11 Μάρ 2019

Δύσκολο θέμα το φαγητό έξω Δευτέρα μεσημέρι. Ιδίως αν το ζητούμενο είναι απλή ελληνική κουζίνα. Ξεσκόνισα καλά τις λίστες μου και καταλήξαμε δυο άτομα στον Μανώλη στο Πολύδροσο Χαλανδρίου. Πολύ ήσυχη και πράσινη γειτονιά, με πανεύκολο παρκάρισμα.

Οικογενειακή ταβέρνα, οικογενειακή υπόθεση. Ομολογώ ότι στην επιλογή μου έπαιξε σοβαρό ρόλο και η περιέργειά μου για το ροκ background ενός από τους 4 γιους του ιδιοκτήτη κ. Μανώλη. Κατά καιρούς είχα διαβάσει διάφορες κριτικές/αφιερώματα για την ταβέρνα και μια θετική εικόνα είχε ήδη διαμορφωθεί μέσα μου. Οι φωτογραφίες του Nick Cave αγκαλιά με τη μητέρα της οικογένειας, των Sigur Ros μετά την πρώτη συναυλία τους στο Θέατρο Βράχων ή του Moby μόνο ως κράχτης μπορούσαν να λειτουργήσουν για εμένα.

Η ταβέρνα είναι μεγάλη, καθαρή και απλή, με παλαιάς κοπής διακόσμηση και τραπεζοκαθίσματα. Διαθέτει δυο εσωτερικές αίθουσες – η μικρότερη φαινόταν να είναι η εφεδρική – και μεγάλη στεγασμένη βεράντα. Ένα τμήμα της βεράντας είναι κλειστή με τζάμια και εκεί καθίσαμε, Νοέμβρη μήνα. Οι τουαλέτες είναι καθαρές και μουσική δεν ακούγετε.

Τίποτα που να προδίδει ροκ προτιμήσεις ή που να μαρτυράει το ιδιαίτερο πελατολόγιο της ταβέρνας. (Τι αφίσες των depeche mode διάβαζα στα αφιερώματα?) Μόνο ένας μαυροπίνακας που μάλλον περνάει απαρατήρητος πάνω από το πάσο του ταμείου δίνει ένα κάποιο στίγμα.

Όσο ήμασταν εκεί μόνο 3 ή 4 τραπέζια γέμισαν, ενώ άλλοι τόσοι πελάτες ήρθαν και πήραν σακούλες με φαγητό για το σπίτι. Η ταβέρνα της γειτονιάς. Η εξυπηρέτηση και αυτή απλή και απροσποίητη από ένα από τους γιους μάλλον. Πέρασε και ο πατέρας από το τραπέζι να μας ρωτήσει για το φαγητό. Νιώσαμε οικεία, χωρίς πολλά – πολλά.

Κατάλογος δεν μας δόθηκε από ό, τι θυμάμαι και το μενού μας απαγγέλθηκε. Αν θέλετε να πάτε προετοιμασμένοι ο κατάλογος υπάρχει στο site του εστιατορίου. Πήραμε τα βραστά λαχανικά της ημέρας (3€), δηλαδή μπρόκολο, τηγανιτές πατάτες (3€), κεφτέδες (7€) και μια μερίδα παϊδάκια αρνίσια (1/2 κιλό - 17€). Ήταν όλα πολύ καλά, σωστά μαγειρεμένα και σε χορταστικές μερίδες. Όπως ακριβώς περιμένει κανείς από τέτοιου είδους ταβέρνες. Μια μικρή απογοήτευση μόνο στους κεφτέδες που αν και νόστιμοι έφερναν πιο πολύ σε μπιφτέκια. Ήπιαμε μισό κιλό χύμα κόκκινο κρασί, απλά οκ. Στο τέλος μας κέρασαν δικά τους γλυκά χαλβά και καζάν ντιπ που δεν μας ενθουσίασαν. Μια ωραία κίνηση παρόλα αυτά.

Ο λογαριασμός για όλα αυτά ήρθε στα 34€. Το value for money είναι αδιαπραγμάτευτο και σίγουρα θα υπάρξει επανάληψη.

11 Μάρ 2019

katkats