30 Ιαν 2019

Κυριακή απόγευμα στο Γκάζι. Μετά από επίσκεψη στο Μουσείο Μπενάκη και την αναδρομική έκθεση- αφιέρωμα στον Γιάννη Μόραλη (παρεμπιπτόντως, όποιος δεν την έχει δει, προλαβαίνει να πάει, έχει μεγάλο ενδιαφέρον), ψάχναμε κάπου να φάμε.

Η ώρα του μεσημεριανού φαγητού περασμένη, σχεδόν 16.00 κι εγώ να ξεσκονίζω τα ηλεκτρονικά κιτάπια μου, για να βρω κάτι καλό στην περιοχή την ώρα αυτή. Το Κάππα το είχα στην άκρη του μυαλού μου μετά τις τόσες καλές κριτικές που είχα διαβάσει, και, εφόσον δεν βρήκαμε κάτι καλύτερο πιο κοντά στο Μουσείο, είπαμε να κινηθούμε προς τα εκεί. Εμένα η περιοχή του Κεραμεικού μου φαίνεται χαώδης κι έτσι βάλαμε gps και κάναμε 20 λεπτά περπάτημα. Από την πλατεία και τη στάση του μετρό είναι πολύ πιο κοντά. Μόνο που πρέπει να διασχίσετε κάθετα την Ιερά Οδό και να πάτε ένα- δυο στενάκια πίσω από την Ταινιοθήκη. Θυμάμαι εκεί κοντά ήταν το μοριακό μπαρ Momix, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Aν δεν στο έχουν πει πάντως, δεν το βρίσκεις τυχαία. Ευτυχώς οι φίλοι χρήστες το ανακάλυψαν κι έτσι το μαθαμε και εμεις!

Μικρή παρένθεση: ο περίπατος στην περιοχή του Κεραμεικού με τα μικρά σπίτια, τα νεοκλασικά, τις γειτονιές που θυμίζουν ελληνικές ταινίες, σε αποζημιώνει. Κρίμα που τα περισότερα έχουν εγκαταλειφθεί στη μοίρα τους...

Ο χώρος του Κάππα από την αρχή μας έκανε καλή εντύπωση. Ο εσωτερικός είναι όμορφος, δεν πρόκειται για κάποιο ταβερνείο ή εναλλακτικό καφενείο- μεζεδοπωλείο, όπως τα περισσότερα στο Γκάζι, αλλά για ένα περιποιημένο μεζεδοπωλείο, με χαρακτήρα και μια ζεστασιά. Η κυρίως σάλα δεν είναι πολύ μεγάλη, ούτε όμως και μικρή. Εξυπηρετεί γύρω στα 50 άτομα, ενώ διαθέτει και ένα πολύ γουστόζικο μπαρ. Παρατήρησα και μια πολύ γοητευτική αυλή στο βάθος. Παντού υπάρχουν διακοσμητικές λεπτομέρειες που παραπέμπουν σε belle epoque ή σε αστικό σαλόνι άλλης εποχής. Τα σερβίτσια κινούνται στο ίδιο στιλ και είναι πολύ χαριτωμένα. Την ώρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο κι έτσι παρατηρήσαμε με ηρεμία τον χώρο. Καπνό δεν αντιλήφθηκα.

Η εξυπηρέτηση από έναν νεαρό σερβιτόρο ήταν πολύ καλή, ευγενική και ζεστή. Ήταν και η ώρα τέτοια που ευνοούσε την πιο άνετη εξυπηρέτηση κι έτσι μας βοήθησε αρκετά και στην παραγγελία. Με το που καθίσαμε, έστρωσε χάρτινα σουπλά και μας έφερε νεράκι βρύσης σε μπουκάλι και λίγο αργότερα δύο φλυτζανάκια (απ’ αυτά του Λουδοβίκου! ) βελουτέ σούπα με κρουτόν. Πολύ νόστιμη, ωραία έναρξη.

