06 Μαι 2019

Βρίσκεται στην Αριστοτέλους μέσα στη Στοά Μοδιάνο. Πιο κέντρο δεν γίνεται.
Ο χώρος όμορφα διακοσμημένος με πίνακες, παλιά αντικείμενα και χρωματιστά. Εμείς καθίσαμε στα εξωτερικά τραπεζάκια του καταστήματος που βρίσκονται μέσα στο δρομάκι της στοάς αλλά υποθέσαμε πως και μέσα να καθόμασταν θα ήταν ζεστά και οικεία. Υπάρχει μία βιτρίνα με τα φρέσκα ψάρια της ημέρας καθώς και τα όστρακα, σε πάγο, κάτι που μας άρεσε γιατί είχαμε τη δυνατότητα να δούμε τα προϊόντα που θα καταναλώναμε.

Το προσωπικό φιλικό και εξυπηρετικό.

Όταν καθίσαμε μας έφεραν δύο ποτήρια με ζεστή και πεντανόστημη ψαρόσουπα σαν καλωσόρισμα! (Εγώ δεν προτιμώ την ψαρόσουπα, όμως αυτή τη λάτρεψα! ) Καλοφτιαγμένη, με διάφορα είδη ψαριών μέσα, δεν τα τσιγκουνεύτηκαν).

Παραγγείλαμε:

"Μαϊντανοσαλάτα Σύρου με κουκουνάρι" 3,5€ Περιμέναμε να είναι ψιλοκομμένος μαϊντανός σαλάτα αλλά τελικά ήταν αλοιφή γιαουρτιού με μαϊντανό (οκ)

"Λευκός ταραμάς μπακαλιάρου χειροποίητος" 3,5€ πολύ καλός (εκτιμώ τις χειροποίητες αλοιφές διότι πολλά καταστήματα εστίασης επαναπαύονται στις τυποποιημένες και για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να επισκεφτώ μία ταβέρνα για να φάω την αλοιφή που βρίσκω και στο σούπερ μάρκετ).

"Μύδια αχνιστά" 6,5€ τα ζητήσαμε χωρίς μουστάρδα και πραγματικά ήταν καταπληκτικά! Για μένα που τα μύδια αχνιστά είναι το αγαπημένο μου πιάτο, με σιγουριά μπορώ να πω πως είναι τα καλύτερα μύδια αχνιστά που έχω φάει σε όλη τη Θεσσαλονίκη.

"Μανιτάρια με αυτό το πλευρώ... τους να κοιμάσαι" 4,5€ καλά

"Χόρτα ΤσιρΤσιριστά σβησμένα με ξύδι, φλοίδες ανθότυρου ξηρού Κρήτης, σουσάμι και ντομάτα" 5,90€ στην παρέα μου άρεσαν, εγώ προτιμώ τα σκέτα χόρτα με λεμονάκι, αλλά ήταν οκ

"Κοτοπουλάκι Τσιρ Τσιρ αλανιάρικο" 6,50€ το οποίο το ζητήσαμε στη σχάρα και η παρέα μου έμεινε πολύ ευχαριστημένη.

Περάσαμε ωραία βραδυά. Ήρεμη και απολαυστική.

Μας έδωσαν μία κάρτα με σφραγίδα. Αν την επόμενη φορά που θα επισκεφθούμε το κατάστημα δείξουμε την κάρτα αυτή, θα έχουμε δωρεάν το πρώτο ποτό (κρασί ή τσίπουρο) και έτσι σε κάθε επίσκεψη. Στις 5 σφραγίδες ανοίγουν ένα μπουκάλι κρασί.

Επίσης ο τιμοκατάλογος υπάρχει στο διαδίκτυο κάτι που το εκτιμήσαμε και ήταν και ο τρόπος που μάθαμε και επιλέξαμε το κατάστημα.

Αρνητικά:

Δεν μας έκοψαν απόδειξη και μας έφεραν μόνο το δελτίο παραγγελίας και όταν ζητήσαμε, μας έφεραν αποδείξεις χωριστές που συμπλήρωναν το συνολικό κόστος.

Τους δώσαμε μία χάρτινη σακούλα με ένα γλυκό μέσα (είχαμε γενέθλια να γιορτάσουμε μετά) και το ξεχάσαμε στο τέλος και φύγαμε. Την επόμενη μέρα ευτυχώς είχαν κρατήσει το γλυκό, τη σακούλα όχι.

06 Μαι 2019

kokkis