05 Μάρ 2019

Divide et impera, Divide ut regnes, Διαίρει και βασίλευε.
Άγνωστος ο γεννήτωρ του «σοφού» αυτού αξιώματος, αλλά πολύ γνωστοί οι εφαρμοστές του. Δε ντρέπομαι, ποσώς, να ομολογήσω ότι είμαι μία εξ’ αυτών.

Παρότι άχρηστη στις αριθμητικές πράξεις έχω κατορθώσει να διαιρέσω τους φίλους μου. Ω ναι! Ψιθυρίζοντας, συνωμοτικά, στο αυτί του καθενός, ξεχωριστά, για το καινούργιο, εν Ελλάδι, pan-Asian εστιατόριο στο οποίο πρέπει οπωσδήποτε να πάμε. “Πάμε πρώτα εμείς και μετά λέμε στους άλλους”.

“Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα”.
Τουλάχιστον στην προκειμένη περίπτωση. Όπου σκοπός είναι, αφενός, να το γνωρίσω, ή επανασυστήσω, στους ανθρώπους της ζωής μου κι αφετέρου να το επισκεφθώ όσες περισσότερες φορές μπορώ. Σίγουρα “ο δρόμος προς την Κόλαση είναι σπαρμένος με καλές προθέσεις” αλλά, πιστέψτε με, μπορώ να ζήσω με αυτό και στην τελική “Στη Δευτέρα Παρουσία ας μου βάλουν απουσία”.

“Η αγάπη άργησε μια μέρα”.
Για την ακρίβεια άργησε καμιά εικοσαριά χρόνια. Τόσα, περίπου, πήρε στο E&O να έρθει στην Αθήνα από το Notting Hill. Δεν ήρθε κουρασμένο. Καθόλου. Αντίθετα. Ήρθε φρέσκο, αναζωογονημένο, παιχνιδιάρικο, εκρηκτικό, όχι σαν παλιά αγάπη αλλά σαν ένας νέος, σαρωτικός, έρωτας.

Στον 8ο όροφο του πρώην Χανδρής, νυν Athens Marriot. Με τζαμαρίες γύρω γύρω κι υπέροχη θέα όπου κι αν καθίσετε. Ένα βροχερό μουντό μεσημέρι με τις στάλες της βροχής στα τζάμια, ένα ηλιόλουστο με τον Σαρωνικό να στραφταλίζει και την υπόσχεση του καλοκαιριού που έρχεται, βράδυ με τα φώτα να λαμπυρίζουν ενώ τα αμάξια διασχίζουν γρήγορα τη Συγγρού. Η Αθήνα όταν τη βλέπεις από ψηλά είναι μια πόλη μαγική.

Φυσικό ανοιχτόχρωμο ξύλο και πέτρα τα βασικά υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί. Υπαινικτικές Απωανατολίτικες πινελιές χωρίς να είναι κραυγαλέες. Τραπέζια άνετα, καρέκλες αναπαυτικές, επαρκής ζωτικός χώρος, όμορφα λιτά σερβίτσια, μια αίσθηση άνεσης, απλότητας, διακριτικής πολυτέλειας η οποία επιτρέπει να λάμψει ο απόλυτος πρωταγωνιστής που είναι το φαγητό.

“Τα παιδία παίζει και φλερτάρει”
Το μενού παίζει με την Ιαπωνία, κλείνει πονηρά το μάτι στην Κίνα ενώ φλερτάρει ασύστολα με την Ταϊλάνδη. Έτσι παίζω κι εγώ με τα πιάτα και τα συστατικά τους. Χρώματα, αρώματα, υφές μπλέκονται γλυκά μεταξύ τους δίνοντας μία τελείως διαφορετική διάσταση στην κάθε μπουκιά. Μόνο το τελικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Διαδοχικές εκρήξεις γεύσεων κι επιφωνημάτων. Σαν τα βεγγαλικά της πρωτοχρονιάς και την αντανάκλασή τους στα μάτια αυτών με τους οποίους τα μοιράζεσαι.

• Edamame με kimchi butter. Απλά δεν υπάρχουν. Μέσα σε καλόγουστο μπολ, έρχονται φασολάκια σόγιας τα οποία αναπαύονται, νωχελικά, στην πλέον απίστευτη umami sauce. Αλμυρή, ξινή, ελαφρά καπνιστή, υπογείως γλυκιά, βουτυρένια κι, όμως, ανάλαφρη. 5e. Με φίλη, διαφορετικής ηλικίας, συμφωνήσαμε ότι όποιος μας βάλει δαχτυλίδι μέσα, τον παντρευόμαστε άμεσα. Αυτό είναι φαγητό για επέτειο. Όχι σαν ένα epic fail με έντομα που πήρε το αυτί μου.

• Prawn dumplings. Με αυτή τη ζελατινώδη διάφανη ζύμη. Η γαρίδα έχει τον κύριο λόγο στη γεύση κι όχι το δαντελένιο μαξιλαράκι που την τυλίγει. 8e.

• Duck and watermelon salad. Τραγανός πικάντικος, φρέσκος κόλιανδρος, καρπούζι τόσο γλυκό κι αρωματικό και άλιπα φιλετίνια πάπιας. 14e.

• Tempura λαχανικών. Όταν δαγκώσετε την πρώτη φέτα των αέρινων λαχανικών σας ορκίζομαι ότι, όχι μόνο θα αισθανθείτε, αλλά, θα ακούσετε ένα λεπτό γυαλί να σπάει.

• Crispy duck and pancakes. Ότι πιο κοντινό, άρτιας εκτέλεσης, θα βρείτε στην περίφημη όσο και κακοποιημένη πάπια Πεκίνου. Τραγανή πέτσα, ζουμερή σάρκα, αφράτες πιτούλες, τραγανά sticks λαχανικών, homemade hoi sin sauce. 25e για 2 άτομα.

• Phad Thai. Η προσωπική μου παιδική χαρά. Τα noodles έρχονται, σοφά, φορμαρισμένα γεγονός που τους επιτρέπει να παραμείνουν καυτά, ως οφείλουν, μέχρι την τελευταία μπουκιά. Στις τέσσερεις γωνίες του μαύρου πιάτου στο οποίο σερβίρονται θα βρείτε … τηγανισμένο κρεμμύδι, lime, chilly και φιστίκια. Παίξτε! Απλά παίξτε! Όλοι το χρειαζόμαστε εξάλλου κι εδώ δε θα σας στραβοκοιτάξει κανείς. Κάντε διαφορετικούς συνδυασμούς κάθε φορά και ανακαλύψτε πως ένα συστατικό μπορεί να αλλάξει την τελική επίγευση ενός πιάτου.13e.

• Sushi and sashimi boat. Ναι. Σερβίρονται σε ξύλινη βάρκα. Ευφάνταστα, νόστιμα, με τις ωμές φέτες σολομού και τόνου να ξεχωρίζουν για μένα. Οι υπόλοιποι είχαν άλλη άποψη. 22e για 2 άτομα.

• Lemongrass crème brûlée. Η Ανατολή συναντά τη Δύση σε ένα απίστευτα ισορροπημένο επιδόρπιο. 5e.

Η γεύση έχει μνήμη και η μνήμη γεύση. Κι όχι μόνο. Κι αφή, όσφρηση, όραση, ακούσματα έχει. Για μένα το E&O έχει αναμνήσεις από το παρελθόν και ματιές στο μέλλον.
Αν διάλεγα ένα τραγούδι αυτό είναι σίγουρα to “You sexy mother fucker” from the Artist Formerly Known as Prince.

05 Μάρ 2019

tzia