Μεγαλο πραγμα η καψουρα, αδερφε. Μεγαλο και συναρπαστικο. Επισης, παχυντικο. Ο ερωτας μαζι με το καρδιοχτυπι, τον ενθουσιασμο και την αναμονη, φερνει κιλα. Τυχαιο ειναι νομιζεις που η καλυτερη μεθοδος αδυνατισματος μακραν ειναι η ερωτικη απογοητευση;? Ειναι η ισορροπια στο σωματικο βαρος που πηρες οσο ζουσες την καψουρα σου.

Καπως ετσι καταληγεις 11 τη νυχτα να λαχταρας κοκορετσια για να ταϊσεις την καψουρα σου, και αυτη αντι να σου βαζει φρενο, να σε παρακινει για σφαχτα, ψητα και σχαριστα ικανα να προκαλεσουν εμφραγμα σε παιδακι. Ειναι απο αυτες τις βραδιες που ξεκινας χωρις προορισμο, και καταληγεις στο πρωτο μαγαζι που γραφει "ταβερνα" με μεγαλα γραμματα στην ταμπελα του, ευχομενος να σου καλμαρει τον διαμαρτυρομενο συναισθηματισμο μεσα σου.

Οπερ και εγενετο. Τα Παηδονια πεσανε στο δρομο μας και ειπαμε να τους δωσουμε την ευκαιρια τους. Την ωρα που μπηκαμε 3 παρεες ετρωγαν, ως επι τω πλειστω τυλιχτα σουβλακια. Λογικο, αφου οπως μαθαμε κατα την διαρκεια της παραγγελιοληψιας, ολα τα σουβλοκρεατα, αυτα δηλαδη που λιγουρευοταν το μεσα μου, ειχαν τελειωσει απ το μεσημερι. Υψιστη ασεβεια στο συναισθημα μου, αλλα τι να κανουμε, ο ερωτας ποναει. Οπως με πονεσε η απειρια και η χαριτωμενη αφασια του σερβιτορου.

Θα ηθελα να μπορω να του βαλω 4, γιατι ηταν συμπαθης και καινουργιος στη δουλεια. Αλλα δε με βοηθησε καθολου. Ηρθε για παραγγελια με το που καθισαμε, χωρις να εχουμε πιασει καταλογο, οποτε αποφασισαμε με την ανασα του στο σβερκο μας. Ολοκληρωσαμε την τεραστια παραγγελια μας χωρις καμια του ενσταση οτι 2 ανθρωποι αποκλειεται να φανε τοσο, πραγμα που μπορω να συγχωρησω. Αυτο που δυσκολευτηκα να συγχωρησω ειναι που δεν μας ειπε οτι ολα τα κυριως εχουν πολλη πατατα και δεν χρειαζομαστε εξτρα μεριδα, κατι που δεν ξεραμε γιατι τα παϊδακια συνηθως ερχονται ασυνοδευτα.

Και δε σταματαμε εδω. Μετα την παραγγελια, ο φιλος μου αποφασισε να δροσισει το τραπεζι με ενα ολοκληρο ποτηρι νερο, το οποιο μουσκεψε το χαρτινο τραπεζομαντηλο και λιμνασε κανονικα στο κεντρο του τραπεζιου. Ο σερβιτορος δεν πτοηθηκε απ το γεγονος και οχι μονο δεν το αλλαξε, αλλα δεν εφερε καν χαρτοπετσετες να μαζεψουμε την Παμβωτιδα πριν προσγειωσει τα πιατα με χαρακτηριστικη χαλαρωτητα πανω της. Αποδιδω τα παραπανω λαθη στην ελλειψη εμπειριας και δεν θα ειμαι αυστηρη και αναμενω μελλοντικη βελτιωση στον τομεα του σερβις.

Βελτιωση, δυστυχως, δε διαβλεπω στον τομεα του χωρου, ο οποιος ειναι ο απλος ταβερνιαρικος. Δεν με ενοχλει, απ τη στιγμη που ειναι καθαρος, αλλα θα ηθελα να επεκταθει αυτη η καθαριοτητα και στα ενδοτερα, που δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασαν. Ο, τι αλλαγη και αν κανουν, προς το καλυτερο θα ειναι.

