27 Φεβ 2019

Προτού ξεκινήσω να γράφω, πρέπει να πω ότι είχαμε πολύ υψηλές προσδοκίες από τις διθυραμβικές κριτικές των μελών. Συνεπώς, ίσως κρίνω αυστηρά το συγκεκριμένο μαγαζί.

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ στα πλαίσια του Dine Athens από την ALPHA BANK, ένα μεσημέρι Κυριακής.

Το εστιατόριο βρίσκεται στο Κερατσίνι σε μια γωνία-διασταύρωση πολλών οδών. Ο χώρος είναι απλός, παραπέμπει σε ψαροταβέρνα, καθώς είναι διακοσμημένος στα γαλανόλευκα της θάλασσας και ζεστός, ενώ υπάρχει πρόβλεψη καπνιζόντων και μη. Χώρος/ατμόσφαιρα, λοιπόν, (3/4)

Στο εστιατόριο, μας υποδέχτηκε το ευγενικό προσωπικό και μας εξυπηρέτησαν με άριστο τρόπο σε όλη τη διάρκεια του γεύματός μας. Η μόνη ανορθογραφία είναι ότι δεν υπήρχε διαθέσιμο φρέσκο ψάρι ημέρας, καθώς ενημερωθήκαμε ότι είχε ήδη τελειώσει, ενώ το μαγαζί δεν είχε καν γεμίσει ακόμα! Δεν μπορώ να κρίνω αν έτυχε, ή απλά δεν... πέτυχε, αλλά θεωρώ με το ταπεινό μυαλό μου ότι δε γίνεται να πηγαίνεις σε μια ψαροταβέρνα μια ώρα αφού ανοίξει και ενώ δεν είναι ακόμα γεμάτη να μην υπάρχει διαθέσιμο ψάρι. Εξυπηρέτηση, λοιπόν, (3/4)

Στα του καταλόγου, δεδομένου ότι υπήρχε set menu με δύο διαφορετικά πιάτα ανά κατηγορία (τρία ορεκτικά/σαλάτα/κυρίως/επιδόρπιο) παραγγείλαμε ένα από το καθένα, ώστε να αποκτήσουμε συνολική εικόνα. Δε θα μακρηγορήσω:

ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙΑ γόνοι τηγανητοί, επίσης νόστιμο πιάτο

- Κυρίως, εδώ προβληματιστήκαμε, καθώς δεν υπήρχε φρέσκο ψάρι (δες παραπάνω) και δεσμευτήκαμε με 2 μακαρονάδες:
ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ, με πολύ νόστιμες γαρίδες (γάμπαρη Αμβρακικού) αλλά θέλαμε περισσότερη σάλτσα, μας φάνηκε στεγνό το πιάτο και
ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ με ΑΥΓΟΤΑΡΑΧΟ Μεσολογγίου, νόστιμο πιάτο χωρίς να μας ενθουσιάσει ωστόσο.

ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ, ικανοποιητικά και τα δύο

Το μενού είχε κάποια φοβερά και μερικά τελείως αδιάφορα πιάτα, δυστυχώς δε φύγαμε ενθουσιασμένοι όπως τα υπόλοιπα μέλη, καθώς τα ορεκτικά ήταν αυτά που πρακτικά ικανοποίησαν τους ουρανίσκους μας. Οι πρώτες ύλες ήταν ποιοτικές, αλλά το αποτέλεσμα όχι πάντα καλό. Θέλω να επανέλθω στο μαγαζί για φρέσκο ψάρι, ώστε να κρίνω καλύτερα. Γεύση λοιπόν, (3/4)

Με έκπτωση λόγω χρήσης κάρτας ALPHA, δύο άτομα πληρώσαμε 54,00 €. Το μενού ήταν τεράστιο και ειλικρινά σκάσαμε στο φαγητό! Ωστόσο, δεν είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε ψάρι, γι’ αυτό και θα έβαζα 3,5 αντί για 4. Value for money λοιπόν, (4/4)

Πιθανότητα να ξαναπάω; 7/10, μήπως και διαπιστώσω τελικά όσα αναφέρουν οι "guru" του site, καθώς η πρώτη φορά δεν... έπιασε αναμενόμενη ψαριά.

Ευχαριστούμε για την κριτική σας.
Όπως είδατε κι από τις υπόλοιπες κριτικές των μελών, στο εστιατόριό μας υπάρχει σχεδόν πάντα φρέσκο ψάρι ημέρας, Ο λόγος που λέμε «σχεδόν» είναι επειδή κάποιες φορές, λόγω μποφόρ έχει τύχει να μην υπάρχει η επιθυμητή ψαριά.
Την ημέρα που μας επισκεφθήκατε υπήρχαν φρέσκα ψάρια ημέρας, τα οποία όμως δεν προοριζόταν για φιλέτο καθώς ήταν πολύ μεγάλα. Συνήθως τα ψάρια που φιλετάρουμε είναι μικρότερου μεγέθους, όπως πχ. σκάρος, μελανούρι, σαργός, δράκαινα, λυθρίνι, κλπ. Επομένως, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είχαμε φρέσκο ψάρι το οποίο όμως δεν προοριζόταν για φιλέτο ώστε να σας προσφέρουμε το προτεινόμενο πιάτο, στα πλαίσια του Dine Athens.

Σχετικά με την μακαρονάδα με αυγοτάραχο Μεσολογγίου, επειδή δε θέλουμε να "επισκιάσουμε" τη γεύση του αυγοτάραχου, προσθέτουμε μόνο λίγες μπάρες κολοκυθιού για να πάρει "χρώμα" το πιάτο.

Θα θέλαμε πολύ να επισκεφθείτε ξανά το εστιατόριό μας ώστε να διαπιστώσετε ότι όσα αναφέρουμε παραπάνω ισχύουν αλλά και να απολαύσετε τις υπόλοιπες θαλασσινές νοστιμιές του μενού μας!

27 Φεβ 2019

Paixtaras