29 Μάρ 2019

Ήθελα πολύ, πάρα πολύ, να μου αρέσει το Cookoomela επειδή το επέλεξα πραγματικά με μεγάλο ενθουσιασμό και είμαι μανιταρολάτρης, αλλά δυστυχώς... δεν. Είναι μία από τις λίγες, ελάχιστες, φορές που θα διαφοροποιηθώ από την κριτική του αγαπημένου Pontikiou που εμπιστεύομαι τυφλά, καθώς εμάς η Cookoomela μας άφησε ανάμικτο θυμό με απογοήτευση.
Έχουν βέβαια μεσολαβήσει και αρκετοί μήνες από την πρώτη κριτική - ικανότατος όμως χρόνος να παραμεληθεί το προιόν, να συρρικνωθεί η ποσότητα ή ποιότητά του, να χειροτερέψει ο χώρος και η γενικότερη στάση απέναντι στον πελάτη. Όπερ και συνέβη.

Στην περιοχή των Εξαρχείων (τώρα πια) τυχαίνει να μην πολυκινούμαι, ωστόσο η ανάγκη το'φερε να βρεθώ πολύ πρόσφατα για κάποια δουλειά εκεί κοντά και τελειώνοντας το απόγευμα να αναζητήσω για φαγητό κάτι γρήγορο και λίγο εναλλακτικό, μιας και σε vegan / vegeterian επιλογές και πειραματισμούς δεν λέω ποτέ όχι. Η Cookoomela μου ήρθε ως σκέψη αυτόματα.
Η μέρα δεν ήταν καλή. Φύσαγε σαν τρελός, είχε παγωνιά σαν παρανοικός, έβρεχε σαν Νοέμβρης. Ποτέ δεν επηρεάζομαι από τις κακές συνθήκες, όμως ο χώρος που έχουν στήσει το μαγαζάκι τους - μια τρύπα ουσιαστικά - είναι εντελώς αφιλόξενος.

Βρωμιά και εγκατάλειψη στο πεζοδρόμιο, στο κομμάτι του που τους "ανήκει", έλλειψη φωτισμού, ανύπαρκτος χώρος για να ξαποστάσεις έστω για λίγο, ένας πάγκος μικροπωλητού παραδίπλα μαζί με τον μικροπωλητή και την πραμάτεια του, δεν προσφέρουν απολύτως τίποτε ώστε να αξιώνονται 2,50 ευρώ για ένα vegan σουβλάκι, μόδα που έχει υπερτιμηθεί πλέον σε εξοργιστικό βαθμό.
Η σκέψη μας ήταν να φάμε κάτι στα γρήγορα και στα όρθια, μιας και σε συνθήκες street food είμαστε απολύτως εξοικειωμένοι και τίποτε συνήθως δεν μας ενοχλεί, όμως στη θέα διαφόρων καταστάσεων πήραμε αμέσως στροφή 180 μοίρες και αποφάσισα μόνη μου να τα πάρουμε πακέτο.

Η κατάσταση μέσα χειροτέρεψε. Οι δύο κοπέλες πίσω από τον πάγκο, αμίλητες, αγέλαστες, σχεδόν "απούσες" και σκυμμένες σιωπηλά στην δουλειά τους, έκαναν αρκετά λεπτά να μου δώσουν σημασία και να μου απευθυνθούν. Δεν υπήρχε φόρτος εργασίας ή κάτι άλλο.
Ο κύριος στο ταμείο - ή καλύτερα να πω στο παγκάρι - ειρωνικός, βαρύς, αγενής, σχεδόν εχθρικός, δεν έκανε απολύτως τίποτε να εξυπηρετήσει σωστά τον πελάτη της πρώτης φοράς. Του ανέφερα ότι έρχομαι πρώτη φορά, καμία ιδιαίτερη πρεμούρα να μου εξηγήσει / διευκρινίσει / προτείνει / διαφημίσει το καινοτόμο σουβλάκι του. Αν δεν ήξερα από μόνη μου, η πλήρης αδιαφορία να μου πει το οτιδήποτε.

Παρήγγειλα ένα red, ένα yellow και ένα με κεμπάπ φακής για να δοκιμάσουμε την πλήρη γκάμα. Ζήτησα να αφαιρεθεί το κρεμμύδι σε όλα και όλο ύφος μου είπε ότι αυτό δεν γίνεται γιατί μαζί με αυτό θα αφαιρεθεί πακέτο και η ντομάτα και κάτι ακόμη. Πρώτη φορά είδα μέσα σε μεγάλη πλαστική λεκάνη ντομάτα μαζί με κρεμμύδι και να μην μπορούν να διαχωρίσουν το ένα από το άλλο - τί είδους τιμωρία είναι αυτή ; εσείς το έχετε ξανακούσει ;
Επιπλέον κανείς δεν φρόντισε να με ενημερώσει ή έστω ρωτήσει, με τί πίτα προτιμώ τα σουβλάκια, θεωρώντας ας πούμε αυτονόητη επιλογή την (απαίσια) ολικής άλεσης. Μόνο την στιγμή που αντιλήφθηκα ότι ήδη το πρώτο φτιάχτηκε με ολικής, ψέλλισα με φόβο να μου βάλουν άλλο είδος πίτας στα άλλα δύο. Δεν μου προτάθηκε να μου φτιάξουν και το τρίτο με καλαμποκιού παρόλο που πρόσεξαν ότι ενοχλήθηκα έντονα και το άφησαν ως είχε.

Στο βασικό κομμάτι λοιπόν, της γεύσης. Ο γύρος μανιταριών ήταν κατίμαυρος - αρπαγμένος για την ακρίβεια. Οι δύο μεγάλες πατάτες που βάζουν μέσα, καλές. Το κεμπάπ φακής καλό αλλά φλατ, του λείπει κάποιο μπαχαρικό να του δώσει μια ένταση για να μην νιώθεις ότι τρως σκέτη φακή... Τα λοιπά υλικά φυτικές μαγιονέζες, φυτικό τυρί, αβοκάντο, σάλτσα ντομάτας, τα τσιγκουνεύτηκαν, με αποτέλεσμα στεγνό και φτωχό γευστικά. Και τα τρία τυλιχτά φαγώθηκαν ψάχνοντας να βρούμε κάτι να μας εντυπωσιάσει για να πούμε μπράβο στην καινοτόμα ιδέα που δυστυχώς δεν βρέθηκε.

Δεν ξέρω τί έφταιξε. Η λογική μου λέει ότι η κονόμα τους είναι μεγάλη και δεν πολυνοιάζονται να κρατήσουν μια σταθερή ποιότητα. Η ίδια η στάση του υπεύθυνου μου το έδειξε αυτό.
Ως ιδέα θεωρητικά καλή, αλλά επί του πρακτέου πουθενά αντίστοιχη με τα παντελονάτα 2,50 ευρώ που κοστίζει έκαστο, μιας και απόδειξη όση ώρα στάθηκα εκεί δεν κόπηκε σε κανέναν πελάτη ούτε και σε εμένα φυσικά.

29 Μάρ 2019

Ucook