05 Μάρ 2019

Ακόμα μια επίσκεψη στην τιμημένη μεζεδούπολη (aka Χαλάνδρι) σε ένα μαγαζί που το είχα επισκεφτεί παλιά (αρκετά παλιά) και που προέκυψε μέσω του ask4food και πάλι. Δίπλα στη παλιά πλατεία Κένεντι, όπου σε αντίθεση με το υπόλοιπο Χαλάνδρι βρίσκεις εύκολα να παρκάρεις, σε μια ωραία μονοκατοικία στεγάζεται το "Περί Ουσίας".

Τα παιδιά του service μας υποδέχονται χαμογελαστά, μας οδήγησαν στο τραπέζι μας (μη καπνιζόντων), και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (μαύρα και άσπρα) νερό βρύσης και τον κατάλογο.

Έχοντας κάνει και τη σχετική μας μελέτη από το site δοκιμάσαμε τα ακόλουθα πιάτα:
Κρεμμυδόπιτα. Καλή ως ποσότητα, συμπαθητική ως γεύση αλλά έχοντας και μπέικον και τυριά έγινε απίστευτα λιπαρή και βαριά (5/10).
Πατάτες σαγανάκι. Η απόλυτη υπερβολή, με μπέικον, τυριά, μανιτάρια, κλπ. Ενώ τα υλικά ένα προς ένα προφανώς και έχουν γεύση, το αποτέλεσμα είναι κάτι το εντελώς αδιάφορο (4/10).
Κοτόπουλο Χιώτικο. Καλό πιάτο, με πολλά κομμάτια ζουμερού κοτόπουλου, πολλά και γευστικά μανιτάρια, και γεύση μαστίχας (θα μπορούσε να είναι πιο έντονη) (7/10).
Κεφτεδάκια της Μαμάς. Ένα πολύ καλό πιάτο. Ικανός αριθμός μεγάλων κεφτέδων, ξεροψημένοι απ'έξω, μαλακοί μέσα και μυρωδάτοι (8/10).

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν σφηνάκια.

Γενικά οι γεύσεις ήταν σε κάποια πιάτα ήταν καλές ενώ οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Προσωπικό ευγενές και γρήγορο. Θεωρώ βέβαια ότι υπάρχει μια υπερβολή στην ευγένεια/οικειότητα. Χαρακτηριστικότερο το γεγονός ότι όταν μας φέρανε το λογαριασμό μαζί με το κέρασμα, ο σερβιτόρος κάθισε από πάνω μας και επέμενε

Χώρος:
Καθίσαμε στο εσωτερικό που αποτελείται από 3 μεγάλους χώρους. Τα τραπεζάκια είναι ευρύχωρα, με αρκετό αέρα γύρω τους, και νιώθεις άνετα. Ο διαχωρισμός καπνιζόντων και μη καπνιζόντων πρακτικά ανύπαρκτος, οπότε ανάλογα με τον κόσμο και το ποια aircondition είναι ανοικτά ο καπνός μπορεί να σας ενοχλήσει πολύ ή αντίθετα να μη σας ενοχλήσει καθόλου.

05 Μάρ 2019

denvas