08 Μαι 2019

Αποφεύγω πλέον τις εξόδους Σάββατο βράδυ για φαγητό και δυστυχώς δεν διαψεύστηκα. Το ψαροκόκαλο το επισκεπτόμουν στο παρελθόν (συχνότερα τους θερινούς μήνες) και είχα μια θετική ή αν θέλετε θετικότερη εικόνα από έτερες ψαροταβέρνες του είδους του.
Σάββατο βράδυ λοιπόν αποφασίστηκε να το επισκεφτούμε 2 ζευγάρια. Καθόσον όποτε πήγαινα πάντα παράγγελνα παέγια που μας ταίριαζε γευστικά είπα να μην λοξοδρομήσω επειδή ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει. Πριτς που λέγαμε και μικροί. Η ομάδα -η παέγια εν προκειμένω - άλλαξε και δεν ''κέρδισε'' τον ουρανίσκο μου. Έλειπε αυτό το κατιτίς από τη θαλασσινή φρεσκάδα των θαλασσινών.
Κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι και άψογα τηγανισμένοι μεν, αλλά άγευστοι δε. Μαζί με την παέγια ήταν τα δύο πιάτα που παραγγέλνω πάντα ανεξάρτητα από τι θα ακολουθήσει μετά.
Η Φάβα ήρθε με τα ωραία της, κάπαρη, κρεμυδάκι κ. τ. λ. αλλά ήταν ζεσταμένη στο φούρνο μικροκυμάτων!! Μα πώς σας ήρθε αυτό.. ;;;Αφού κρύωσε αργότερα έγινε πιο θελκτική...
Η παρέα ήθελα πλοκάμι χταπόδι στα κάρβουνα κάτι που επιμελώς το αποφεύγω γιατί το ψήσιμό του είναι τέχνη από μόνο του και συνήθως σου σερβίρουν ένα κατεψυγμένο και προβρασμένο πράγμα. Εδώ τουλάχιστον αποφύγαμε το προβρασμένο. Δεν ήταν κακό αλλά δεν ήταν και το πιάτο που θα το θυμάσαι για την επόμενη φορά.
Πήραμε και γαυράκι τηγανητό. Αφού ρε Παναγιώτη στο επισήμανε η σύζυγος. Δεν είχε σήμερα ο ψαράς φρέσκο γάυρο(ή γάβρο) τι σε έπιασε; Κι εδώ θέλω να πω πως εκτιμώ ιδιαίτερα τους ιδιοκτήτες όταν σου λένε: ''. μα δεν έχει αυτή την εποχή γάβρο, σαρδέλα κ. τ. λ.... ''. Από την άλλη κατανοώ βέβαια πως πρέπει να είναι συνεπείς με τα αναφερόμενα στο κατάλογο για να εξυπηρετήσουν όλα τα γούστα.
Καβούρια δαγκάνες στα κάρβουνα. Αν και στο κατάλογο είχε την επισήμανση του κατεψυγμένου εντούτοις ήταν αρκετά νόστιμα και γευστικά λουσμένα με ένα ''θεϊκό'' λαδολέμονο.
Σαλάτα ανάμεικτη, μπόλικη χορταστική, φρέσκια χωρίς ''φρου φρού κι αρώματα'' απλή λιτή να βάλεις το λεμονάκι σου και το λαδάκι σου κατά βούληση(το οποίο λαδόξιδο έφτασε και πρώτο στο τραπέζι)
Πατάτες τηγανητές, όχι προκάτ, ίσως λίγο πανιασμένες αλλά στους υπόλοιπους άρεσαν έτσι.
Ψωμί φέτες υποτίθεται ψημένες, αλλά ίσα ίσα που ακούμπησαν πάνω στη φωτιά οπότε μόνο χρώμα είχαν. Προφανώς στη προσπάθεια για γρήγορη εξυπηρέτηση κάποια πράγματα γίνονται βιαστικά.
Νερό βρύσης σε ισοθερμική κανάτα, θα εκτιμηθεί του καλοκαιρινούς μήνες ιδιαίτερα!!
Κρασάκι 1 1/2 χύμα, όχι τίποτε το ιδιαίτερο αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις υπερισχύει ότι την επόμενη ξυπνήσαμε με καθαρό κεφάλι, οπότε...
Το προσωπικό στο σέρβις ευγενέστατο και άμεσα εξυπηρετικό. Μπράβο τους!
Ο χώρος βαβούρα, πολύ βαβούρα, δε μπορούσες να ακούσεις τη μουσική από τα ηχεία, αρκετά καλός εξαερισμός που κατάφερε να απομακρύνει τη κάπνα από τα μάτια μας όχι όμως κι από τα ρούχα μας. Α ρε θεριακλή Ελληνα!!
Σύνολο 94€.
Συμπέρασμα: Μια μέρα μετά και προσπαθώ να δικαιολογήσω (άραγε στους ιδιοκτήτες ή σε εμένα) τις πταίει; Που πήγαν αυτές οι ωραίες γεύσεις που γαργαλάνε τον ουρανίσκο σου και ήταν το θέμα συζήτησης για αρκετές ημέρες; Μήπως λόγω Σαββατόβραδου, δε ξέρω, αλλά ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται, έτσι δεν είναι... Καπετάνιε μου;

08 Μαι 2019

t-captain