Σε ενα παραλληλο συμπαν θα σας απετρεπα απο τη Ζουμερη Σχαρα. Μη ρωτατε γιατι, το ξερετε. Το ξερετε τη στιγμη που φτανετε απ'εξω και βλεπετε μια ουρα μεγαλυτερη απο την αυτοκινητοπομπη του ΟΗΕ να περιμενει στο αγιαζι για ενα ελευθερο τραπεζι. Το ξερετε περαν αμφιβολιας οταν ο ευγενεστατος σερβιτορος επι της υποδοχης σας κοιτα με κουταβισιο βλεμμα οσο μουρμουριζει κατι για 3.5 ωρες αναμονης. Σε 3.5 ωρες προλαβαινω να γυρισω σπιτι, να δω μια σεζον στο netflix καταβροχθιζοντας χουφτες γαριδακια και να επιστρεψω χαλαρα στην ωρα μου για δειπνο.

Σε μια αλλη πραγματικοτητα δεν θα σας προτεινα να πατε. Διοτι τιποτα δεν αξιζει 3.5 ωρες αναμονης, εκτος ισως απ τον τοκετο της νυφης μου. Εκει ομως το μπεργκερ μας σερβιριστηκε σχεδον 4 κιλα και ωραια πακεταρισμενο για να το παρουμε σπιτι. Ομως ανωτερα βια με αναγκαζει να το προτεινω. Παλι ξερετε γιατι. Γιατι ο Ζουμερος Σχαρας εχει βρει τη μυστικη συνταγη της καβουροπατι και εκανε το μαγαζι του κοφτηριο χρηματος εκει στο βυθο του Χολαργου. Σε αυτο το σημειο να συγχαρω νοερα τον μπεργκεροεπιχειρηματια που ανοιξε το διπλανο καταστημα μεσοτοιχια και απορροφα τους παμπολλους ανυπομονους που εγκαταλειπουν νικημενοι απ' την πεινα. Μαζι με τον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα.

Εμεις, οντας ευφυεστατοι, κοινως εχοντας φαρδια πισω κινηση, βολεψε να βρεθουμε στο Juicy Grill Τριτη απόγευμα, οποτε η αναμονη ηταν ενα τιμιο μισαωρο, που περασε ευκολα οσο περιμεναμε τους φιλους μας. Ευτυχως εχουν προνοησει με μια σομπα εξω στο πεζοδρομιο, στην οποια κοντεψα να κανω pole dancing απ το κρυο.

Ολο το μαγαζι εχει τη λογικη ψεκαστε, δαγκωστε, τελειωσατε, απο το χωρο ως το προσωπικο. Ειναι ενα μικρο μαγαζι με φαρδια ξυλινα τραπεζια σε αποσταση μισο ποζιτρονιου το ενα απ τα αλλα. Ωραιες καρεκλες, πολυς χωρος για τα πιατα, καυτερες σαλτσες να σε περιμενουν σε παραταξη, αλλα... για να περασεις αναμεσα πρεπει να εχεις παχος φωτοτυπιας. Αν, ομως, δεν ειστε ιδιαιτερα δημοφιλεις και θελετε να κανετε νεους φιλους, σας δινεται η ευκαιρια αφου ειστε ο ενας πανω στον αλλο.

Σε απολυτη αντιστοιχια και το σερβις. Νεαρα παλικαρια σε καθιζουν, σου δινουν καταλογους αμεσα, εξισου γρηγορα ερχεται η παραγγελια και ο λογαριασμος, να ανακυκλωθει ο κοσμος γιατι υπαρχουν δεκαδες πεινασμενα ματια να σε κοιτανε παρακλητικα απ εξω. Ειναι ευγενικοι και ψυχρα τυπικοι, ανταποκρινονται πολυ αμεσα σε καθε αιτημα γιατι εχουν παντα στην ακρη του μυαλου τους οτι πρεπει να εισαι εξω απ την πορτα οσο ταχυτερα γινεται. Δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα, γιατι ηταν πραγματικα καλοτροποι, αλλα ειμαι ταβερνοκοριτσο, θελω την υπερβολη μου.

Παμε στο αγαπημενο μου κομματι, το φαγητο του Juicy, που ειναι πραγματικα ζουμερο.
Eμεις, 4 ατομα, πηραμε:

Μια Chicken Bacon Salad (8€ ) O λόφος του Στρεφι σε πρασιναδες, με μπεικον, παρμεζάνα, κρουτον σε πλουσιες δοσεις. Για επιπλαστη αισθηση διαιτας, εχει και καμποσο ζουμεροψημενο φιλετο κοτοπουλο, κανοντας τη σαλατα μια επιδοξη ceasar's. Η μονη ουσιαστικη διαφορά έγκειται στη σως, ενα πυκνο μουσταρδομελο που ταιριαζε γαντι. Μου αρεσε τοσο πολυ που δεν ηθελα να τελειωσει, πραγμα που φανηκε πιθανο τοση που ηταν. Απο τις εξαιρετικα σπανιες φορες που δινεις 8 γιουρα για σαλατα και σου φερνουν 8 ευρω στοιβαγμενα σε πιατο, ποσοτικα και ποιοτικα.

