31 Ιαν 2019

Στον Λεμονανθό βρεθήκαμε με αφορμή τα γενέθλια πολύ καλής φίλης η οποία και μας τον σύστησε. Εκείνο το Σαββατόβραδο που πήγαμε (22/12/2018 παρέα 8 ατόμων) είχε live μουσική με αυθεντικά λαϊκορεμπέτικα. Τρία άτομα (δύο γυναίκες κι ένας άντρας) τραγούδησαν κι έπαιξαν αξιοπρεπέστατα, δίχως ίχνος σκυλοκατάστασης. Τις Κυριακές το μεσημέρι υπάρχει άλλο σχήμα με Σμυρνέικα κι Αιγαιοπελαγίτικα ακούσματα.

Η πρώτη σκέψη μου για μεζεδοπωλείο με live μουσική, είναι πως δεν έχω αξιώσεις να φάω καλά. Βέβαια το γεγονός ότι το είχε δοκιμάσει ήδη η φίλη μας, μου έδινε αρκετές ελπίδες. Διαφορετικά ούτε η ίδια θα πρότεινε στους αγαπημένους φίλους της ένα μέτριο μαγαζί για μια τόσο ιδιαίτερη περίσταση. Επειδή όμως όπως και να’ χει τα γούστα διαφέρουν, εγώ πήγα με την ψυχολογία του ότι θα έδινα περισσότερη βαρύτητα στην παρέα εκείνο το βράδυ.

Ο χώρος ήταν η πρώτη ευχάριστη έκπληξη. Όμορφος, ζεστός και άνετος. Διαχωρίζονται οι καπνιστές (μέσα) από τους καπνίζοντες (έξω). Κυριαρχούν οι γκρι αποχρώσεις στην ξύλινη οροφή μέσα, και στα παράθυρα με τα ξύλινα πλαίσια, φωτιστικά με μεγάλους γλόμπους και σχοινιά που κρέμονται, η μια πλευρά του τοίχου είναι υπενδεδυμένη με όμορφη ταπετσαρία, και μου έκαναν εντύπωση κάποια πολύ παλαιά διακοσμητικά αντικείμενα όπως γραφομηχανές, τηλέφωνα κτλ. Επίσης υπάρχουν σε αρκετά σημεία των τοίχων πολλά καδράκια με ασπρόμαυρες φωτογραφίες από Ελληνικό κινηματογράφο. Η υπάρχουσα διακόσμηση ωστόσο είχε στολιστεί και με τα Χριστουγεννιάτικα λαμπιόνια οπότε το κλίμα ήταν ακόμα πιο ευχάριστο.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε καθυστερήσεις παρά το γεγονός ότι ήταν Σάββατο και ήταν σχεδόν γεμάτο. Αν θα γκρίνιαζα για κάτι, αυτό θα ήταν η έλλειψη κοκα κόλας zero (ενώ light και green cola -που τις απεχθάνομαι- υπήρχαν και δεν κατάλαβα τον λόγο(;). Μή γελάτε, είναι πολύ σημαντικό για έναν κοκοκολάκια να μη μπορεί ν'απολαύσει το φαγητό του με το ανθρακικό μιας zero να καίει τον λαιμό του. Έτσι έπεσα στην ανάγκη μιας λεμονίτας, που δυστυχώς ούτε κι αυτή υπήρχε! Πρέπει να το δουν λίγο με τα αναψυκτικά.

Το φαγητό αποτέλεσε την επόμενη και πιο σημαντική ευχάριστη έκπληξη αφού ξεπέρασε τις όποιες αναστολές είχα.
Ξεκινήσαμε με ωραία κριτσινάκια τυριού κι ένα δροσερό ντιπ με μυρωδικά και στην συνέχεια η φίλη μας επέλεξε τα παρακάτω για να μας ευχαριστήσει:

- Σαλάτα Λεμονανθός (2 μερίδες) χ 7,50€

Πράσινη με baby λαχανικά, λόλα κόκκινη, αποξηραμένα σύκα, φουντούκια και καραμελωμένο μανούρι με πορτοκάλι. Θα την ήθελα πιο μπόλικη. Κατά τα άλλα ήταν πολύ καλή, φρέσκια και με τα υλικά να δένουν ωραία μεταξύ τους.

- Μετσοβόνε με κρούστα από φυστίκι χ 5,70€

Δεν με ενθουσίασε καθόλου για να πω την αλήθεια. Δύο ημικυκλικά κομμάτια τυριού σε μια κρούστα που δεν είχε συγκρατήσει παρά ψήγματα φυστικιού απ’ όσο μπόρεσα να διακρίνω, με συνοδεία μιας κόκκινης σαλτσούλας που δεν συγκράτησα καν. Δεν θα το επέλεγα ξανά.

- Φάβα με απάκι και καραμελωμένα κρεμμύδια χ 4,70€

Ωραία υφή στη φάβα, τα καραμελωμένα κρεμμύδια ταιριάζουν απόλυτα κατά τη γνώμη μου όπως και το απάκι, το οποίο όμως δεν έδινε την ένταση που περίμενα στη φάβα. Ίσως ένα καπνιστό απάκι να έκανε τη διαφορά.

