01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ και μετά από χαλαρή βόλτα αποφασίζουμε 2 άτομα να επισκεφθούμε το Uniqko. Το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το Corks and Forks που πλέον έχει μονιμοποιηθεί και έχει τη δική του σταθερή πελατεία. Μικρό, στενό μαγαζί, χωρίς τη δυνατότητα να απολαύσεις τη θέα στη μαρίνα στο κάτω επίπεδο. Επειδή υπάρχει όμως σκάλα και για πατάρι, νομίζω πως πάνω ίσως έχετε καλύτερες πιθανότητες.

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους χρήστες.

Καθαρός χώρος, αρκετό ξύλο, με βιομηχανικά στοιχεία και με sushi chef να δεσπόζει σε εμφανές σημείο. Όπως μπαίνετε δεξιά σας, θα δείτε δίπλα από την σκάλα που προανέφερα έναν μπλε τοίχο "διακοσμημένο" σε στυλ... ανθρώπου (μάτια και μύτη). Εγώ τουλάχιστον αυτόν τον συνειρμό έκανα. Καλά σερβίτσια, νέα άφθαρτα τραπεζοκαθίσματα. Περιβάλλον πολιτισμένο, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πως ταιριάζει απόλυτα στα γούστα των Ελλήνων.

Η επίσκεψη έγινε 31/3/2019 και δυστυχώς εκείνη την ώρα (22.15) αποτελούσαμε το μοναδικό τραπέζι. Χωρίς να γνωρίζω τι κάνουν στις υπόλοιπες μέρες τις εβδομάδας, ρισκάρω να πω ότι το μεγαλύτερο μείον του Uniqko (μετά το παρκάρισμα) είναι το σημείο που βρίσκεται και η... πρόσοψη του. Ακριβώς μετά από στροφή, όχι όμως μαγαζί γωνία, χάνει και από το Corks μιας και το Corks έχει τοποθετήσει σταντ εξωτερικά και κερδίζει το βλέμμα σου. Να σημειώσω επίσης πως παλαιότερα στον ίδιο χώρο δεν είχαν καταφέρει να διακριθούν και άλλες επιχειρήσεις εστίασης. Αν δεν κάνω λάθος, στις αρχές της τρέχουσας δεκαετίας υπήρξε και το Καρσί, με ιδιαίτερα καλές κριτικές τότε στο Ask.

Στο Uniqko μπορείτε να απολαύσετε brunch, φαγητό αλλά και έναν απλό καφέ. Οι επιλογές αρκετές χωρίς να κουράζουν.5 σαλάτες,8 ορεκτικά,3 μπέργκερ και 2 σάντουιτς, κάποιες επιλογές σε ζυμαρικά (συν το ριζότο) και κρεατικές επιλογές όπως rib-eye (18 ευρώ), striploin (20 ευρώ), φιλέ μινιόν (22 ευρώ) και porterhouse στα 50 ευρώ/2 άτομα τα 1000 γραμμάρια.

Υπάρχουν και επιλογές σε σούσι, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν δοκίμασα. Είδα όμως τον Ασιάτη σεφ να δημιουργεί συνεχώς και να φεύγουν με γοργούς ρυθμούς από το μαγαζί χάρτινες σακούλες (για ντελίβερι υποθέτω).

Εμείς παίξαμε στη μέση και ξεκινήσαμε με:

- Upstate salad στα 7 ευρώ. Σαλάτα εποχής με φρεσκότατες πρασινάδες στο κέντρο, επαρκώς "ζωντανές" με καλό λάδι,2 μπαλίτσες κατσικίσιου τυριού σε κρούστα φυστικιού Αιγίνης τοποθετημένες διαγώνια και νόστιμη μαρμελάδα μήλου. Εγώ θα τη χαρακτήριζα πουρέ πάντως. Η μόνη παρατήρηση μου είναι πως θα ήθελα έναν συνδυασμό πιο σπιρτόζικο ώστε να ανακατευτούν τα υλικά. Αξιοπρεπής όπως και να έχει.

- Times Square Macaroni and cheese στα 6 ευρώ. Έρχεται σε τηγανάκι, πλούσιο σε γεύση, μιας και η κρούστα τυριού τσένταρ είναι υπερπληθωρική σε όλο το μήκος του σκεύους. Κλασικό Νεοϋορκέζικο πιάτο, που το πληρώνεις 40% πιο ακριβά στον τόπο του. Ικανοποιητικό!

- Mulberry Street Melted Mozzarella στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα από το αγαπημένο μου τυρί, απλωμένη σε βάση γλυκιάς σάλτσας τομάτας. Τραγανή κρούστα, ιδανικά λιωμένο τυρί. Value for money πιάτο αν υπολογίσουμε την αξία του κύριου υλικού.

- Ριζότο με άγρια μανιτάρια, λάδι τρούφας και παρμεζάνα στα 11 ευρώ. ΜαστερΣεφική παρουσίαση με μπισκότο παρμεζάνας στην κορυφή του πιάτου. Νόστιμη, βαθιά γεύση λόγω λαδιού τρούφας, πολύ καλά χυλωμένο. Δεν μου επιτρέπεται να πω την ατάκα που ακούστηκε στο τραπέζι, σίγουρα όμως κέρδισε καλά σχόλια. Στα υλικά αναφέρεται και ο αρακάς, ζητήσαμε ευγενικά να μην χρησιμοποιηθεί στην παρασκευή του πιάτου.

- Μπύρα Νήσος στα 4 ευρώ/330 μλ.

- Brooklyn Cheesecake στα 6 ευρώ. Ελαφρώς πιο νόστιμο από τα συνηθισμένα μιας και ήταν πιο συμπαγές και μου άφησε περισσότερη αίσθηση τυριού από τα συνηθισμένα που … σαντυγοφέρνουν. Η φράουλα τόση όση χρειάζεται για να μην κριθεί το γλυκο μονότονο, με κομμάτια φράουλας. Ότι πρέπει για 2 άτομα.

Η εξυπηρέτηση καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς από τη νεαρή κοπέλα ήταν ευγενέστατη, γρήγορη. Ακριβώς ότι χρειάζεται μια επιχείρηση ώστε να απολαύσει το δείπνο του διακριτικά ένας πελάτης. Συμφωνώ με την πρόσφατη κριτική της TOMIE.

Για να κλείσω την κριτική μου θα πω πως σε γενικές γραμμές το Uniqko σε άλλο σημείο θα ήταν πιο γνωστό. Η βαθμολογία μου είναι ελαφρώς πλασματική, υπέρ της επιχείρησης. Όμως το παλεύουν αρκετά (έχουν κάποιο μενού σε στάνταρ τιμή, έχουν sushi nights και μια άλλη προσφορά σε κρέας), είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, φαίνεται όμως πως τουλάχιστον στις παρασκευές των πιάτων υπάρχει διάθεση και φαντασία. Εύχομαι να αντέξει και αυτός ο αέρας Νέας Υόρκης να συνεχίσει να φυσάει. Ο σεφ έχει εργαστεί πολλά χρόνια εκεί και έχει περγαμηνές.

Θα ήθελα να διαβάσω και νέες κριτικές, ειδικά ο φίλος Piperman θα μπορούσε να προσθέσει αρκετές λεπτομέρειες ή ο φίλος PRitanis που εμφανίζεται από USA μεριά αραιά και που θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και να κάνει συγκρίσεις. Ελπίζουμε να σας διαβάσουμε σύντομα!

01 Απρ 2019

VAGELIS