Ο κατάλογος διακρίνεται σε ζεστά και κρύα πιάτα, που προτείνονται για τη μέση. Σαν περιεχόμενο το μενού δεν μας εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Και πάλι είδα κλασικά πιάτα μεζεδοπωλείου, με μια μικρή τσαχπινιά. Από τα, ας πούμε, κυρίως, θα βρείτε από μία επιλογή σε αρνί- μπριζολάκια- πανσετάκια- ψαρονέφρι- κοτόπουλο μπούτι - ριζότο – σουτζουκάκια - και δύο ζυμαρικά, αν θυμάμαι καλά. Αν κάποιο από αυτά είναι στις γεύσεις σας, πετύχατε διάνα. Αν όχι, θα κάνετε κάποιο συμβιβασμό, αλλά πιστεύω ότι τελικά η γεύση θα σας ικανοποιήσει. Η δική μας παραγγελία είχε:

- Μια πράσινη σαλάτα με ρόδι, σύκα, ηλιόσπορο και κατίκι. Πολύ δροσερή και κάπως όξινη, πάντως φρέσκια. Η φίλη μου χόρτασε σχεδόν μόνο μ’ αυτήν. 8/10
- Πατάτες κυδωνάτες με ντιπ αλλαντικών. Μεγάλα κομμάτια, χρυσαφένια. Το ντιπ τους ταίριαζε. 8/10
- Κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού αρωματισμένο με μοσχολέμονο. Κάπως όξινο και αυτό για τα γούστα μου. Αλλά οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι και λαχταριστοί. 8/10
- Φρέσκιες παπαρδέλες με μοσχάρι ραγού και τριμμένο τυράκι. Πιάτο ημέρας. Καταπληκτικές. Πραγματικά φρέσκιες, πραγματικά το κρέας ήταν ολοκάθαρο και λουκούμι! Ήθελα να φάω όλη την πιατέλα μόνη μου, αλλά κράτησα τα προσχήματα. Αξίζει πραγματικά, αν το πετύχετε! 9/10
- Χοιρινό με πέστο ρίγανης. Το πιο αδύναμο πιάτο. Όχι λόγω γεύσης ή ιδέας, αλλά επειδή το κρέας ήταν πολύ λιπαρό. Πραγματικά το μισό το αφήσαμε στο πιάτο. Κατά τ’ άλλα συνοδεύεται από ψιλοκομμένες πιτούλες και λίγη σάλτσα από πιπεριά φλωρίνης. Το πέστο ρίγανης είναι πολύ ενδιαφέρον και όσο έντονο πρέπει, ώστε να δίνει χαρακτήρα στο πιάτο. Απλά η ποιότητα του κρέατος, δυστυχώς, ήταν κακή. 5/10

Σημείωση: οι μπακαλιαρομπουκιές με πουρέ παντζαριού ήταν το μόνο πιάτο που είχε τελειώσει. Υποθέτω ότι είναι από τα πιο δημοφιλή. Θα το δοκίμαζα, αν το έβρισκα.

Για τα παραπάνω, εκ των οποίων τα δύο θα τα χαρακτήριζα «κυρίως», πληρώσαμε το τρομερό ποσό των 34 ευρώ. Δηλαδή 17 ευρώ το άτομο και δεν καταφέραμε να τα τελειώσουμε όλα (εκτός τις θεϊκές παπαρδέλες και τη σαλάτα που δεν αφήσαμε μπουκιά). Το vfm είναι άριστο! Οριακά κατηγορία 17- 25. Μάλλον 15- 20 θα έλεγα. Και μάλλον είναι κι αυτός ένας λόγος της τόσης δημοφιλίας. Το κέρασμα- σφηνάκι μαστίχας δεν λείπει, ούτε η ευγένεια στην υποδοχή και την έξοδο.

Δεν ξέρω πότε θα ξαναβρεθώ στο Γκάζι για φαγητό, ούτε αν θα έκλεινα τραπέζι επι τούτου για να ξαναφάω στο Κάππα, μόνο και μόνο επειδή δεν συχνάζω στην περιοχή πια. Αλλά αν σας αρέσουν τα περιποιημένα μεζεδοπωλεία με τις λίγο πειραγμένες γεύσεις και βγαίνετε εκεί γύρω, προτιμήστε το! Εξυπηρετεί μάλιστα όλη την ημέρα γιατί είναι ανοιχτό από το μεσημέρι.

30 Ιαν 2019

ram