20 Μάρ 2019

Θα ξεκινήσω και θα κλείσω με την ίδια λέξη: Σπεύσατε! Και αφού κάνω την αυτοκριτική μου που δε διάβασα πιο προσεκτικά τις κριτικές των φίλων (κατά χρονολογική σειρά) Julia, TΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ, Giovanni7 και minotavrs που έβαλαν το ΑΙΦΝΗΣ στο χάρτη του a4f, ώστε να πάω νωρίτερα για επιτόπια αναγνώριση (ούτε 20 λεπτά δρόμος από τη Νέα Σμύρνη), περνώ άμεσα στην αναφορά των σημείων που καθιστούν το ΑΙΦΝΗΣ κατά τη γνώμη μου σε μέρος must visit, ακόμα κι αν πρέπει να κάνετε αρκετά χιλιόμετρα.
Για να ξεκινήσουμε με το πρώτο πλεονέκτημα, θα το βρείτε πολύ εύκολα, στρίβοντας πρώτα από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης στην Α’ είσοδο της Αργυρούπολης και κατόπιν στην οδό Κρήτης (πρώτος δρόμος αριστερά, προσοχή στη διασταύρωση! ). Θα παρκάρετε ασύλληπτα εύκολα (2 στα 10), προσοχή όμως να μην το προσπεράσετε, το μαγαζί είναι γωνιακό και μάλλον λιτό και σεμνό στην εμφάνιση, εξωτερικά τουλάχιστον.
Ο έξω χώρος είναι περιφραγμένος με ξύλο και νάιλον και κάποια φυτά σε γλάστρες, σίγουρα δεν είναι το ατού του μαγαζιού, χωρίς να είναι κακός, θέλει περισσότερο πράσινο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ο μέσα χώρος κερδίζει στην όποια σύγκριση κατά κράτος. Είναι από τις περιπτώσεις που σκέπτεσαι «από πού ν’ αρχίσω και πού να τελειώσω;», η φίλη PP TINA θα χρειαστεί δύο σελίδες για την αναλυτική περιγραφή, όπως μόνο αυτή ξέρει να κάνει. Εγώ περιορίζομαι να σας πω ότι πρόκειται για εξαιρετικά φιλόξενο χώρο, σε όποιο σημείο του και αν καθίσεις θα νιώθεις το ίδιο άνετα. Μοιάζει όντως με σαλονοτραπεζαρία αστικού αθηναϊκού σπιτιού, μου θύμισε λίγο το ΚΑΠΠΑ και το ΟΙΚΕΙΟΝ, όμως στο (πολύ) πιο σικ. Έχει δοθεί προσοχή ακόμα και στην τελευταία λεπτομέρεια, τόσον όσον αφορά τη διακόσμηση (αφήστε το μάτι σας να ταξιδέψει, δεν θέλω να σας χαλάσω την έκπληξη) όσο και την επίπλωση (αρχοντικά τραπέζια, απολαυστικά βολικά καθίσματα, art de la table πολύ πάνω από το μέσο όρο) και το φωτισμό.
Ψυχή του ΑΙΦΝΗΣ το ζεύγος των ιδιοκτητών-σεφ, εντυπωσιακή ομοιότητα ως προς αυτό το σημείο με τα κοντινά ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Προσωποποίηση της ευγένειας, αρχοντιάς, χωρίς ίχνος δηθενισμού, άνθρωποι που χαίρεσαι να τους κάνεις παρέα και που οι ίδιοι δείχνουν ανοικτά πόσο εκτιμούν τη σοβαρή κουβέντα επί παντός επιστητού, κυρίως όμως γαστρονομικού προσανατολισμού. Σε υποδέχονται και σε ξεπροβοδούν με ένα μεγάλο ειλικρινές χαμόγελο. Από κοντά, χωρίς να υστερεί ίχνος στην ποιότητα της εξυπηρέτησης, και η νεαρή κυρία που καλύπτει μόνη της χωρίς πρόβλημα όλη την αίθουσα.
Όταν φθάσαμε, Κυριακή μεσημέρι στις 2, ήμασταν για αρκετή ώρα οι μόνοι πελάτες, μέχρι να φύγουμε όμως στις 4, το μαγαζί είχε γεμίσει μέσα έξω. Πελατεία όλων των ηλικιών, πολιτισμένοι άνθρωποι, χωρίς φωνές και βαβούρα, και βέβαια ούτε σκέψη για τσιγάρο.
Η απόλαυση αρχίζει με το κέρασμα της υποδοχής: τυρομπαλάκια σερβιρισμένα σε λυγισμένα κουτάλια (οι πιο παλιοί θα θυμηθούν τον ισραηλινό «μάγο» Uri Geller, που έχτισε την καριέρα του πάνω σ’ αυτό το κόλπο) με λίγη μαρμελαδίτσα εσπεριδοειδών δίπλα. Νερό δροσερό σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί φρέσκο σε καλάθι με μαχαίρι, για να μη στεγνώνει, κρασί δικό τους (λευκό, ροζέ και κόκκινο) σε vintage καράφα. Ο κατάλογος καλογραμμένος, σας παρακινεί να συνθέσετε κλασσικό μενού με σαλάτα, ένα – δύο ορεκτικά και ένα κύριο πιάτο για τον καθένα. Προσοχή στο πόσα θα παραγγείλετε! Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, ευτυχώς είναι και πάρα πολύ νόστιμες.
Για την περιγραφή των πιάτων υπάρχουν στο a4f πλείστοι όσοι ειδικοί, περιμένω με ενδιαφέρον τον φίλο Vaggg να κάνει παιχνίδι. Η τετραμελής παρέα μας ξεκίνησε με μια χορταστικότατη καταπράσινη σαλάτα με ρόκα, στρογγυλά βραστά φασολάκια, πιπεριά Φλωρίνης, λεπτές φέτες παστράμι και καρύδια περασμένα στο τηγάνι (προσοχή στη λεπτομέρεια) και μια πιατέλα με ποικιλία μανιταριών με ξινόγλυκη σος (ο καλός σεφ μου είπε την συνταγή, τα μαγείρεψα χθες και ακόμα γλύφω τα δάχτυλά μου). Για κύριο πιάτο πήραμε μπιφτέκια με πατάτες country, καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με μους μελιτζάνας και πέρκα με ζυμαρικά. Απλά στη σύλληψη, θεσπέσια στην εκτέλεση, κυριολεκτικά σκουπίσαμε τα πιάτα μας. Για επιδόρπιο περιοριστήκαμε σε εσπρεσάκια, βάλαμε όμως – για το γούρι – και μια σοκολατόπιτα bitter στη μέση, εκπληκτική.
Ο λογαριασμός φαγητών + ποτών για τέσσερα άτομα ίσα που ξεπέρασε τα 90 ευρώ. Οι τιμές των κυρίως πιάτων στα 12-13 €, οι σαλάτες στα 8 €, τα ορεκτικά γύρω στα 10 €. Φύγαμε υποσχόμενοι στο ζεύγος των ιδιοκτητών και στους εαυτούς μας να επανέλθουμε το ταχύτερο. Έτσι λοιπόν: Σπεύσατε!

20 Μάρ 2019

fratello