Και παμε στο φαγητο, που σωζει την παρτιδα και δινει λογους να συζηταω τωρα τα Παηδονια, μαγαζι αγνωστο στην κοινοτητα. Αφου τα κοκορετσουβλια ειχαν στερεψει, κατευθυνθηκαμε σε αλλη διαιτητικη κατηγορια, τα αμνοεριφια. Ειπαμε, ο ερωτας θελει θερμιδα.

Μια χωριατικη σαλατα κλασσικη, με ολα τα υλικα της φρεσκα και πολυ λαδι στον πατο του πιατου. Λιγο ξυδι το ηθελε, αλλα αυτη ειναι προσωπικη προτιμηση που εχω σε ολες τις σαλατες γενικα. (6.50€)

Πατατες τηγανιτες, μια μεγαλη μεριδα φρεσκιες χερατες πατατες, ωραια τηγανισμενες και σχετικα τραγανες. (2.80€) Οπως ειπα, ομως, περιττες τελικα.

Κολοκυθακια τηγανιτα, που υπεραγαπω και παιρνω απο ταβερνες μεχρι παγωτατζιδικα αν βρω. Σε ροδελες, με ωραιοτατο κουρκουτι, χωρις πολλα λαδια. Αλλα μην δενετε και το αλογο σας στα δικα μου κολοκυθογουστα, ειναι εντελως ελαστικα με την πρασινη αδυναμια μου. (3.5€)

Τυροκαυτερη, σχετικα αδιαφορη και αρκετα καυτερη. Δεν ειχε αυτη τη θρυβουλιαστη υφη τυριου που μ αρεσει, ηταν αρκετα ομογενοποιημενη και τελικα εμεινε. (3.5€)

Μισο κιλο αρνισιο παϊδακι, ενα τρυφερο ποιημα. Το σεβαστηκε ο ψηστης το ζωντανο, και το εφερε ζουμερο, μαλακο, καλοψημενο και καλοαλατισμενο. Ευκολα τρωγαμε αλλο τοσο, αφου αυτο το ξεκοκκαλησαμε. (14.5€)

Μια μεριδα προβατοπαϊδακι, γυρω στα 350γρ. με πατατουλες διπλα. Αρκετα πιο σκληρο, χωρις την επιτυχια του αρνιου γευστικα. Χωρις να ειναι κακο, αφου μυρωδια βαρια δεν ειχε, δεν νομιζω να τα προτιμουσαμε αν ξεραμε ποσο καλο θα μας προεκυπτε το αρνακι. (8€)

Ο δικος μου ο ερωτας ειναι πραγματικα κοιλιοδουλος και ετσι 12 τη νυχτα εφαγε ολα αυτα, μαζι με αναψυκτικα (1.60€ εκαστο), ψωμια (αχρεωτα) και ζαντακ για επιδορπιο και κοιμηθηκε πολυ πολυ χορτατος, εχοντας πληρωσει 22€ το κεφαλι. Οι τιμες ηταν πολυ λογικες, και ειναι ευκολο να κινηθεις και σε χαμηλα επιπεδα με τα σουβλακια που σερβιρονται. Αλλα ειπαμε, ο δικος μας ερωτας ειναι λαρτζ.

Θα το προτεινα; Δε νομιζω. Αμα βρεθειτε απεξω, μπειτε. Κατι θα φατε. Αλλα γευστικο προορισμο δε το λες. Τουλαχιστον, ομως, η καψουρα δεν εγινε καουρα. Κατι δεν ειναι και αυτο;

ΥΓ. Τις επομενες ημερες, θα σας βομβαρδισω με κριτικες, λογω σχεδον 6μηνης απουσιας και παμπολλων εξοδων τελευταια. Αμα με βαρεθειτε, προσπεραστε τις με την απολυτη συγκαταθεση μου. Ειμαι πισω για περιορισμενο αριθμο εμφανισεων, και, δυστυχως, θα κανω κατι που αντιπαθω: θα σας μπουκωσω.

Χρυσανθεμακι

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου