01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ, πριν από την 25η Μαρτίου, και καλός φίλος, λάτρης της "γευστικής πιάτσας" του Χαλανδρίου οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στο "Ψωμί & Αλάτι" του γνωστού σεφ Γιάννη Λουκάκου. Είχαμε αρκετά χρόνια να επισκεφτούμε το εστιατόριο αυτό και οφείλω να αναφέρω, ότι, σε γενικές γραμμές, μας άφησε καλές εντυπώσεις, κινούμενος στη λογική της πρόσφατης κριτικής του αγαπητού Vaggg.

Ξεκινώ από τον εσωτερικό χώρο, στον οποίο καθίσαμε: Άνετα τραπέζια, καλή διαρρύθμιση, λιτό στυλ νεοταβέρνας, ωραίοι χρωματικοί συνδυασμοί, σωστός απαλός φωτισμός, σωστή θέρμανση και καλός εξαερισμός. Τις μέρες που έχει καλό καιρό λειτουργεί και ο συμπαθητικός εξωτερικός χώρος, στον οποίο αναφέρθηκε σε παλαιότερη κριτική της η αξιόπιστη Ucook.

Μόνο θετικά έχω να αναφέρω και για την ευγενική και ταχύτατη εξυπηρέτηση: Όλοι οι εργαζόμενοι που μας εξυπηρέτησαν συμπεριφέρονταν με ευγένεια, αντικαθιστούσαν χωρίς καθυστερήσεις το (εμφιαλωμένο) νερό, ρωτούσαν αν θέλουμε επιπλέον κρασί ή ψωμί (φέτες χωριάτικου ψωμιού πολύ νόστιμου), έφεραν γρήγορα τους καταλόγους και για την αρχική παραγγελία και για το επιδόρπιο, σέρβιραν με ταχύτητα και σε σωστούς χρόνους. Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άριστη! Να προσθέσω και ότι προσφέρθηκε ως καλωσόρισμα (σερβιρισμένη από χάλκινο μπρίκι σε φλιτζανάκι του ελληνικού καφέ) νοστιμότατη σούπα λαχανικών.

Ας περάσουμε στα του φαγητού. Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου, δοκιμάσαμε τα εξής:

Σαλάτες και ορεκτικά:
- Σαλάτα Caesar με κλασική σάλτσα Caesar, παρμεζάνα, αβοκάντο, πράσινα λαχανικά, τραγανό κοτόπουλο, κρουτόν και δυόσμο. Πραγματικά πολύ νόστιμη η σαλάτα αυτή με φρεσκοκομμένα λαχανικά και φρεσκοψημένο στήθος κοτόπουλου. Μας άρεσε τόσο πολύ που παραγγείλαμε και δεύτερη!

- Σαλάτα σπανάκι baby με τριμμένη φέτα, σάλτσα φέτας, τραγανό φύλλο, άνηθο & σουσάμι. Αρκετά νόστιμη, με φρέσκα λαχανικά, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει όσο η Ceasar's.

- Arancini και μανιτάρια: Τραγανές κροκέτες μανιταριών με θυμάρι και κρέμα παρμεζάνας. Συμπαθητικές, αν και κάπως ουδέτερες στη γεύση.

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού (παραγγείλαμε ένα για τον καθένα μας) και πραγματικά, άρεσαν πολύ σε όλους μας! Ιδανικός γευστικά ο συνδυασμός μαριναρισμένου κοτόπουλου και γευστικότατης σάλτσας γιαουρτιού!

Κυρίως πιάτα:
- Ριζότο με ποικιλία μανιταριών, παρμεζάνα, θυμάρι & λάδι λευκής τρούφας. Σωστά χυλωμένο, με πολύ νόστιμα μανιτάρια και το λάδι της τρούφας να προσδίδει τη γευστική ένταση που απαιτείται.

- Σολομός μαριναρισμένος σε σόγια, αρωματικό ρύζι, κρέμα αβοκάντο (παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας). Σωστά ψημένος, να κρατά τη γεύση του και σερβιρισμένος με πολύ νόστιμο αρωματικό ρύζι.

- Κοτόπουλο «Tandoori»: Μπούτι κοτόπουλου φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο και σάλτσα γιαούρτι (κι αυτό παραγγέλθηκε από δύο άτομα της παρέας, μεταξύ των οποίων και από μένα). Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Vaggg, δεν ήταν ιδιαίτερα καυτερό, ήταν όμως πολύ νόστιμο και πραγματικά εξαιρετικά νόστιμη η σάλτσα γιαουρτιού.

- Κοτόπουλο και Quinoa: Στήθος κοτόπουλου σχάρας, σαλάτα κουσκούς- quinoa, σάλτσα τζίντζερ, σόγια & λάιμ (για την πάντα μετρημένη και προσεκτική με τη διατροφή της φίλη). Άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και αυτό το πιάτο.

Δεν αντισταθήκαμε στον πειρασμό και μοιραστήκαμε τρία επιδόρπια:
- Κρέμα πορτοκάλι: Ψημένη κρέμα πορτοκαλιού, γλυκό πορτοκάλι, καραμελωμένη ζάχαρη, φουντούκια και παγωτό βανίλια. Πολύ νόστιμο επιδόρπιο, πέρα από την κρέμα πορτοκαλιού, ήταν πολύ νόστιμο και το παγωτό.

- Προφιτερόλ γεμισμένα με κρέμα σοκολάτας, παγωτό βανίλια και σάλτσα σοκολάτας. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από όλα τα επιδόρπια, χάρη στη γευστική αντίθεση της ζεστής σάλτσας σοκολάτας με το εύγευστο παγωτό βανίλια.

- "Ανάποδη" μηλόπιτα: Φουρνιστή μηλόπιτα με φύλλο σφολιάτας, σταφίδες, σάλτσα καραμέλας και παγωτό βανίλια. Σερβίρεται φρεσκοψημένη, σε ειδικό σκεύος. Αρκετά νόστιμο γλυκό, χωρίς όμως, κάτι το ξεχωριστό στη γεύση του.

Με τούτα και με 'κείνα ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 28-30 ευρώ το άτομο, χωρίς το κρασί και τα ποτά, ποσό αρκετά αλμυρούτσικο για την εποχή που ζούμε. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω ότι οι γεύσεις που απολαύσαμε μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εξυπηρέτηση και τον καλόγουστο χώρο, το "Ψωμί & Αλάτι" κέρδισε τις εντυπώσεις! Σίγουρα, λόγω τιμών, δεν είναι ένας χώρος που μπορεί κάποιος να τον επισκέπτεται συχνά, ωστόσο η πολυκοσμία δείχνει ότι έχει σταθερή πελατεία και σίγουρα, ως παρέα το βάλαμε στα υπόψη για μελλοντικές επισκέψεις με κάποια ευκαιρία για συνάντηση σε ένα καλό εστιατόριο ελληνικής -και όχι μόνο- κουζίνας.

01 Απρ 2019

George G.