- Πατάτες τηγανιτές (2 μερίδες) χ 3,70€

Φρέσκιες, τραγανές και χρυσαφένιες σερβίρονται σε ορθογώνιο σκεύος τύπου φριτέζα. Πολύ καλές και σε καλή μερίδα.

- Κεφτεδάκια με αρωματική μους φέτας (2 μερίδες) χ 6,90€

Εφτά ευμεγέθη κεφτεδάκια μυρωδάτα από τον δυόσμο (εντελώς μαμαδίστικη γεύση), ξαπλωμένα στην ουσία πάνω σε μια πολύ γευστική σάλτσα φέτας που δεν παραπέμπει σε μους όπως δηλώνει ο κατάλογος, παρόλα αυτά ήταν από τα ορεκτικά που ξεχώρισα.

- Συκώτι γάλακτος με φασκόμηλο και πετιμέζι χ 6,80€

Κομμένο σε ακανόνιστα κομμάτια, λουσμένα με μπόλικη νόστιμη σάλτσα ελαφρώς γλυκίζουσα από το πετιμέζι και αρωματισμένη διακριτικά από το φασκόμηλο το οποίο γενικά ταιριάζει πολύ με τους γευστικούς μου κάλυκες. Η μόνη παρατήρηση είναι ότι το συκώτι είχε αρκετά νεύρα και δεν ήταν τόσο αφράτο όσο το περίμενα.

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος χ 15,90€

Αργοψήνεται και σερβίρεται λουσμένος με κόκκινη (ελαφρώς) πικάντικη μαρμελάδα πιπεριάς. Πολύ μαλακό το κρέας, συνοδεύεται από λίγες πατάτες αλλά είναι αρκετά σκορδάτο απ’ ότι διαπίστωσα. Ένα πιάτο τεράστιο που καλύπτει άνετα 2 με 3 άτομα.

- Τριπλή σούβλα (χοιρινό, κοτόπουλο, μοσχάρι) χ 23€

Κι ερχόμαστε στα πολύ καλά του Λεμονανθού. Τρεις μεγάλες κάθετες κρεμαστές σούβλες με μεγάλα καρέ μαριναρισμένου κρέατος έκαστη. Συνοδεύεται από μπόλικες πατάτες τηγανιτές, δύο μπολ με διαφορετικές σάλτσες (μια μουσταρδένια και μια γιαουρτένια) και πιτούλες.

Το νοστιμότερο πιάτο από τα κυρίως κατά τη γνώμη μου είναι αυτό και είναι ό, τι πρέπει για παρέα. Σωστά ψημένα και ζουμερά κρέατα (ακόμα και το μοσχάρι), πολύ γευστικά από την μαρινάδα που ίσως -σε μια από τις 3 σούβλες- είχε κι αυτή ελάχιστο σκόρδο, όμως δεν ήταν καθόλου ενοχλητικό. Μου άρεσαν και οι τρεις εξίσου και θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

- Μονή σούβλα με χοιρινό χ 19€

Μια πολύ μεγάλη (οριζόντια αυτή τη φορά) σούβλα με πραγματικά ζουμερά κομμάτια χοιρινού σαν μπριζολάκια περασμένα με πιπεριές ανάμεσα. Για συνοδευτικά είχε ψητά λαχανικά, πατάτες τηγανιτές, αρκετές πίτες και πάλι δύο μπολ με τις ίδιες με παραπάνω σάλτσες. Μια επίσης πολύ καλή επιλογή για μεγάλη παρέα και οινο-τσιπουρο-μπυροποσία.

Ήπιαμε πολύ κρασί, μπύρες και αναψυκτικά που δεν θυμάμαι ακριβώς τις ποσότητες κι επειδή υπήρχε τούρτα δική μας, δοκιμάσαμε ένα μόνο επί πλέον γλυκό του Λεμονανθού για μένα που δεν συμπαθώ τις τούρτες. Εκμέκ κανταΐφι το οποίο ήταν σε πολύ γενναιόδωρη ποσότητα και αξιοπρεπές γευστικά.

Συνολικά αυτό το άκρως πλουσιοπάροχο και υπερπλήρες τραπέζι που θα μπορούσε να ταΐσει σαφέστατα και περισσότερα άτομα κόστισε γύρω στα 160€ μαζί με τα ποτά δηλαδή όχι παραπάνω από 20€/άτομο.

Συμπερασματικά, ο Λεμονανθός είναι ένα αξιοπρεπές μουσικό μεζεδοπωλείο στο οποίο μπορεί κανείς να βρει πολύ καλές γεύσεις συνοδεία αυθεντικής Ελληνικής μουσικής και να περάσει μια ποιοτική βραδιά χωρίς να κακοποιήσει ούτε το στομάχι, αλλά ούτε και τ’ αυτιά του. Εμείς περάσαμε πάρα πολύ όμορφα και φύγαμε άκρως ικανοποιημένοι.

31 Ιαν 2019

PONTIKI