26 Μάρ 2019

Επίσκεψη στο BALCONY βράδυ Σαββάτου μετά από απαραίτητη κράτηση. Ήθελα εδώ και καιρό να το επισκεφθώ, έχοντας ακούσει και διαβάσει αρκετά θετικά σχόλια, τα οποία σε γενικές γραμμές επιβεβαιώθηκαν.
Το BALCONY βρίσκεται στην αρχή της οδού Βεϊκου, σε απόσταση αναπνοής από το Μουσείο της Ακρόπολης. Στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, και συγκεκριμένα στον 1ο όροφο, ενώ για τους ζεστούς μήνες διατίθεται και ταράτσα. Ο χώρος είναι ευχάριστος, μοντέρνος και απλός, με σχετικά χαμηλό φωτισμό και τις αποχρώσεις του γκρι-μπεζ να κυριαρχούν. Δεν υπάρχει κάτι αρνητικό και ο μοναδικός λόγος που του στερώ έναν βαθμό στην αξιολόγησή μου είναι ότι τα τραπέζια βρίσκονται σε αρκετά κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Ωστόσο, δεν πρέπει να ξεχάσω να αναφέρω την απόλυτη απαγόρευση του καπνίσματος στον εσωτερικό χώρο, καθώς και την ταιριαστή μουσική jazz σε σωστή ένταση.

Το προσωπικό, πολυάριθμο και ευγενέστατο, ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας. 1-2 ζητηματάκια που προέκυψαν (μη εξαργύρωση έκπτωσης e-table, λάθος στο μπουκάλι κρασί) επιλύθηκαν άμεσα και με τη σωστή αντιμετώπιση εκ μέρους τους. Ενδεχομένως το ύφος του προσωπικού να το προτιμούσα κάπως πιο «χαλαρό», πιστεύω θα ταίριαζε με την όλη ατμόσφαιρα, η λεπτομέρεια αυτή ωστόσο δεν θα τους στερήσει την άριστη αξιολόγηση ως προς το service.

Ο κατάλογος όχι ιδιαίτερα εκτενής, προσφέρει ωστόσο αρκετές επιλογές. Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε νόστιμο ψωμί με ελιές και λάδι (χρέωση 1 €)
- Πρασόπιτα με μάραθο, πιπεριές, τραχανά και μυζήθρα (με ένα ερωτηματικό ως προς το είδος του τυριού). Νόστιμη, με ωραία αρώματα και ένα πολύ ελαφρύ φύλλο, μας ικανοποίησε. Η ποσότητα αρκετά ικανοποιητική και η τιμή του πιάτου στα 7 €.
- Σαλάτα balcony με σπανάκι, βαλεριάνα, φιστίκι αιγίνης, αχλάδι, σύκο, κατσικίσιο τυρί και βινεγκρέτ ραβέντι (9 €). Νόστιμη εξίσου σαλάτα, όχι βέβαια κάτι αξιομνημόνευτο. Ενδεχομένως σε κάποιους να φανεί και περισσότερο γλυκιά από το επιθυμητό.
- Από κυρίως εγώ παρήγγειλα ριζότο κολοκύθα με καπνιστή γαρίδα, τριμμένη λουζα και κρέμα ροκφορ (16 €). Πραγματικά εξαιρετικό πιάτο, από τα πιο νόστιμα που έχω δοκιμάσει. Το ρύζι πολύ ωραία χυλωμένο, η γεύση της καπνιστής γαρίδας απολύτως πετυχημένη, ενώ και τα υπόλοιπα υλικά ταίριαζαν μεταξύ τους. Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη.
- Η γυναίκα μου παρήγγειλε ραγού βοδινού με φρέσκα σκιουφιχτά και ξερή μυζήθρα Κεφαλλονιάς (14 €). Το πιάτο δεν ήταν άσχημο, μαλακό το κρέας, ωραία και τα ζυμαρικά με την τριμμένη μυζήθρα, σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν σου έμενε κάτι ιδιαίτερο στο τέλος, καθώς γευόσουν ένα πιάτο που έχεις σίγουρα ξαναδοκιμάσει σε άλλες εκτελέσεις.

- Από γλυκά παραγγείλαμε μία πάβλοβα με κρέμα γιαούρτι, πούδρα λευκής σοκολάτας σορμπέ αγριοκέρασο μαρέγκες αρωματισμένες με λάιμ και γλυκό αγριοκέρασο (6.5 €). Και εδώ οι εντυπώσεις μας άκρως ικανοποιητικές, καθώς το γλυκό μας άρεσε πολύ.
- Από την λίστα κρασιών επιλέξαμε ένα ροζέ έργο Λαντίδη (21 €), το οποίο μας άρεσε πολύ.
Αντικειμενικά ως προς τη γεύση η δικαιότερη βαθμολογία θα ήταν ένα 3 με 3.5. Παρασυρόμενος, όμως, από το πραγματικά πολύ νόστιμο κυρίως πιάτο που δοκίμασα αλλά και το γλυκό στο τέλος, θα ανεβάσω λίγο τη βαθμολογία μου.

Για τα παραπάνω, δηλαδή ένα ορεκτικό, μία σαλάτα, 2 κυρίως, ένα γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί ο λογαριασμός ήταν στα 74,5 €. Εμείς βέβαια πληρώσαμε 49,5 € λόγω εξαργύρωσης πόντων από το e-table, η αξιολόγηση μου ωστόσο θα αφορά την αρχική τιμή, οπότε ένα μικρό έστω κλικ πιο κάτω στις τιμές θα ήταν σίγουρα ευπρόσδεκτο.

Αυτά λοιπόν και από εμένα για το BALCONY, περιμένω και τις δικές σας αξιολογήσεις, καθώς σίγουρα θα σας πρότεινα, έστω μία, δοκιμή.

26 Μάρ 2019

ALEX80