαιντανού & πιπεριάς, φρέσκια ρίγανη & ντοματίνια, τόσο γευστική που της συγχώρησα την περίεργα ρευστή υφή κρέμας.
Ο κωδικός Καπελάκια 10,50e, δεν (θα) λείπει ποτέ, δεν διαπραγματεύεται. 5 τμχ στο πιάτο, οριακά ελλιπή σε κρέμα με την ίδια όμως απαράμιλλη γεύση, σχεδόν θα γινόταν μάχη, αλλά ο φίλος είναι gentleman κι έτσι κέρδισα τα 3 από αυτά. Στα κυρίως παίξαμε με τα χοιρινά ποντικάκια 13e, που ήταν μελωμένες αλλά λίγες μπουκίτσες κρέατος με σάλτσα ψητού & φέτας πάνω σε νιόκι πατάτας και δίπλα σε υποψία σαλάτας. Ο κανόνας "ουκ εν τω πολλώ το ευ" σε αυτό το πιάτο.
Και ο συνδυασμός που τόσο απλά έσπασε το κοντέρ: μια αρτιότατη σούφρα του Πασά ζουμερή και κατακόκκινη, συνδυασμένη με απίθανες τηγανιτές πατάτες εμβαπτιζόμενες επαναλαμβανόμενα μέσα στο καυτό μαντέμι με την σάλτσα! (8,30 & 4,10 e αντίστοιχα).

Ένα λευκό Ονειρικόν του κτήματος Ευφροσύνη (προσφορά που έτρεχε λόγω των ημερών στα 12 e από 19 που είχε κανονικά) συνόδευσε ιδανικά τα παραπάνω για να ακολουθηθεί από τα λεμονοσορμπέ που καθάρισαν την παλέτα μας. Στην θέα του μικρού ξύλινου πίνακα με τα γλυκά, το cheesecake καραμέλας γάλακτος & αλμυρών φιστικιών ήταν η μόνη επιλογή όπου στύλωσα το βλέμμα μου (6,20e). Δεν περιγράφω άλλο, γιατί μου αρκεί αυτό που αντίκρυσα απέναντί μου στην πρώτη κουταλιά... Κάπου εκεί ήρθε και αυτό που με ξάφνιασε ευχάριστα, 2 κερασμένα σφηνάκια λικέρ - μάλλον χειροποίητο, κάτι ανάμεσα σε φουντούκι & amaretto. Ο λογαριασμός μέσα σε κουτάκι παραδόθηκε στον κύριο, 65e plus tips.

Στις 04.01.2019 ήμασταν παρέα 4 ατόμων, όπου οι 2 φίλοι έμειναν πραγματικά άφωνοι με όλο το σκηνικό! Πώς τους καταλαβαίνω... αυτή η αλησμόνητη πρώτη φορά...
Σχεδόν όλη η οργάνωση της παραγγελίας έπεσε πάνω μου, άλλο που δεν ήθελα. Ίδια αρχή όπως πιο πάνω, αντί όμως της βελουτέ μας ήρθε μια υπέροχη ελαφροσκορδάτη μους παντζαριού με ψητά τσιπς τορτίγιας. Πήραμε και την σαλάτα ημέρας εκτός μενού, με βάση τραγανές δίπλες (ναι, δίπλες) μαρούλι, λόλα, εσκαρόλ, φέτα, πανσέτα, ρόκα, ρόδι, καρύδι & βινεγκρέτ ροδιού 10,80e. Πληθωρική, πρωτότυπη, απόλυτα εορταστική ακόμη και στην όψη.

Μας κέντρισε το ενδιαφέρον και η πίτα ημέρας (9,10e) με ποικιλία τυριών, μπουκιές χοιρινό, κρέμα γάλακτος & κάστανο, ζουμερή και χειμωνιάτικη, μακάρι να ήταν μεγαλύτερη σε ποσότητα γιατί ενθουσίασε. Για τα καπελάκια δεν πήρα θέση. Περίμενα να δω αν θα τα προτείνει κάποιος. Τελικώς δεν ξέφυγαν από το ραντάρ, μάλιστα 6τμχ στο πιάτο αυτή τη φορά & σίγουρα πιο ζουμερά και γεματούτσικα.
Ο συνδυασμός σούφρα + πατάτες μας ήρθε με μικρή αστοχία - πατάτες μετριοκακές και το κρέας ελαφρά αρπαγμένο και οριακά στεγνό. Ήθελε λιγότερο χρόνο στον ξυλόφουρνο. Φυσικά το κριθαρότο μοσχαράκι με πεκορίνο & σάλτσα ψητού, πάντα παρόν, κατέπληξε (13,50e) όπως και το κατάδικό μου all time favourite ριζότο μανιταριών με γραβιέρα Νάξου, τυροκροκετάκι & κρέμα ταρτούφο 12,90e που αντιμετωπίστηκε ως γευστική θεότητα αριστεύοντας.
Τέλος, ένα ακόμη πιάτο ημέρας (& φωτό έβγαλα & σημειώσεις κράτησα, ένα μυαλό τί να σου κάνει.. ), μαύρος χοίρος λουκούμι σωστό, με νιόκι & πουρέ γλυκοπατάτας, φiστίκια, κάσιους & δαμάσκηνα, πολύ γήινο, γευστικό και χωρίς εκπλήξεις πιάτο (16,50e).
Kρασί χύμα κόκκινο, δεν ενθουσίασε κανέναν μας, χωνευτικό λεμονοσορμπέ χ4 και μια τελευταία ευχή να υπάρχει ξανά το cheesecake - και υπήρχε. Διασταυρούμενα κουτάλια εκατέρωθεν και διονυσιακές ιαχές δεν αποτυπώνονται σε φωτό, χμμ, ίσως μόνο σε μία... Σύνολο λογαριασμού στα 104e plus tips.

Πραγματικά δεν έχει νόημα να συνεχίσω κι άλλο το εγκώμιο για τις Λεύκες. Ήδη πάλι έχω γράψει πάρα πολλά και νομίζω ότι ο αγαπητός φίλος Fratello θα με μαλώσει και αυτή τη φορά θα έχει και δίκιο, γιατί οι Λεύκες δεν είναι καινούργιο μαγαζί για να αναλάβω την διατριβή του.
Όμως... έπρεπε να δικαιολογήσω τα πανηγυρικά 4άρια που δίνω φανατικά και με όλη μου την καρδιά. Δεν ανήκω ούτε στους μίζερους ούτε στους γκρινιάρηδες. Σέβομαι τη διαφορετική άποψη. Οι Λεύκες έχουν φανατικούς πολέμιους ή θερμούς υποστηρικτές. Για μένα είναι απλά και απόλυτα ένα masterpiece, one of a kind.

14 Ιαν 2019

Ucook