04 Φεβ 2019

Επισκέφτηκα το εστιατόριο "Γιορτή" στα πλαίσια του Dine Athens. Το μενού του καταστήματος κόστιζε 30 ευρώ το άτομο. Επιλέξαμε να δοκιμάσουμε όλα τα πιάτα του μενού, για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη. Αναλυτικά:

- Ως καλωσόρισμα ήρθε καλάθι με ψωμάκια, πολύ φρέσκα, και αρωματισμένο βούτυρο.
- Η συνέχεια ήταν σούπα βελουτέ πράσου με φουντούκι, μους νιβατό και ελαιόλαδο με μάραθο. Λάθος 1ο: δεν ήταν βελουτέ αλλά μία αραιή σούπα. Λάθος 2ο: ήρθε πάρα πολύ ζεστή, σε σημείο να είμαι πεπεισμένη ότι μπήκε σε φούρνο μικροκυμάτων. Ελπίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η γεύση, όταν μπορέσαμε να την φάμε τελικά, ήταν απλά συμπαθητική.
- Το πρώτο ορεκτικό ήταν φάβα φενεού με κοτόπουλο τυλιγμένο σε προσούτο. Δυστυχώς το χειρότερο πιάτο. Η φάβα ήταν μπαγιάτικη και το κοτόπουλο με το προσούτο τόσο πολύ σκλληρό, ούτε σκύλος δεν το έτρωγε. Κρίμα!
- Τουλάχιστον το δεύτερο ορεκτικό μας αποζημίωσε: Τάρτα με κολοκυθάκι, πέστο κουκουνάρι και ντοματίνια ραγού. Ωραία η ζύμη, σπιτική. Η τάρτα έβγαζε μία φρεσκάδα!
- Ακολούθησαν οι δύο σαλάτες: Η μία με σταμναγκάθι, μπρόκολο και κολοκυθάκι. Πολύ φρέσκια και μου άρεσε που τα λαχανικά "κράταγαν" και δεν ήταν παραβρασμένα. Η δεύτερη σαλάτα ήταν ψητά λαχανικά με βαλσάμικο και ταλαγάνι. Δροσερά, ωραίο το τυράκι αλλά μέχρι εκεί. Το έχουμε ξαναφάει εκατοντάδες φορές!
- Το κυρίως που επέλεξε ο σύζυγός μου ήταν μοσχαρίσια πλευρά με πουρέ. Νόστιμο το κρεατάκι, νόστιμος και ο πουρές αλλά και πάλι ένα απλό, πολυφορεμένο πιάτο.
- Εγώ επέλεξα ρολά από ψαρονέφι, με τυρί Σαν Μιχάλη και πιλάφι δημητριακών. Ένα πιάτο με περισσότερη φαντασία και σίγουρα νόστιμο.
- Τα γλυκά ήταν χειροποίητο παγωτό χαλβά με βάση από σιμιγδαλένιο χαλβά και μους σοκολάτα. Και τα δύο νόστιμα αλλά μέχρι εκεί. Η δε καραμέλα που συνόδευε και τα δύο ως ντεκόρ μου φάνηκε λίγο παλιομοδίτικη.

Τα παραπάνω πιάτα συνοδεύονταν από τρία ποτήρια κρασί συνολικά.

Όσον αφορά τον χώρο, δυστυχώς δεν απευθύνεται σε early 30s αλλά σε late 50s. Όχι μόνο ο χώρος και οι θαμώνες παρέπεμπαν σε κάτι τέτοιο αλλά και η μουσική. Τουλάχιστον εμάς μας χάλασε πολύ και το ύφος της μουσικής (μα χασαποσέρβικα ???) αλλά και η υπερβολικά υψηλή έντασή της. Σχεδόν δεν ακούγαμε ο ένας τον άλλο!
Το σέρβις πολύ μέτριο. Στην αρχή τα πιάτα και τα ποτά έρχονταν με καλό ρυθμό. Μετά τα κυρίως όμως περιμέναμε 20 λεπτά, χωρίς να μας μαζέψουν τα πιάτα για το επιδόρπιο, οπότε τους είπαμε εμείς και τα μάζεψαν. Κατόπιν, αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε τον λογαριασμό δύο φορές!!
Ως γενική εντύπωση, σίγουρα αν ήξερα ότι θα έχει τέτοιου είδους live μουσική δεν θα το επέλεγα, Δυστυχώς δεν θα επισκεφτώ πάλι το εν λόγω εστιατόριο!

04 Φεβ 2019

taurina87