Και παμε στα μπεργκερ, που ηταν η πεμπτουσια της γευσης.

Ενα Τonkatsu για μενα, την τρελη που προσπερασε τα δεκαδες μπιφτεκια γιατι ερωτευτηκε την περιγραφη "χοιρινη μπριζολα παναρισμενη με πανκο και γεμισμενη με μοτσαρελλα". Μεσα στο αφρατο μπριος αραζε ενα χοντρο, λιγακι στεγνο χοιρινο δημιουργημα, και πανω του τσενταρ, μπεικον, λιγη ντοματα, λιγο αισμπεργκ και το τριπτυχο μαγιονεζα, μουσταρδα, τεριγιακι. Αν σε καποια ασιατικη γλωσσα tonkatsu σημαινει "ω-θεε-μου-τι-πραμα-ειναι-αυτο" τοτε καλως το βαφτισαν. Μεγαλο, συνολικα ζουμερο, με ενα μπολακι ψιλες πατατιτσες και υπεροχη γευση. Στα 11 ευρω, που ειναι λιγο τσιμπημενα για ψωμι, χοιρινο και σαλτσες, αλλα με τετοιο γευστικο αποτελεσμα, τα δινα ξανα και ξανα.

Ενα Donald Pank για τον ενα φιλο, που το πηρε λογω ονοματος και οχι υλικων, με μοσχαρισιο μπιφτεκι, μανιταρι πορτομπελο σε πανκο, τυρι μοντερει τζακ, διπλο μπεικον, ντοματα, αισμπεργκ και μια ελαφρως πικαντικη chipotle mayo. Δε δοκιμασα τον πλανηταρχη, αλλα ο φιλος δεν τρελαθηκε. Του φανηκε λιγο σπογγωδες το μανιταρι ειπε. (10,5ευρω)

Ενα New Yorker για τον καθολου νεοϋορκεζο κολλητο, με μοσχαρισιο μπιφτεκι γεμιστο με μοτσαρελα, αυγο, μπεικον, ντοματα κρεμμυδι και bbq. Το καταβροχθισε σε συνθηκες Μπρουκλιν, γρηγορα, μουλωχτα και με χιλιες προφυλαξεις, αλλα και παλι η rogue της παρεας του εκλεψε μια πολυ ζουμερη μπουκια, με τον υγρο κροκο να δινει το κατι παραπανω στο ηδη καπνισμενο μπιφτεκι. (9 ευρω)

Ενα Juicy Chicken για το κοριτσι της παρεας, με μπιφτεκι κοτοπουλο, ντοματα, μαρουλι, τυρι εμμενταλ, κρεμμυδι και bbq. Ενα πολυ απλο μπριος με κοτοπουλο και σαλατικα, αρκετα νοστιμο χωρις να ξεχωριζει συγκριτικα με τα αλλα, που μπροστα του ειναι ιερα τερατα. (8.5 ευρω)

Δυο zero για τους εθισμενους στο ανθρακικο στα 4ευρω μαζι.

Ποσοτικα, ποιοτικα και γευστικα η Ζουμερη Σχαρα ειναι μια οαση. Και οπως ολες οι οασεις, το νερο τους το δινουν τσαμπα, αλλα τα καλουδια τους τα πουλανε λιγακι ακριβουτσικα. Στα μπεργκερ τις τιμες τις δεχομαι, αν και θα απολαμβανα μια μικρομειωση σε καποια απο αυτα. Οι σαλατες, αν και δειχνουν ακριβες, ειναι τελικα οικονομικοτατες, αφου με 8-9 ευρω σου φερνουν το Κιλιμαντζαρο σε πιατο. Τα ορεκτικα ομως, ειναι λιγο υπερτιμολογημενα και θα επρεπε να επανεξεταστουν οι τιμες τους.

Θα κλεισω οπως ανοιξα. Σε αλλη περιπτωση δε θα το προτεινα. Αλλα εδω δε μπορω να πειθαρχησω στο στομαχι μου που αποζητα τις γευσεις τους, θα επιβληθω στη δικη σας λιγουρα; Οπλιστειτε με υπομονη και ειδικα παπουτσια για φλεβιτη, και πατε.

Χρυσανθεμακι

Τρίτη 19 Νοεμβρίου