28 Ιαν 2019

Στης ερημιάς το μονοπάτι βρέθηκα για να τσιμπήσω κάτι ή χωριό μου χωριουδάκι μου, θα μπορούσαν να είναι εναλλακτικοί τίτλοι για μια ταβέρνα στη Μεγ. Αλεξάνδρου στη Σταμάτα. Πέσαμε μάλλον και στην περίπτωση με τις βροχές και τα έργα στους τοπικούς δρόμους, αλλά ακόμη και internet να μην έχεις, το καλό είναι ότι υπάρχει ταμπέλα που σου δείχνει τη σωστή κατεύθυνση για την Αμυγδαλέζα!

Ακριβώς απέναντι από την είσοδο έχει θέσεις για πάρκινγκ (καλά, χωράφι, μη φανταστείς), ενώ το πρώτο πράγμα που αξίζει να προσέξεις είναι ένα μεγάλο κλουβί με πουλάκια που σου τιτιβίζουν το καλώς ήρθες. Ο χώρος σπάει σε τρία μέρη: Αρχικά συναντάς μια μικρή αίθουσα για καπνίζοντες που διαθέτει ωραίο τζάκι, περνάς από ένα διάδρομο που βρίσκεται το ταμείο και στα αριστερά σου εδρεύει η κουζίνα και μετά καταλήγεις σε μια μεγαλύτερη αίθουσα δύο επιπέδων όπου, κοίτα να δεις, άλλο ένα τζάκι, κυκλικό αυτή τη φορά και τοποθετημένο στο κέντρο του δωματίου! Τέλος, υπάρχει και κήπος που έδειχνε ελκυστικός αλλά χειμώνας γαρ, ακόμη δεν πήραμε γεύση.

Οι τουαλέτες είναι στο υπόγειο και είναι πεντακάθαρες. Γενικά το μαγαζί είναι family friendly, καθώς διαθέτει μεγάλα τραπέζια, παιδικά καθισματάκια, αλλαξιέρα στις τουαλέτες και πελατεία που κάνει ευχάριστη φασαρία.

Ο κατάλογος είναι πλούσιος και φυσικά υπάρχουν πίτες και πιάτα ημέρας. Εμείς προτιμήσαμε:

• Σαλάτα αμυγδαλέζα: Αγγούρι, μαρούλι, λάχανο, καρότο, μαυρομάτικα, λευκή σως και δεν ξέρω αν ξεχνάω και κάτι… Άψογη, μπόλικη και πρωτότυπη.
• Σπανακοτυρόπιτα: Λουκούμι! Το φύλλο είναι χειροποίητο.
• Πατάτες τηγανητές με λιωμένη γραβιέρα Νάξου. Κάτι δεν πήγαινε καλά εδώ, όπως και στις συνοδευτικές τηγανητές πατάτες στο ένα από τα δύο κυρίως που πήραμε. Δεν σερβιρίστηκαν ζεστές, ούτε ήταν φρεσκοκομμένες. Κρίμα να χαλάει η εικόνα από το πιο απλό συνοδευτικό.
• Κατσικάκι στη γάστρα με πατάτες φούρνου. Απλά πεντανόστιμο.
• Μπιφτέκι γεμιστό με τυρί και ντομάτα. Είχε αρπάξει λίγο γύρω γύρω, αφού η μικρή μου παραπονέθηκε ότι δε θέλει κουκούτσια χαχαχαχα. Αλλά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί και επιπλέον το εσωτερικό διατηρήθηκε ζεστό για αρκετή ώρα και έτσι το απολάμβανες χωρίς βιασύνη.

Ψωμάκι φρέσκο δεν είχε αλλά μας ήρθε το next best thing, δηλαδή ωραιότατα ψημένο με λαδάκι και ρίγανη. Δώσαμε συνολικά 42 €, ενώ μας κέρασαν στο τέλος ραβανί με γιαούρτι και μέλι. Το service ταχύτατο και με χαμόγελο.

Συμπερασματικά, η Αμυγδαλέζα αποτελεί μια έντιμη πρόταση για μαγειρευτά και ψητά της ώρας, με δίκαιες τιμές και πλούσιο κατάλογο τον οποίο σκοπεύουμε να εξερευνήσουμε περεταίρω…

28 Ιαν 2019

ΗΛΙΑΣ