31 Μάρ 2019

Το "Il Covo " αποτελεί " φωλιά " σχετικά ικανοποιητικής Ιταλικής γαστρονομίας στα Μελίσσια. Η εκλεπτυσμένη όψη του εστιατορίου το κάνει να ξεχωρίζει με διαφορά από τα γειτονικά φασαριόζικα κρεατοφαγικά στέκια, επί της οδού Π. Τσαλδάρη, σε σημείο που όταν το αντικρίσαμε αποτέλεσε για εμάς μια ευχάριστη έκπληξη!! Από την κουζίνα του εστιατορίου ξεχωρίσαμε το ορεκτικό, το ζυμαρικό και το γλυκό που δοκιμάσαμε. Αδιάφορους μας άφησε η επιλογή μας που αφορούσε κάποιο πιάτο με κρέας καθώς και η αδιάφορη πίτσα, τουλάχιστον εκείνη της επιλογής μας!
Πριν την είσοδο του εστιατορίου συναντάμε έναν μικρό αλλά χαριτωμένο υπαίθριο χώρο με πράσινα φυτά, λευκά τραπεζάκια με σκουρόχρωμα καθίσματα καθώς και έναν άψογης αισθητικής μεγάλο λευκό καναπέ με όμορφα μαξιλάρια! Ο εσωτερικός - μικρός σχετικά - χώρος διακατέχεται από διακριτική καλαισθησία χωρίς άσκοπες υπερβολές και μάλιστα "ντύνεται" με ωραία μουσική! Τα ξύλινα τραπέζια με τα μαύρα - γκρι σουπλά, τα γκρι χρώματος βελούδινα καθίσματα, τα λευκά σερβίτσια, τις μαύρες χαρτοπετσέτες, τα λευκά μαξιλάρι και τα βαριά χαλιά δημιουργούν ζεστή και ρομαντική ατμόσφαιρα. Μερικές μικρές μάσκες, τοποθετημένες σε ένα ξύλινο τοίχο, και ορισμένες σερπαντίνες ( λόγω εποχής ) γύρω από τα μοντέρνα πολύφωτα έδιναν ένα ξεχωριστό ύφος. Ιδιαίτερο στυλ δίνουν το μικρό μπαρ δίπλα στην είσοδο, με το ράφι τα ποτήρια, τα λίγα ποτά και τα μαύρα στουλς, καθώς και οι γωνίες με τα αναπαυτικά καναπέ και τις μαξιλάρες. Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι σε μερικά καθίσματα ακουμπούσαν με χάρη ορισμένες εσάρπες, πράγμα σπάνιο για τα Ελληνικά δεδομένα... Ωστόσο, παραλίγο να σκοντάψουμε εισερχόμενοι στο μέρος αυτό, καθώς δεν υπήρχε η ένδειξη "ΕΛΞΑΤΕ". Εν ολίγοις, ακολουθήσαμε την αυθόρμητη κίνηση που ήταν το σπρώξιμο της πόρτας προς τα μέσα......!!!!
Η τουαλέτα στο βάθος του ισόγειου χώρου ήταν πεντακάθαρη!
Μας υποδέχτηκε με περισσή ευγένεια η ξανθιά οικοδέσποινα που μας εξιστόρησε με συντομία τον λόγο της μετακόμισης του " IL COVO " από την Πλατεία Τσαχπίνη της Ερυθραίας στα Μελίσσια.

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο και πληρεί όλα τα γούστα γύρω από την συγκεκριμένη κουζίνα.
Επιλέξαμε τα εξής πιάτα:
Από τα ορεκτικά, παραγγείλαμε το Μιλφέιγ μαριναρισμένου σολομού με σος Ταρτάρ και αυγό σε τραγανό φύλλο κρούστας (14,00). Πρόκειται για ένα γευστικότατο και πρωτότυπο έδεσμα με φύλλα κρούστας ανάμεσα στις οφθαλμοφανείς φέτες αυγού και τα υπόλοιπα υλικά. Σερβίρεται σε λευκό μεγάλο πιάτο και διακοσμείται με αγουρέλαιο και πράσινα κομματάκια, μάλλον άνηθου...
Ριζότο με μανιτάρια του δάσους, πάστα τρούφας και φρέσκο θυμάρι (14,00). Κλασικό ριζότο με πολύ καλή γεύση και εξαιρετικά μαγειρεμένο!
Saltimbocca alla Romana, λεπτοκομμένες φέτες από ψαρονέφρι, με προσούτο και φασκόμηλο με φρέσκο πουρέ πατάτας (14,00). Μας έκανε εντύπωση η εκτέλεση αυτού του πιάτου με ψαρονέφρι, αντί μοσχαριού, και είπαμε να το δοκιμάσουμε. Σερβίρεται με κομμάτια κρέατος, με εντελώς δυσδιάκριτες γευστικά φέτες από προσούτο πάνω στο κρέας, ανάμεσα σε δύο κομμάτια μπόλικου πουρέ με καφέ σος. Διακοσμείται με ψιλοκομμένο μαϊντανό.
Ένα πιάτο που δεν έδενε με την φινέτσα του εστιατορίου και μάλλον παραπέμπει σε πιάτα γκροτέσκ άλλων εποχών και χώρων! Το δε φασκόμηλο δεν το αντιληφθήκαμε και δεν αρωμάτισε καθόλου το πιάτο μας, πράγμα που αν υφίστατο ίσως να "έσωζε " κάπως την όλη κατάσταση.
Πίτσα με πεπερόνι, σάλτσα τομάτας και μοτσαρέλα (13,00). Στρογγυλή πίτσα επτά τεμαχίων με λεπτή ζύμη και φυσικά πικάντικη γεύση. Με δυσαρέσκεια τολμώ να πω ότι ελάχιστα διαφέρει από την πίτσα συνηθισμένων γνωστών αλυσίδων!!!
Από τα γλυκά, δοκιμάσαμε μια εκπληκτική Πάβλοβα από σπιτική μαρέγκα με μους μασκαρπόνε και κόκκινα φρούτα του δάσους (7,00). Στρογγυλό κομμάτι γλυκού όπου το υπόλοιπο πιάτο διακοσμείται εντυπωσιακά με μπόλικη ζάχαρη άχνη και περίτεχνη γραμμή σοκολάτας!!
Υπήρχε και γλυκό ημέρας, Φοντάν Σοκολάτας με κουλί (σος ) φράουλας το οποίο θέλω να πιστεύω ότι θα χαίρει της νοστιμιάς της παραπάνω Πάβλοβα!!

Ήπιαμε δύο ποτήρια κόκκινο κρασί, Αγιωργίτικο, Κτήμα Νασιάκου (3.00). Υπέροχο κρασί, ταιριαστό με τα πιάτα που δοκιμάσαμε. Τα κόκκινα μπουκάλια κρασί τιμώνται από ΕΥΡΩ 29,00 έως 50,00.

Στην αρχή προσφέρονται πεντανόστιμα κομμάτια ψωμιού ολικής άλεσης, με παπαρουνόσπορο και μαύρο σουσάμι, και φέτες φοκάτσιας (1,00/το άτομο), συνοδεία μους από λευκό ταραμά.

31 Μάρ 2019

PP_TINA