07 Μάρ 2019

Πριν από λίγες μέρες, μετά από πρόσκληση φίλου συναντηθήκαμε, τετραμελής παρέα, στο Χαλάνδρι για φαγητό. Ο φίλος που είναι γνώστης της γαστριμαργικής πιάτσας του Χαλανδρίου επέμενε για την άριστη ποιότητα ιταλικού φαγητού στο Margot και οι υπόλοιποι τον ακολουθήσαμε. Δεν σας κρύβω ότι πρόλαβα να ρίξω μια ματιά και στη θετική κριτική του έμπιστου piperman.

Ο χώρος είναι προσεγμένα διακοσμημένος, αποπνέει ζεστασιά. Οι δύο αίθουσες σχηματίζουν ένα ανάποδο γάμμα. Τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα είναι άνετα τοποθετημένα, ενώ εντυπωσιακά είναι τα μεγάλα μαύρα φωτιστικά οροφής. Στα συν η ανοιχτή κουζίνα με τον σεφ και τους βοηθούς του να δίνουν την εικόνα μελισσιού εν δράσει...

Η υποδοχή ήταν ευγενική και πολύ γρήγορα μας τακτοποίησαν σε ένα άνετο τραπέζι, κοντά στην είσοδο και αμέσως έφεραν καταλόγους. Ο ευγενικός υπεύθυνος δεν άργησε να έρθει να πάρει παραγγελία, ενώ οι αεικίνητοι σερβιτόροι παρατηρούσαν συνεχώς αν χρειαζόμασταν κάτι και αναπλήρωναν μετά από ερώτηση το κρασί και το (εμφιαλωμένο) νερό. Για καλωσόρισμα μας έφεραν ζεστές μπουκιές σφολιάτας με καπνιστό χέλι, εξαιρετική γεύση! Επίσης, κατόπιν ερώτησης, έφεραν νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού που συνοδεύονταν από καλής ποιότητας παρθένο ελαιόλαδο.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Πίτσα Sicilian style με prosciutto di Parma, mozzarela Bufala και ρόκα. Σερβιρίστηκε σε ξύλινο πλατώ, κομμένη σε πέντε ορθογώνια κομμάτια και ήταν εξαιρετικά νόστιμη στην απλότητά της. Η ζύμη της ήταν φοβερά γευστική και άρεσε σε όλους μας.

- Πράσινη σαλάτα με ψητό αντίβ, culatello και εστραγκόν βινεγκρέτ. Φρεσκοκομμένη και με σωστό συνδυασμό της βινεγκρέτ με τα λαχανικά.

- Mozzarela Burrata με τοματίνια και βασιλικό, σαλάτα που θύμιζε τη γνωστή Caprese και άρεσε πολύ σε όλους μας.

- Linguini carbonara με καπνιστό guanciale για τον παραδοσιακό στις γεύσεις φίλο της παρέας, ο οποίος είχε ξαναδοκιμάσει την καρμπονάρα στο Margot και έμεινε ενθουσιασμένος για μία ακόμα φορά.

- Tagliatelle με αχλάδι, prosciutto di Parma και φρέσκια τρούφα για τη μία από τις δύο φίλες της παρέας. Βρασμένες al dente, οι ταλιατέλες έδεναν τέλεια με το προσούτο και η τρούφα σε συνδυασμό με το αχλάδι προσέδιδαν ιδιαίτερη γεύση.

- Φρέσκα ravioli με μοσχαρίσια ουρά και porchini για την έτερη φίλη της παρέας. Εξαιρετικά νόστιμα και τα ραβιόλια με το συνδυασμό μοσχαρίσιου κρέατος και μανιταριών να είναι υπέροχος.

- Φρέσκα σπιτικά agnolotti γεμιστά με πατάτα και τρούφα. Και αυτά τα φρέσκα ζυμαρικά που πήρα εγώ για κυρίως πιάτο ήταν απλά πεντανόστιμα!

Για επιδόρπιο μοιραστήκαμε:
- Μια εξαιρετικά νόστιμη τιραμισού (σε ποτήρι και ποσότητα αρκετή για να χορτάσουν δύο άτομα) που την περιέχυσαν με φρεσκοφτιαγμένο καφέ εσπρέσο και

- Κορμό μπισκότου με mousse σοκολάτα, σάλτσα βανίλιας και παγωτό σοκολάτας γάλακτος. Νόστιμη, αλλά αρκετά "βαριά" λόγω της πληθώρας της σοκολάτας η γεύση του.

Check please! (Όπως έγραφε και ο αγαπητός mavtasos που είναι ένας από τους χρήστες που λείπει η γραφή τους από το σάιτ... )
Περίπου στα 30 ευρώ το άτομο ανήλθε το κόστος, θα το χαρακτήριζα καλό value for money σε σχέση με την ποιότητα των υλικών, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε να είναι και καλύτερο...

Συνοπτικά, η εντύπωσή μας για το Margot ήταν θετική! Εξαιρετικά νόστιμο ιταλικό φαγητό (πίτσες και φρέσκα ζυμαρικά παίρνουν άριστα, πολύ καλές οι σαλάτες και τα γλυκά), πολύ ζεστός και προσεγμένος χώρος, ευγενέστατη και σε σωστούς χρόνους η εξυπηρέτηση από το προσωπικό και καλό value for money, παρά τις σχετικά "τσιμπημένες" τιμές. Με αυτό το προφίλ, προσωπικά θα επιδιώξω να ξαναπάω, για να γευτώ και τα κρεατικά και τα ψαρικά του!

07 Μάρ 2019

George G.